Kosmetyki micelarne
Joanna Orzeł

Kosmetyki micelarne

Kosmetyki micelarne już od wielu lat stanowią niezbędniki, wykorzystywane podczas wieczornej i porannej pielęgnacji. Polecane osobom o cerze wymagającej lub wrażliwej ze względu na ich delikatne działanie. Najpopularniejszą formułą kosmetyków micelarnych jest płyn. Na rynku coraz częściej dostępne są także żele oraz kremy micelarne. Jak działają i czym się różnią?

Micele, czyli chemiczne sfery niezwykle pomocne w walce o czystą skórę

Micele to charakterystyczne układy cząsteczek chemicznych o budowie sferycznej (zbliżone do powierzchni kuli). W formułach kosmetycznych najczęściej występują w środowisku, gdzie głównym składnikiem jest woda. Zbudowane z długich cząsteczek mają koniec hydrofilowy, wykazuje on powinowactwo do substancji polarnych (np. woda) oraz hydrofobowy, przejawiający powinowactwo do cząsteczek niepolarnych, np. składników sebum (glicerydy, woski, skwalen i inne węglowodory). Cząsteczki te, dzięki samoorganizacji, tworzą sfery. W środowisku wodnym hydrofilowy koniec znajduje się po zewnętrznej stronie bryły, natomiast wnętrze sfery jest “wyściełane” hydrofobowymi fragmentami cząsteczek. Ma to niemałe znaczenie podczas usuwania zanieczyszczeń, np. z powierzchni skóry.

Zanieczyszczenia, których po całym dniu chcemy się pozbyć z twarzy, stanowią mieszaninę kosmetyków, kurzu, a także sebum. Micele są zdolne do zamknięcia w swojej strukturze tego typu mieszanin, dzięki czemu łatwiej i skuteczniej dokonujemy procesu oczyszczania cery.  

Dobrze znany płyn micelarny

Najpopularniejszymi kosmetykami, zawierającymi w swoim składzie micele, są płyny micelarne. Każda szanująca się marka kosmetyczna oferuje autorski kosmetyk, nazywany płynem micelarnym (niekiedy występuje w formie chusteczek nawilżanych).

Składniki:

  • woda, rozpuszczająca makijaż oraz zanieczyszczenia,
  • delikatna substancja myjąca, której cząsteczki formułują micele, skutecznie usuwające brud z powierzchni skóry,
  • alkohole polihydroksylowe, jak nawilżająca gliceryna czy łagodzący pantenol,
  • konserwanty, najpopularniejszym jest sól sodowa kwasu etylenodiaminatetraoctowego (disodium EDTA),
  • naturalne ekstrakty o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych.

Formuła płynów micelarnych nie wymaga dodatkowego użycia wody do procesu oczyszczania skóry. Zaleca się, aby kolejne warstwy makijażu i zanieczyszczeń, zmywane były świeżym, nasączonym wacikiem aż do całkowitego ich usunięcia, czyli do uzyskania efektu „czystego wacika”. Takie postępowanie jest szczególnie cenione przez osoby o cerze delikatnej, u których mogą wystąpić podrażnienia po użyciu wody wodociągowej. Co więcej, płyny micelarne nie naruszają warstwy hydrolipidowej i przywracają skórze lekko kwaśne pH, dzięki czemu po ich zastosowaniu skóra staje się gotowa do aplikacji serum lub kremu nawilżającego, bez konieczności użycia toniku.

Łagodne działanie płynów micelarnych nie sprawdzi się przy usuwaniu ciężkich makijaży, zwłaszcza wodoodpornych. W takim przypadku kosmetyk może stanowić ostatni, lecz nie jedyny etap oczyszczania skóry.

Polecane dla Ciebie

Inne formuły, to samo działanie

Stosunkowo nowe i mniej popularne są kosmetyki, zawierające w swoim składzie oczyszczające micele – żele oraz kremy micelarne. Żele to w dużym uproszczeniu zagęszczone płyny micelarne. Do ich produkcji używa się składników takich, jak np. guma ksantanowa, odpowiedzialna za uzyskanie żelowej konsystencji. Użycie natomiast sprowadza się do naniesienia produktu na płatek kosmetyczny i analogicznego postępowania, zgodnego z zastosowaniem płynu micelarnego bądź oczyszczania przy wykorzystaniu dłoni (działanie tożsame z żelami myjącymi). W zaleceniach producentów można znaleźć informacje o konieczności zwilżenia oczyszczanej powierzchni wodą. Podobnie, jak płyny, pozostawiają skórę gotową do aplikacji substancji odżywczych oraz nawilżających. Kremy micelarne mają znacznie bogatsze formuły niż płyny oraz żele. Proceder wymaga nałożenia preparatu zwilżonymi dłońmi na wilgotną skórę twarzy. Poprzez masowanie oczyszczamy skórę twarzy i okolice oczu, następnie preparat spłukujemy wodą. Korzystanie z kremu wymaga tonizacji skóry przed dalszymi etapami pielęgnacji. Na rynku dostępne są również toniki micelarne, stanowią jednak najmniej liczną i zarazem najmniej popularną grupę produktów, zawierających czyszczące micele. 

Kosmetyki micelarne, zrób to sama

Która z nas nie lubi, od czasu do czasu, pobawić się w domowego chemika i skomponować samodzielnie peelingu czy maseczki? Najłatwiejszy do wykonania będzie niewątpliwie płyn micelarny, którego głównym składnikiem jest woda (nie zaleca się stosowania wody kranowej, jej miejsce powinna zająć woda oczyszczona) lub hydrolat (wodny ekstrakt roślinny) czy też ich mieszanina. Wybór hydrolatu (np. różany lub oczarowy) powinien być podyktowany potrzebami naszej cery. Kolejny ważny składnik to środek, zapewniający budulec do tworzenia micel. Zaleca się łagodną substancję myjącą, np. gluokozyd kokosowy czy siarczanowany olej rycynowy. Opcjonalnie można dodać odżywcze oraz nawilżające witaminy, olejki bądź glicerynę.

Pamiętajmy jednak, że nie używamy dodatkowych konserwantów (oprócz tych dodawanych podczas produkcji do hydrolatów), dlatego produkt będzie miał krótki czas przydatności do użycia. Stworzony preparat należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, najlepiej nieprzepuszczających promieniowania słonecznego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij