
Liście betelu wspomagają gojenie ran cukrzyków
Trudności w gojeniu się ran na tle cukrzycowym wynikają ze wzmożonej działalności wolnych rodników, będącej efektem stresu oksydacyjnego. Do jego powstania dochodzi, gdy zaburzona jest aktywność naturalnych przeciwutleniaczy, co ma miejsce w przypadku cukrzycy. Równocześnie dolegliwość ta zwiększa aktywność enzymu 11 beta HSD-1, który hamuje ważne etapy procesu gojenia ran, takie jak wzrost nowych komórek i zasklepianie.
Dobroczynny opatrunek z liści
Zdaniem badaczy z Malezji, w przyspieszeniu procesu gojenia pomóc mogą liście betelu, którym przypisuje się dobroczynne działanie na dolegliwości układu oddechowego, jak również hamowanie krwawienia. Prowadzone przez nich prace już w 2010 roku sugerowały takie właściwości ekstraktu z liści, które potwierdziło nowe badanie. Tym razem poza wpływem rośliny na gojenie ran, naukowcy wzięli pod lupę wpływ ekstraktu z liści na efekty stresu oksydacyjnego.
Badanie zostało przeprowadzone na modelu zwierzęcym. Myszy podzielono na cztery grupy – kontrolną, nieleczoną i dwie poddane terapii liśćmi betelu.
Używka przydatna w leczeniu
Medyczne zastosowanie betelu jest znacznie mniej popularne od wykorzystywania go w charakterze używki. Same w sobie nie wywołują efektów psychotycznych – do tego celu konieczne jest przeżuwanie ich razem z orzechami palmy arekowej i wapniem, które obniża pH w jamie ustnej. Połączenie tych trzech składników, połączone z właściwą umiejętnością ich przygotowania i żucia, daje efekt lekkiego oszołomienia, który wykorzystują przede wszystkim mieszkańcy państw basenu Morza Południowochińskiego, w tym Malezji.
Powiązane produkty
Ziołowe remedium na wysoki cukier
Za sprawą malezyjskich badań betel dołączył do grupy roślin o potencjalnie antycukrzycowych właściwościach. Należy do niej także mangrowia, której wpływ na cukrzycę badali Naukowcy z Annamalai University w Indiach. Wcześniejsze badania wykazały, że mangrowia wykazuje między innymi właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz wspomaga leczenie osób zarażonych wirusem HIV. Naukowcy przypisują powyższe właściwości fitochemikaliom znajdującym się w roślinie, wśród których znajdują się alkaloidy, flawonoidy i terpenoidy.
Naukowcy postanowili sprawdzić, czy właściwości mangrowii znajdą zastosowanie również w leczeniu cukrzycy, czyli choroby dotykającej aż pięciu procent światowej populacji. W tym celu przeprowadzili badanie na myszach; najpierw pod kątem toksyczności ekstraktu, który okazał się w pełni bezpieczny w dawce sięgającej 2000 mg na kilogram. Efekty przeciwcukrzycowe ekstraktu określono na podstawie obserwacji poziomu cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jak się okazało, poziom cukru we krwi gryzoni po podaniu ekstraktu zmalał o 20 procent w ciągu zaledwie dwóch godzin. Naukowcy zaobserwowali też znaczący spadek poziomu cholesterolu i lipoprotein u zwierząt przyjmujących ekstrakt z mangrowii.
Cukrzyca – globalny problem
Poszukiwania leków na cukrzycę angażują wielu naukowców na całym świecie, ponieważ problem jest globalny i nieustannie rośnie. Według ostatnich szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, z cukrzycą żyje 415 milionów ludzi na świecie, czyli co jedenasta osoba. Eksperci ostrzegają, że ta liczba może przez najbliższe 15 lat wzrosnąć do 642 milionów.
Tak znaczny wzrost zachorowań na cukrzycę sprawił, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła tę chorobę do najpoważniejszych zagrożeń cywilizacji XXI wieku, a Organizacja Narodów Zjednoczonych umieściła ją w kategorii chorób epidemicznych, choć nie wykazuje cech zakaźnych. Głównymi przyczynami zachorowań na cukrzycę są niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz brak ruchu.
Choroba ta może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych objawów, dlatego osoby, których dotyka nie podejmują żadnego leczenia, przez co cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą. Jej powikłania są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Każdego roku na cukrzycę umiera około 5 milionów ludzi na świecie.