Jak leczyć łuszczycę paznokci?
Anna Rutkowska

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

W większości przypadków daje łagodne objawy, jednak niekiedy może okazać się przykrą dolegliwością, mogącą powodować nawet wrastanie paznokci i ich utratę. Czy łuszczycę paznokci, przez wielu uważanych za nieuleczalną, da się leczyć? Warto zapoznać się z przeglądem metod uważanych za najbardziej skuteczne.

Łuszczyca paznokci to przypadłość, na którą cierpi ok. 50 proc. chorych na łuszczycę i 80 proc. osób z łuszczycą stawów. Nasilenie choroby nie wynika z nasilenia objawów łuszczycy innych części ciała – zdarza się też tak, że osoba dotknięta łuszczycą ma objawy jedynie w obrębie paznokci. Nie ma więc reguły, dzięki której można by przewidzieć, na ile łuszczyca paznokci okaże się uciążliwa u danej osoby. Wiadomo natomiast, że występuje o 10 proc. częściej u kobiet niż mężczyzn – oraz że są na nią bardziej narażone osoby z dużą masą ciała.

Przyczyny łuszczycy nie są znane – zazwyczaj zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w przebiegu których w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego organizm atakuje swoje własne tkanki. Naukowcy sądzą, że znaczenie mają też czynniki środowiskowe, stres i geny. Udokumentowanym wyzwalaczem łuszczycy są też grzyby z rodzaju Candida albicans – organizm, broniąc się przed infekcją przez nie spowodowaną, produkuje antygeny, co w połączeniu z nieprawidłową reakcją immunologiczną inicjuje proces łuszczycowy.

Jakie objawy powoduje łuszczyca paznokci?

Wszystko zależy od typu łuszczycy, a raczej tego, jaka tkanka została nią dotknięta. Paznokieć składa się bowiem z kilku warstw – płytki paznokcia, która jest tkanką martwą, a także macierzy paznokcia, gdzie powstają komórki tworzące płytkę, i łożyska łączącego płytkę ze skórą.

Jeśli łuszczyca atakuje macierz paznokcia, upośledza jego keratynizację. Powoduje to tak zwane naparstkowanie paznokcia – czyli powstawanie małych zagłębień w jego płytce, kruszenie się. Natomiast jeśli chodzi o łuszczycę łożyska paznokcia, objawia się ona tzw. onycholizą, czyli odwarstwieniem płytki, hiperkeratozą (nadmiernym rogowaceniem), a także powstawaniem tzw. plam olejowych, czyli „tłustych” skupisk o żółtawej barwie. Łuszczyca paznokci jest problemem nie tylko estetycznym, ale też może znacznie obniżać komfort życia – kruszące się, zdeformowane, odchodzące od łożyska paznokcie nie spełniają swojej funkcji ochronnej dla palców. Zmiany mogą być też bolesne, zwłaszcza jeśli na skutek nieprawidłowej keratynizacji dojdzie do wrastania paznokcia w skórę.

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

Mimo że łuszczyca paznokci uważana jest za trudną do wyleczenia, badania potwierdzają, że istnieją skuteczne leki na łuszczycę paznokci – choć, niestety, nie wszyscy pacjenci na nie reagują.

Do najczęściej zalecanych metod leczenia łuszczycy paznokci należy miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Należą do nich pochodne witaminy D3, a także m.in. 5-fluorouracyl, tazaroten czy antralina, Badanie pilotażowe przeprowadzone w Brazylii u piętnastu pacjentów z łuszczycą, którego wyniki opublikowano w 2012 roku, wykazało, że leczniczy lakier do paznokci zawierający propionian klobetazolu daje znaczną poprawę – najbardziej widoczną w przypadku największego stężenia substancji czynnej (8 proc.). Co więcej, nie zanotowano niepożądanych skutków ubocznych stosowania leku. Do leczenia łuszczycy paznokci stosuje się także lakier z hydroksypropylochitosanem, którego skuteczność również została udowodniona badaniami, oraz preparaty zawierające m.in. cyklosporynę, takrolimus i fluorouracyl.

W przebiegu uogólnionej łuszczycy zaleca się również leczenie doustne za pomocą takich leków jak acitretina, metotreksat lub leków immunosupresyjnych na bazie cyklosporyny.

W leczeniu łuszczycy efektywna może być również fototerapia. Badania przeprowadzone w 2011 roku przez naukowców w Tajlandii potwierdziły pewną skuteczność laserów pulsacyjnych o długości fali 595 nm. Dobre rezultaty przynosi również fototerapia tzw. metodą PUVA.

Szansą dla pacjentów z łuszczycą jest także terapia immunobiologiczna. W amerykańskim badaniu przeprowadzonym przez rok na grupie 378 pacjentów z łuszczycą zwykłą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego stwierdzono, że lek infliksymab (w Polsce stosowany w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna) przewyższał placebo już po 10 tygodniach leczenia, jeśli chodzi o poprawę stanu paznokci. Mimo wszystko osiągnięcie dobrego efektu wciąż wymaga długiego leczenia.

Bez względu na te optymistyczne prognozy należy przyznać, że wciąż brakuje badań, które pozwoliłby jednoznacznie określić, jakie są przyczyny łuszczycy paznokci (i łuszczycy w ogóle), a tym samym znaleźć skuteczniejsze sposoby leczenia – takie, które działałyby u wszystkich lub prawie wszystkich pacjentów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij