Jak leczyć łuszczycę paznokci?
W większości przypadków daje łagodne objawy, jednak niekiedy może okazać się przykrą dolegliwością, mogącą powodować nawet wrastanie paznokci i ich utratę. Czy łuszczycę paznokci, przez wielu uważanych za nieuleczalną, da się leczyć? Warto zapoznać się z przeglądem metod uważanych za najbardziej skuteczne.
Łuszczyca paznokci to przypadłość, na którą cierpi ok. 50 proc. chorych na łuszczycę i 80 proc. osób z łuszczycą stawów. Nasilenie choroby nie wynika z nasilenia objawów łuszczycy innych części ciała – zdarza się też tak, że osoba dotknięta łuszczycą ma objawy jedynie w obrębie paznokci. Nie ma więc reguły, dzięki której można by przewidzieć, na ile łuszczyca paznokci okaże się uciążliwa u danej osoby. Wiadomo natomiast, że występuje o 10 proc. częściej u kobiet niż mężczyzn – oraz że są na nią bardziej narażone osoby z dużą masą ciała.
Przyczyny łuszczycy nie są znane – zazwyczaj zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w przebiegu których w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego organizm atakuje swoje własne tkanki. Naukowcy sądzą, że znaczenie mają też czynniki środowiskowe, stres i geny. Udokumentowanym wyzwalaczem łuszczycy są też grzyby z rodzaju Candida albicans – organizm, broniąc się przed infekcją przez nie spowodowaną, produkuje antygeny, co w połączeniu z nieprawidłową reakcją immunologiczną inicjuje proces łuszczycowy.
Jakie objawy powoduje łuszczyca paznokci?
Wszystko zależy od typu łuszczycy, a raczej tego, jaka tkanka została nią dotknięta. Paznokieć składa się bowiem z kilku warstw – płytki paznokcia, która jest tkanką martwą, a także macierzy paznokcia, gdzie powstają komórki tworzące płytkę, i łożyska łączącego płytkę ze skórą.
Jeśli łuszczyca atakuje macierz paznokcia, upośledza jego keratynizację. Powoduje to tak zwane naparstkowanie paznokcia – czyli powstawanie małych zagłębień w jego płytce, kruszenie się. Natomiast jeśli chodzi o łuszczycę łożyska paznokcia, objawia się ona tzw. onycholizą, czyli odwarstwieniem płytki, hiperkeratozą (nadmiernym rogowaceniem), a także powstawaniem tzw. plam olejowych, czyli „tłustych” skupisk o żółtawej barwie. Łuszczyca paznokci jest problemem nie tylko estetycznym, ale też może znacznie obniżać komfort życia – kruszące się, zdeformowane, odchodzące od łożyska paznokcie nie spełniają swojej funkcji ochronnej dla palców. Zmiany mogą być też bolesne, zwłaszcza jeśli na skutek nieprawidłowej keratynizacji dojdzie do wrastania paznokcia w skórę.
Jak leczyć łuszczycę paznokci?
Mimo że łuszczyca paznokci uważana jest za trudną do wyleczenia, badania potwierdzają, że istnieją skuteczne leki na łuszczycę paznokci – choć, niestety, nie wszyscy pacjenci na nie reagują.
W przebiegu uogólnionej łuszczycy zaleca się również leczenie doustne za pomocą takich leków jak acitretina, metotreksat lub leków immunosupresyjnych na bazie cyklosporyny.
W leczeniu łuszczycy efektywna może być również fototerapia. Badania przeprowadzone w 2011 roku przez naukowców w Tajlandii potwierdziły pewną skuteczność laserów pulsacyjnych o długości fali 595 nm. Dobre rezultaty przynosi również fototerapia tzw. metodą PUVA.
Szansą dla pacjentów z łuszczycą jest także terapia immunobiologiczna. W amerykańskim badaniu przeprowadzonym przez rok na grupie 378 pacjentów z łuszczycą zwykłą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego stwierdzono, że lek infliksymab (w Polsce stosowany w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna) przewyższał placebo już po 10 tygodniach leczenia, jeśli chodzi o poprawę stanu paznokci. Mimo wszystko osiągnięcie dobrego efektu wciąż wymaga długiego leczenia.
Bez względu na te optymistyczne prognozy należy przyznać, że wciąż brakuje badań, które pozwoliłby jednoznacznie określić, jakie są przyczyny łuszczycy paznokci (i łuszczycy w ogóle), a tym samym znaleźć skuteczniejsze sposoby leczenia – takie, które działałyby u wszystkich lub prawie wszystkich pacjentów.