Kosmetyki micelarne
Joanna Orzeł

Kosmetyki micelarne

Kosmetyki micelarne już od wielu lat stanowią niezbędniki, wykorzystywane podczas wieczornej i porannej pielęgnacji. Polecane osobom o cerze wymagającej lub wrażliwej ze względu na ich delikatne działanie. Najpopularniejszą formułą kosmetyków micelarnych jest płyn. Na rynku coraz częściej dostępne są także żele oraz kremy micelarne. Jak działają i czym się różnią?

Micele, czyli chemiczne sfery niezwykle pomocne w walce o czystą skórę

Micele to charakterystyczne układy cząsteczek chemicznych o budowie sferycznej (zbliżone do powierzchni kuli). W formułach kosmetycznych najczęściej występują w środowisku, gdzie głównym składnikiem jest woda. Zbudowane z długich cząsteczek mają koniec hydrofilowy, wykazuje on powinowactwo do substancji polarnych (np. woda) oraz hydrofobowy, przejawiający powinowactwo do cząsteczek niepolarnych, np. składników sebum (glicerydy, woski, skwalen i inne węglowodory). Cząsteczki te, dzięki samoorganizacji, tworzą sfery. W środowisku wodnym hydrofilowy koniec znajduje się po zewnętrznej stronie bryły, natomiast wnętrze sfery jest “wyściełane” hydrofobowymi fragmentami cząsteczek. Ma to niemałe znaczenie podczas usuwania zanieczyszczeń, np. z powierzchni skóry.

Zanieczyszczenia, których po całym dniu chcemy się pozbyć z twarzy, stanowią mieszaninę kosmetyków, kurzu, a także sebum. Micele są zdolne do zamknięcia w swojej strukturze tego typu mieszanin, dzięki czemu łatwiej i skuteczniej dokonujemy procesu oczyszczania cery.  

Dobrze znany płyn micelarny

Najpopularniejszymi kosmetykami, zawierającymi w swoim składzie micele, są płyny micelarne. Każda szanująca się marka kosmetyczna oferuje autorski kosmetyk, nazywany płynem micelarnym (niekiedy występuje w formie chusteczek nawilżanych).

Składniki:

  • woda, rozpuszczająca makijaż oraz zanieczyszczenia,
  • delikatna substancja myjąca, której cząsteczki formułują micele, skutecznie usuwające brud z powierzchni skóry,
  • alkohole polihydroksylowe, jak nawilżająca gliceryna czy łagodzący pantenol,
  • konserwanty, najpopularniejszym jest sól sodowa kwasu etylenodiaminatetraoctowego (disodium EDTA),
  • naturalne ekstrakty o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych.

Formuła płynów micelarnych nie wymaga dodatkowego użycia wody do procesu oczyszczania skóry. Zaleca się, aby kolejne warstwy makijażu i zanieczyszczeń, zmywane były świeżym, nasączonym wacikiem aż do całkowitego ich usunięcia, czyli do uzyskania efektu „czystego wacika”. Takie postępowanie jest szczególnie cenione przez osoby o cerze delikatnej, u których mogą wystąpić podrażnienia po użyciu wody wodociągowej. Co więcej, płyny micelarne nie naruszają warstwy hydrolipidowej i przywracają skórze lekko kwaśne pH, dzięki czemu po ich zastosowaniu skóra staje się gotowa do aplikacji serum lub kremu nawilżającego, bez konieczności użycia toniku.

Łagodne działanie płynów micelarnych nie sprawdzi się przy usuwaniu ciężkich makijaży, zwłaszcza wodoodpornych. W takim przypadku kosmetyk może stanowić ostatni, lecz nie jedyny etap oczyszczania skóry.

Powiązane produkty

Inne formuły, to samo działanie

Stosunkowo nowe i mniej popularne są kosmetyki, zawierające w swoim składzie oczyszczające micele – żele oraz kremy micelarne. Żele to w dużym uproszczeniu zagęszczone płyny micelarne. Do ich produkcji używa się składników takich, jak np. guma ksantanowa, odpowiedzialna za uzyskanie żelowej konsystencji. Użycie natomiast sprowadza się do naniesienia produktu na płatek kosmetyczny i analogicznego postępowania, zgodnego z zastosowaniem płynu micelarnego bądź oczyszczania przy wykorzystaniu dłoni (działanie tożsame z żelami myjącymi). W zaleceniach producentów można znaleźć informacje o konieczności zwilżenia oczyszczanej powierzchni wodą. Podobnie, jak płyny, pozostawiają skórę gotową do aplikacji substancji odżywczych oraz nawilżających. Kremy micelarne mają znacznie bogatsze formuły niż płyny oraz żele. Proceder wymaga nałożenia preparatu zwilżonymi dłońmi na wilgotną skórę twarzy. Poprzez masowanie oczyszczamy skórę twarzy i okolice oczu, następnie preparat spłukujemy wodą. Korzystanie z kremu wymaga tonizacji skóry przed dalszymi etapami pielęgnacji. Na rynku dostępne są również toniki micelarne, stanowią jednak najmniej liczną i zarazem najmniej popularną grupę produktów, zawierających czyszczące micele. 

Kosmetyki micelarne, zrób to sama

Która z nas nie lubi, od czasu do czasu, pobawić się w domowego chemika i skomponować samodzielnie peelingu czy maseczki? Najłatwiejszy do wykonania będzie niewątpliwie płyn micelarny, którego głównym składnikiem jest woda (nie zaleca się stosowania wody kranowej, jej miejsce powinna zająć woda oczyszczona) lub hydrolat (wodny ekstrakt roślinny) czy też ich mieszanina. Wybór hydrolatu (np. różany lub oczarowy) powinien być podyktowany potrzebami naszej cery. Kolejny ważny składnik to środek, zapewniający budulec do tworzenia micel. Zaleca się łagodną substancję myjącą, np. gluokozyd kokosowy czy siarczanowany olej rycynowy. Opcjonalnie można dodać odżywcze oraz nawilżające witaminy, olejki bądź glicerynę.

Pamiętajmy jednak, że nie używamy dodatkowych konserwantów (oprócz tych dodawanych podczas produkcji do hydrolatów), dlatego produkt będzie miał krótki czas przydatności do użycia. Stworzony preparat należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, najlepiej nieprzepuszczających promieniowania słonecznego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij