Jak leczyć łuszczycę paznokci?
Anna Rutkowska

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

W większości przypadków daje łagodne objawy, jednak niekiedy może okazać się przykrą dolegliwością, mogącą powodować nawet wrastanie paznokci i ich utratę. Czy łuszczycę paznokci, przez wielu uważanych za nieuleczalną, da się leczyć? Warto zapoznać się z przeglądem metod uważanych za najbardziej skuteczne.

Łuszczyca paznokci to przypadłość, na którą cierpi ok. 50 proc. chorych na łuszczycę i 80 proc. osób z łuszczycą stawów. Nasilenie choroby nie wynika z nasilenia objawów łuszczycy innych części ciała – zdarza się też tak, że osoba dotknięta łuszczycą ma objawy jedynie w obrębie paznokci. Nie ma więc reguły, dzięki której można by przewidzieć, na ile łuszczyca paznokci okaże się uciążliwa u danej osoby. Wiadomo natomiast, że występuje o 10 proc. częściej u kobiet niż mężczyzn – oraz że są na nią bardziej narażone osoby z dużą masą ciała.

Przyczyny łuszczycy nie są znane – zazwyczaj zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w przebiegu których w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego organizm atakuje swoje własne tkanki. Naukowcy sądzą, że znaczenie mają też czynniki środowiskowe, stres i geny. Udokumentowanym wyzwalaczem łuszczycy są też grzyby z rodzaju Candida albicans – organizm, broniąc się przed infekcją przez nie spowodowaną, produkuje antygeny, co w połączeniu z nieprawidłową reakcją immunologiczną inicjuje proces łuszczycowy.

Jakie objawy powoduje łuszczyca paznokci?

Wszystko zależy od typu łuszczycy, a raczej tego, jaka tkanka została nią dotknięta. Paznokieć składa się bowiem z kilku warstw – płytki paznokcia, która jest tkanką martwą, a także macierzy paznokcia, gdzie powstają komórki tworzące płytkę, i łożyska łączącego płytkę ze skórą.

Jeśli łuszczyca atakuje macierz paznokcia, upośledza jego keratynizację. Powoduje to tak zwane naparstkowanie paznokcia – czyli powstawanie małych zagłębień w jego płytce, kruszenie się. Natomiast jeśli chodzi o łuszczycę łożyska paznokcia, objawia się ona tzw. onycholizą, czyli odwarstwieniem płytki, hiperkeratozą (nadmiernym rogowaceniem), a także powstawaniem tzw. plam olejowych, czyli „tłustych” skupisk o żółtawej barwie. Łuszczyca paznokci jest problemem nie tylko estetycznym, ale też może znacznie obniżać komfort życia – kruszące się, zdeformowane, odchodzące od łożyska paznokcie nie spełniają swojej funkcji ochronnej dla palców. Zmiany mogą być też bolesne, zwłaszcza jeśli na skutek nieprawidłowej keratynizacji dojdzie do wrastania paznokcia w skórę.

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

Mimo że łuszczyca paznokci uważana jest za trudną do wyleczenia, badania potwierdzają, że istnieją skuteczne leki na łuszczycę paznokci – choć, niestety, nie wszyscy pacjenci na nie reagują.

Do najczęściej zalecanych metod leczenia łuszczycy paznokci należy miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Należą do nich pochodne witaminy D3, a także m.in. 5-fluorouracyl, tazaroten czy antralina, Badanie pilotażowe przeprowadzone w Brazylii u piętnastu pacjentów z łuszczycą, którego wyniki opublikowano w 2012 roku, wykazało, że leczniczy lakier do paznokci zawierający propionian klobetazolu daje znaczną poprawę – najbardziej widoczną w przypadku największego stężenia substancji czynnej (8 proc.). Co więcej, nie zanotowano niepożądanych skutków ubocznych stosowania leku. Do leczenia łuszczycy paznokci stosuje się także lakier z hydroksypropylochitosanem, którego skuteczność również została udowodniona badaniami, oraz preparaty zawierające m.in. cyklosporynę, takrolimus i fluorouracyl.

W przebiegu uogólnionej łuszczycy zaleca się również leczenie doustne za pomocą takich leków jak acitretina, metotreksat lub leków immunosupresyjnych na bazie cyklosporyny.

W leczeniu łuszczycy efektywna może być również fototerapia. Badania przeprowadzone w 2011 roku przez naukowców w Tajlandii potwierdziły pewną skuteczność laserów pulsacyjnych o długości fali 595 nm. Dobre rezultaty przynosi również fototerapia tzw. metodą PUVA.

Szansą dla pacjentów z łuszczycą jest także terapia immunobiologiczna. W amerykańskim badaniu przeprowadzonym przez rok na grupie 378 pacjentów z łuszczycą zwykłą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego stwierdzono, że lek infliksymab (w Polsce stosowany w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna) przewyższał placebo już po 10 tygodniach leczenia, jeśli chodzi o poprawę stanu paznokci. Mimo wszystko osiągnięcie dobrego efektu wciąż wymaga długiego leczenia.

Bez względu na te optymistyczne prognozy należy przyznać, że wciąż brakuje badań, które pozwoliłby jednoznacznie określić, jakie są przyczyny łuszczycy paznokci (i łuszczycy w ogóle), a tym samym znaleźć skuteczniejsze sposoby leczenia – takie, które działałyby u wszystkich lub prawie wszystkich pacjentów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl