Liszaj u niemowląt i dzieci – przyczyny, wygląd, przebieg, leczenie. Co na liszaj płaski u dziecka?
Katarzyna Gmachowska

Liszaj u niemowląt i dzieci – przyczyny, wygląd, przebieg, leczenie. Co na liszaj płaski u dziecka?

Swędzące grudki o sinofioletowej barwie na skórze i błonach śluzowych? To może być liszaj płaski. U dzieci najczęstszym typem jest liszaj linijny. W leczeniu bardzo ważna jest prawidłowa higiena skóry oraz stosowanie produktów łagodzących i przeciwświądowych. Co warto wiedzieć o liszaju płaskim u dziecka? 

Liszaj płaski (łac. lichen planus) jest chorobą zapalną występującą na skórze i błonach śluzowych o nieznanej etiologii. Zmiany skórne mają postać grudek o ciemnej barwie, którym mogą towarzyszyć świąd lub ból. Leczenie liszaja płaskiego u dzieci polega na stosowaniu maści z glikokortykosteroidami na skórę.  

Liszaj u dziecka – co to jest, co go powoduje i jak wygląda? 

Liszaj należy do grupy chorób zapalnych skóry i błon śluzowych o nieznanej etiologii. Liszaj płaski ma postać swędzących, sinofioletowych płaskich grudek o lśniącej powierzchni, które najczęściej występują na powierzchniach zgięciowych kończyn, błonach śluzowych, narządach płciowych, paznokciach i skórze owłosionej głowy. Na zmianach, który utrzymują się długo, można zaobserwować tzw. siateczkę Wickhama – są to cienkie, białawe linie pokrywające zmiany.  

Charakterystyczny dla liszaja płaskiego jest objaw Koebnera (objaw Köbnera, ang. Köbner's phenomenon), który polega na możliwości wywołania wysiewu zmian grudkowych w następstwie urazu skóry np. zadrapania.  

Liszaj płaski stosunkowo rzadko występuje u dzieci i osób młodych. Według doniesień naukowych prawdopodobną przyczyna rozwoju liszaja jest etiologia immunologiczna.  

Liszaj płaski a liszajec zakaźny u dziecka 

Liszaj płaski często jest mylony z liszajcem zakaźnym. W odróżnieniu od liszaja płaskiego liszajec zakaźny wywoływany jest najczęściej przez bakterie (gronkowiec złocisty i paciorkowce). Można się nim zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osoba chorą oraz przedmiotami, których używała. Liszajec zakaźny występuje w postaci pęcherzowej lub bez obecności pęcherzy.

W przypadku liszajca pęcherzowego początkowo powstają pęcherzyki z płynem o jasnym kolorze, następnie płyn staje się mętny i ciemnieje. Po ok. 2 dniach pęcherze pękają, tworząc miodowe strupy. Natomiast w postaci bez pęcherzy występują krosty, które pękając, prowadzą do wytworzenia żółtawych strupów.  

Dodatkowo objawom skórnym liszajca zakaźnego mogą towarzyszyć gorączka, świąd oraz ból zmian skórnych. Leczenie liszajca zakaźnego polega na stosowaniu maści z antybiotykiem oraz dbania o prawidłową higienę skóry. W przypadku leczenia zmian opornych lub rozsianych niezbędne może być zastosowanie antybiotykoterapii doustnej.  

Powiązane produkty

Liszaj płaski u dzieci – rodzaje  

Wyróżnia się kilka odmian klinicznych liszaja płaskiego, które mogą się różnić lokalizacją oraz wyglądem zmian skórnych. Do najczęstszych odmian liszaja płaskiego należą: 

  • liszaj linijny – najczęstszy typ liszaja płaskiego występującego u dzieci i młodzieży. Zmiany występują w układzie linijnym, zazwyczaj mają długość kilku centymetrów,
  • liszaj obrączkowy – charakteryzuje się występowaniem typowych obrączkowych zmian najczęściej na tułowiu, kończynach lub mosznie, 
  • liszaj przerostowy – określany także jako hiperkarotolityczny lub brodawkujący, zlewające się twarde i swędzące zmiany występują na przedniej powierzchni podudzi, 
  • liszaj zanikowy – występuje rzadko, ma postać ciemnych grudek z przejaśnieniem w środku, które najczęściej występują na kończynach dolnych, 
  • liszaj wrzodziejący – pojedyncze lub mnogie bolesne zmiany o charakterze nadżerek lub owrzodzeń, najczęściej na stopach,  
  • liszaj pęcherzowy – obecne liczne pęcherze o dobrze napiętej powierzchni, wypełnione są jasnym płynem, 
  • liszaj typu pemfigoidu – pęcherze rozwijają się nie tylko na zmianach liszaja, ale także na niezmienionej skórze,  
  • liszaj barwnikowy – obecne przebarwione plamki i grudki, najczęściej na powierzchniach zgięciowych, 
  • liszaj erytrodermiczny – zmiany rumieniowe z wykwitami liszaja, obecny nasilony świąd, 
  • liszaj odwrócony – zmiany występują głównie w zgięciach pachowych i pachwinowych. Typowe jest występowanie plam i przebarwień, 
  • liszaj mieszkowy – grudki przymieszkowe występują na owłosionej skórze głowy, pach, pachwin. Może prowadzić do rozwoju łysienia bliznowaciejącego.  

Jak rozpoznać i leczyć liszaj płaski u niemowląt i dzieci?  

Jeśli u dziecka pojawia się wysypka skórna, rodzic powinien zgłosić się z dzieckiem do lekarza celem rozpoznania przyczyny oraz wdrożenia skutecznego leczenia.  

Rozpoznanie liszaja płaskiego u dzieci stawia się na podstawie występowania typowych zmian skórnych oraz występowania choroby u członków rodziny. Objawy skórne liszaja płaskiego zazwyczaj ustępują samoistnie po około roku, jednakże mogą się utrzymywać nawet kilka lat. Leczenie wszystkich odmian liszaja płaskiego jest podobne, zazwyczaj stosuje się glikokortykosteroidy miejscowo na zmiany skórne. Zalecane są także preparaty zawierające inhibitory kalcyneuryny, retinoidy oraz fototerapia.  

W przypadku braku poprawy po zastosowanym leczeniu należy rozważyć wykonanie biopsji zmienionej chorobowo skóry, aby wykluczyć inne przyczyny zmian skórnych. 

Liszaj płaski u dzieci – domowe sposoby i wskazówki dla rodziców 

Leczenie liszaja płaskiego u dziecka powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. W skuteczności leczenia bardzo ważną rolę odgrywa stosowanie się do zaleceń lekarskich i regularne stosowanie leków.  

W leczeniu liszaja płaskiego istotne jest dbanie o prawidłową higienę skóry. Aby złagodzić objawy świądu, można zastosować preparaty łagodzące i przeciwświądowe na skórę. Należy używać łagodnych i odpowiednich dla wieku preparatów do pielęgnacji ciała. Trzeba pamiętać, aby unikać ekspozycji na słońce. Należy także ściśle stosować się do zaleceń lekarskich i regularnego stosowania zaleconych preparatów. 

  1. G. Wagner, C. Rose, M. M. Sachse, Odmiany kliniczne liszaja płaskiego, [online] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/439/original/4-16.pdf?1481285212, [dostęp:] 10.04.2020. 
  2. Mr. Pittelkow, S. Daoud. Lichen planus, in: K.Wolff, I.Goldsmith, at all., “ Dermatology in general medicine”. 7th ed., 2008, p.244–255 
  3. B. M. Piraccini, E. Saccaniet, Nail lichen planus: response to treatment and long term followup,  “European Journal of  Dermatology”, nr 20 2010.
  4. B. A. Cohen, Dermatologia Pediatryczna, wydanie II, Wrocław 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

    Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

  • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

    U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

  • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

    Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

    Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

  • Objawy, które powinny cię zaniepokoić. Nowotwory u dziecka

    Aż 60% rodziców nie wie, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę, aby w porę wykryć potencjalne choroby nowotworowe u swoich dzieci. Z kolei aż 80% dzieci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i w porę wdrożono leczenie, udaje się uratować. Na co zwrócić uwagę i co powinno zaniepokoić?

  • Jak podawać leki dziecku? Czopki, tabletki, inhalacje i syrop

    Podawanie leków dziecku w trakcie choroby to w wielu przypadkach nie lada wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prowadzić domowe leczenie, aby było jak najskuteczniejsze. Jak podawać dziecku tabletki oraz co zrobić, aby inhalacja była jak najbardziej efektywna?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij