Taktyka Konia Trojańskiego pomoże w walce z nowotworami
Katarzyna Szulik

Taktyka Konia Trojańskiego pomoże w walce z nowotworami

Częściowym sukcesem zakończyła się faza I/II globalnej próby klinicznej nowego typu leku na raka, który jest w stanie przeniknąć w głąb komórek nowotworowych i zaatakować je od środka. Ta taktyka, roboczo nazwana strategią Konia Trojańskiego, była stosowana w leczeniu nieoperacyjnych i odpornych na leki nowotworów w późnym stadium, wykazując skuteczność w terapii części z nich.

Lek, o którym mowa, nosi nazwę Tisotumab Vedotin (w skrócie TV), a badania nad jego skutecznością u ludzi były prowadzone przez zespół z Instytutu Badań nad Rakiem w Londynie oraz Royal Marsden NHS Foundation Trust. W pierwszym etapie testowano bezpieczeństwo stosowania i dawkowania leku na niewielkiej próbie 27 pacjentów, a następnie przystąpiono do obserwacji bezpośrednich efektów terapii na nowotworach na przykładzie kolejnych 120 pacjentów. Jej efekty były widoczne średnio po pół roku od rozpoczęcia leczenia, przy czym w niektórych wypadkach na rezultaty trzeba było czekać niemal 10 miesięcy.

Wyniki próby zostały opisane na łamach pisma The Lancet Oncology, a skuteczność leczenia wahała się od 7 do niemal 30 proc. w zależności od typu nowotworu. Najlepsze efekty terapii metodą Konia Trojańskiego osiągnięto w przypadku raków pęcherza i raków szyjki macicy. Zmniejszenie lub zahamowanie wzrostu guzów stwierdzono u odpowiednio 27 i 26,5 procent badanych. Skuteczność na poziomie 13-14 procent dotyczyła terapii pacjentów chorych na raka jajnika, przełyku i niedrobnokomórkowego nowotworu płuc, natomiast w przypadku raka endometrium terapia odniosła pozytywne efekty jedynie u 7 procent badanych. Naukowcy zastosowali metodę również u chorych na raka prostaty, ale niestety bez pozytywnych rezultatów.

Mimo zróżnicowanych wyników naukowcy są zadowoleni z potencjału, jaki niesie ze sobą lek, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że skupiali się na nowotworach niemożliwych do wyleczenia obecnie stosowanymi metodami. Co więcej, skutki uboczne stosowania leku Tisotumab Vedotin nie są uciążliwe, a w przypadku części pacjentów rezultaty okazały się bardzo obiecujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że do tej pory przechodzili szereg innych, nieskutecznych terapii.

Badania nad nowymi lekami na raka są prowadzone nieustannie i z często świetnymi efektami, jednak biorąc pod uwagę liczbę odmian choroby, opracowanie jednoznacznie skutecznej terapii wciąż wymaga wielu lat eksperymentów i nowych odkryć. Szczególną uwagę naukowców zwracają zwłaszcza sposoby leczenia nowotworów znajdujących się w późnym stadium, ponieważ w wielu wypadkach dopiero na tym etapie dają jakiekolwiek objawy i mogą być prawidłowo zdiagnozowane. Powszechnie wiadomo, że szybkie rozpoznanie znacząco zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia, ale wczesna diagnoza wielu typów nowotworów to wciąż wyzwanie równie wielkie, jak ich skuteczne leczenie. Nowotwory to wciąż jedna z wiodących przyczyn śmierci ze względów medycznych. Tylko w 2018 roku z ich tytułu zmarło niemal 10 milionów ludzi, a zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia niemal połowie zachorowań można by zapobiec poprzez wczesną diagnostykę i zmianę trybu życia.

Po uzyskaniu rezultatów z pierwszej próby naukowcy zapowiadają kolejne, skoncentrowane na leczeniu guzów innego typu oraz dalszej terapii raka szyjki macicy, w wypadku którego efekty leczenia były bardzo obiecujące. Równocześnie toczą się prace nad stworzeniem testu mającego wyłonić pacjentów, którzy najlepiej zareagują na nową terapię.

Ochrona przed skutkami ubocznymi

Mocnym trendem w dziedzinie badań przeciwnowotworowych jest również poszukiwanie metod zmniejszenia skutków ubocznych uporczywej chemioterapii. Obecnie stosowane cewniki dostarczają lek bezpośrednio do guza, co jednak nie wyklucza, że nawet połowa substancji przedostaje się do organizmu wywołując skutki uboczne. Naukowcy z University of California – Berkeley, specjalizujący się w leczeniu raka wątroby, opracowali pokrytą polimerami gąbkę, która po umieszczeniu w żyle wychodzącej z organu pochłania niewykorzystane leki, minimalizując ryzyko ich przeniknięcia do organizmu. Wspomniana gąbka powstaje na drodze wydruku 3D, dzięki czemu może zostać precyzyjnie dopasowana do miejsca umieszczenia. Testy na świniach wykazały, że gąbka jest w stanie wchłonąć nawet 64 proc. podawanego leku, co oznacza, że w przeciwnym wypadku duża dawka toksycznej substancji przedostałaby się do organizmu. Wspomniana gąbka nie pozostawałaby w ciele na stałe, ale wyłącznie na czas chemioterapii, po czym byłaby wyciągana. Dzięki temu tak zwany chemofiltr mógłby znaleźć szerokie zastosowanie stosunkowo szybko, ponieważ nie musiałby spełnić typowych wymogów dotyczących produktów leczniczych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij