
Kosmetyki micelarne
Micele, czyli chemiczne sfery niezwykle pomocne w walce o czystą skórę
Micele to charakterystyczne układy cząsteczek chemicznych o budowie sferycznej (zbliżone do powierzchni kuli). W formułach kosmetycznych najczęściej występują w środowisku, gdzie głównym składnikiem jest woda. Zbudowane z długich cząsteczek mają koniec hydrofilowy, wykazuje on powinowactwo do substancji polarnych (np. woda) oraz hydrofobowy, przejawiający powinowactwo do cząsteczek niepolarnych, np. składników sebum (glicerydy, woski, skwalen i inne węglowodory). Cząsteczki te, dzięki samoorganizacji, tworzą sfery. W środowisku wodnym hydrofilowy koniec znajduje się po zewnętrznej stronie bryły, natomiast wnętrze sfery jest “wyściełane” hydrofobowymi fragmentami cząsteczek. Ma to niemałe znaczenie podczas usuwania zanieczyszczeń, np. z powierzchni skóry.
Dobrze znany płyn micelarny
Najpopularniejszymi kosmetykami, zawierającymi w swoim składzie micele, są płyny micelarne. Każda szanująca się marka kosmetyczna oferuje autorski kosmetyk, nazywany płynem micelarnym (niekiedy występuje w formie chusteczek nawilżanych).
Składniki:
- woda, rozpuszczająca makijaż oraz zanieczyszczenia,
- delikatna substancja myjąca, której cząsteczki formułują micele, skutecznie usuwające brud z powierzchni skóry,
- alkohole polihydroksylowe, jak nawilżająca gliceryna czy łagodzący pantenol,
- konserwanty, najpopularniejszym jest sól sodowa kwasu etylenodiaminatetraoctowego (disodium EDTA),
- naturalne ekstrakty o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych.
Formuła płynów micelarnych nie wymaga dodatkowego użycia wody do procesu oczyszczania skóry. Zaleca się, aby kolejne warstwy makijażu i zanieczyszczeń, zmywane były świeżym, nasączonym wacikiem aż do całkowitego ich usunięcia, czyli do uzyskania efektu „czystego wacika”. Takie postępowanie jest szczególnie cenione przez osoby o cerze delikatnej, u których mogą wystąpić podrażnienia po użyciu wody wodociągowej. Co więcej, płyny micelarne nie naruszają warstwy hydrolipidowej i przywracają skórze lekko kwaśne pH, dzięki czemu po ich zastosowaniu skóra staje się gotowa do aplikacji serum lub kremu nawilżającego, bez konieczności użycia toniku.
Powiązane produkty
Inne formuły, to samo działanie
Stosunkowo nowe i mniej popularne są kosmetyki, zawierające w swoim składzie oczyszczające micele – żele oraz kremy micelarne. Żele to w dużym uproszczeniu zagęszczone płyny micelarne. Do ich produkcji używa się składników takich, jak np. guma ksantanowa, odpowiedzialna za uzyskanie żelowej konsystencji. Użycie natomiast sprowadza się do naniesienia produktu na płatek kosmetyczny i analogicznego postępowania, zgodnego z zastosowaniem płynu micelarnego bądź oczyszczania przy wykorzystaniu dłoni (działanie tożsame z żelami myjącymi). W zaleceniach producentów można znaleźć informacje o konieczności zwilżenia oczyszczanej powierzchni wodą. Podobnie, jak płyny, pozostawiają skórę gotową do aplikacji substancji odżywczych oraz nawilżających. Kremy micelarne mają znacznie bogatsze formuły niż płyny oraz żele. Proceder wymaga nałożenia preparatu zwilżonymi dłońmi na wilgotną skórę twarzy. Poprzez masowanie oczyszczamy skórę twarzy i okolice oczu, następnie preparat spłukujemy wodą. Korzystanie z kremu wymaga tonizacji skóry przed dalszymi etapami pielęgnacji. Na rynku dostępne są również toniki micelarne, stanowią jednak najmniej liczną i zarazem najmniej popularną grupę produktów, zawierających czyszczące micele.
Kosmetyki micelarne, zrób to sama
Która z nas nie lubi, od czasu do czasu, pobawić się w domowego chemika i skomponować samodzielnie peelingu czy maseczki? Najłatwiejszy do wykonania będzie niewątpliwie płyn micelarny, którego głównym składnikiem jest woda (nie zaleca się stosowania wody kranowej, jej miejsce powinna zająć woda oczyszczona) lub hydrolat (wodny ekstrakt roślinny) czy też ich mieszanina. Wybór hydrolatu (np. różany lub oczarowy) powinien być podyktowany potrzebami naszej cery. Kolejny ważny składnik to środek, zapewniający budulec do tworzenia micel. Zaleca się łagodną substancję myjącą, np. gluokozyd kokosowy czy siarczanowany olej rycynowy. Opcjonalnie można dodać odżywcze oraz nawilżające witaminy, olejki bądź glicerynę.