Kontakt z naturą skutecznie łagodzi stres
Katarzyna Szulik

Kontakt z naturą skutecznie łagodzi stres

Już 20 minut dziennie spędzonych w naturalnym otoczeniu – w parku, na łące, w pobliżu rzeki czy jeziora – znacząco obniża poziom hormonu stresu. Takie wnioski płyną z badania naukowców z Uniwersytetu w Michigan opublikowanego na łamach pisma „Frontiers of Psychology”.

Każdy z nas wie lub przynajmniej podejrzewa, że spędzanie czasu w otoczeniu natury zmniejsza odczuwanie stresu. Jednak do tej pory nie było jasne, jaki okres odnosi korzystny skutek, jak często powinniśmy mieć styczność z przyrodą oraz czy specyfika otoczenia ma wpływ na efektywność kontaktu.

Badanie naukowców z University of Michigan wykazało, iż wystarczy przebywać wśród roślinności od 20 do 30 minut, by skutecznie obniżyć poziom hormonu stresu (kortyzol). To w jaki sposób spędzimy ten czas, biernie czy aktywnie, nie ma znaczenia.

Nieważne jak i gdzie – byle z naturą w tle

Naukowcy nazwali to zjawisko tzw. pigułką natury, którą – podobnie jak medykamenty – psycholodzy i psychiatrzy mogliby przepisywać osobom zmagającym się ze stresem. Głównymi zaletami takiej metody byłaby jej bezkosztowość (w najgorszym razie minimalny nakład finansowy). By jednak mówić o skuteczności, konieczne stało się przeprowadzenie eksperymentu określającego odpowiednią „dawkę terapeutyczną”. W tym celu przez 8 tygodni uczestnicy spędzali czas na łonie natury przez 10 lub więcej minut, co najmniej trzy razy na tydzień. Na bieżąco monitorowano stężenie poziomu kortyzolu w ich ślinie, ze szczególnym uwzględnieniem okresów bezpośrednio przed i po kontakcie z przyrodą, co działo się raz na dwa tygodnie.

Uczestnicy mogli samodzielnie wybrać porę dnia, czas trwania i miejsce, które na potrzeby eksperymentu zdefiniowano jako subiektywnie określoną przez badanego przestrzeń na zewnątrz zapewniającą styczność z naturą. Wprowadzono pewne ograniczenia w celu minimalizacji czynników mogących sprzyjać stresowi. Mianowicie, kontakt z przyrodą musiał nastąpić za dnia, należało unikać korzystania z telefonu, mediów społecznościowych, rozmów, czytania oraz aktywności fizycznej.

Kojący 20 minutowy dotyk natury

Włączenie do eksperymentu osobistych preferencji uczestników pozwoliło ustalić optymalny okres przyjmowania pigułki natury, niezależnie od miejsca i czasu przy uwzględnieniu okoliczności codziennego życia.

Z zebranych przez naukowców danych wynika, że 20 minut spędzonego czasu na zewnątrz wystarczy, by w znaczący sposób zredukować stężenie kortyzolu. Wydłużenie do około 30 minut obniża kortyzol do najniższego możliwego poziomu do osiągnięcia w tak krótkim czasie.

Dalsza styczność z przyrodą niesie za sobą ciągły spadek hormonu stresu, ale w niższym tempie niż na początkowym etapie.

Powiązane produkty

Życzliwość poprawia samopoczucie

Szczęście daje nie tylko kontakt z naturą, ale również – jak sugerują naukowcy z Iowa State University – życzliwość wobec innych. Zgodnie z badaniami okazywanie ludziom pozytywnych emocji redukuje stres oraz zwiększa odczuwanie więzi społecznych.

To prosta strategia, nie wymaga czasu i z łatwością wpasowuje się w codzienne nawyki – twierdzą autorzy badania.

Naukowcy poprosili studentów, by wykonywali różne zadania przez 12 minut. Pierwsze z nich polegało na powiedzeniu czegoś dobrego obcej osobie, na przykład „chciałbym, żebyś był szczęśliwy”. Następnie należało zadać sobie pytanie o relacje łączące spotykanych ludzi, zaś trzecie wymagało dokonania porównania i oceny sytuacji poszczególnych nieznajomych.

Członkowie grupy kontrolnej mieli koncentrować się przede wszystkim na tym, jak wyglądają napotykane przez nich osoby (ubiór, makijaż, dodatki). Wszyscy uczestnicy przed i po eksperymencie wypełniali ankiety, na podstawie których określano ich poczucie niepokoju, szczęścia, stresu oraz empatii wobec innych. Jak się okazało, studenci, którzy praktykowali pozytywne myślenie o obcych, czuli się szczęśliwsi i bardziej empatyczni od tych wyłącznie oceniających przypadkowo napotkanych ludzi. Korzyści z tej techniki odnosiły wszystkie stosujące ją jednostki, niezależnie od typu osobowości.

  1. M. R. Hunter, B. W. Gillespie, S. Yu-Pu Chen, Urban Nature Experiences Reduce Stress in the Context of Daily Life Based on Salivary Biomarkers, „Frontiers in Psychology”, 2019; doi: 10.3389/fpsyg.2019.00722.
  2. D. A. Gentile, D. M. Sweet, L. He, Caring for Others Cares for the Self: An Experimental Test of Brief Downward Social Comparison, Loving-Kindness, and Interconnectedness Contemplations, „Journal of Happiness Studies”, 2019; doi: 10.1007/s10902-019-00100-2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij