Liszaj płaski – jak leczyć?
Aleksandra Kańtoch

Liszaj płaski – jak leczyć?

Liszaj płaski jest zapalną, niezakaźną chorobą skóry, która często zajmuje również błony śluzowe, owłosioną skórę głowy i płytki paznokciowe. Cechuje się występowaniem charakterystycznych zmian skórnych o typowej lokalizacji, z towarzyszącym świądem. Najczęściej pojawia się u osób między 30-60 rokiem życia, z jednakową częstością u kobiet i mężczyzn.

Przyczyny

Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Najbardziej prawdopodobne wydaje się tło immunologiczne, za czym przemawia częste współistnienie liszaja płaskiego z innymi chorobami autoimmunologicznymi (czyli takimi w których komórki układu odpornościowego atakują własny organizm) jak np. zapalenie wątroby, cukrzyca oraz występowanie tych zmian skórnych w chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi (graft-versus-host disease). Liszaj płaski może być również sprowokowany przez pewne grupy leków jak na przykład środki przeciwmalaryczne, sole złota, neuroleptyki, leki uspokajające i przeciwlękowe. Istnieją także doniesienia o pojawieniu się zmian skórnych typowych dla liszaja płaskiego na skutek przeżycia silnego wstrząsu psychicznego.

Objawy

Choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Zmiany skórne w przebiegu liszaja płaskiego w zależności od tego jaką część ciała zajmują, mogą mieć następujący charakter:

 • na skórze najczęściej przybierają postać wielobocznych, płaskich grudek barwy od różowej do sinoczerwonawej z nieco połyskującą powierzchnią. Zazwyczaj mają tendencję do zlewania się i są bardzo swędzące. W dużym powiększeniu można na ich powierzchni zauważyć smugowate, nieregularne zbielenie nazywane siateczką Wickhama. Najczęstszą lokalizacją zmian jest wewnętrzna powierzchnia nadgarstków, przedramiona, przednia powierzchnia podudzi, okolica stawów skokowych. Ustępują z pozostawieniem przebarwień pozapalnych, bez blizn.
 • w obrębie błon śluzowych jamy ustnej w ok. 50% przypadków liszaja płaskiego obecne zmiany o charakterze linijnych lub rozgałęzionych obszarów o mlecznej barwie, zlokalizowane głównie na błonie śluzowej policzków, ale mogą być również obecne na języku lub czerwieni wargowej. Mogą towarzyszyć im bolesne nadżerki, a także objawy zapalenia dziąseł z towarzyszącym złuszczaniem nabłonka.
 • w obrębie narządów płciowych mogą pojawiać się zmiany o charakterze spłaszczonych, drobnych, grudek barwy fioletowo-czerwonej, nadżerek lub zmian obrączkowatych.
 • paznokcie w przebiegu liszaja płaskiego są najczęściej ścieńczałe, szorstkie, z obecnymi podłużnymi bruzdami w ich obrębie
 • na owłosionej skórze głowy obserwuje się rumień i grudki przymieszkowe. W przypadkach o długim czasie trwania może dojść do trwałej utraty włosów z pozostawieniem blizn zanikowych.

Rozpoznanie stwierdza się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz wyniku badania histopatologicznego pobranego ze zmian chorobowych przez lekarza dermatologa.

Leczenie

Leczenie zmian chorobowych w przebiegu liszaja płaskiego jest zazwyczaj długotrwałe. Niestety nie ma jak dotąd leczenia przyczynowego.
W postaciach niezbyt rozległych stosuje się leczenie miejscowe za pomocą miejscowo stosowanych maści lub kremów kortykosteroidowych o silnym działaniu (fluocynolon, flumetazon), które w pewnych przypadkach można zastosować pod opatrunkiem na niewielkie obszary lub we wstrzyknięciach (np. triamcynolon- szczególnie w przypadku występowania zmian przerosłych). Zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy wymagają zastosowania kortykosteroidów w postaci żeli czy lotionów. W przypadku zmian w obrębie błon śluzowych stosuje się preparaty kortykosteroidów w połączeniu z retonoidami (np. tretynoina w żelu). W razie występowania dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej można stosować leki miejscowo znieczulające (np. lidokaina w żelu), ponadto należy starać się wyeliminować z diety produkty, które mogą dodatkowo podrażniać błonę śluzową jamy ustnej i nasilać ból, tj. produkty z dużą ilością soli, pikantne i gorące dania, soki i owoce cytrusowe.

Leczenie ogólne liszaja płaskiego stosowane jest zazwyczaj w ciężkich postaciach, przebiegających z rozległym zajęciem skóry i błon śluzowych. Stosuje się wówczas doustne kortykosteroidy (np. prednizon), retinoidy (np. acytretyna, izotretynoina), cyklosporynę A oraz azatioprynę. Ponadto w przypadkach, które  zajmują rozległe powierzchnie skóry lub są oporne na leczenie miejscowe wykorzystuje się naświetlania PUVA i UVB.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij