Nowe odkrycia w dziedzinie leczenia białaczki
Katarzyna Szulik

Nowe odkrycia w dziedzinie leczenia białaczki

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern odkryli dwie skuteczne terapie spowalniające białaczkę dziecięcą u myszy, o czym świadczą trzy badania opublikowane w ciągu ostatnich dwóch lat w czasopismach „Cell” oraz „Genes & Development”. Z kolei badacze z Wellcome Sanger Institute dostrzegli potencjał do stworzenia nowego leku na bazie już testowanych, innowacyjnych kropli do oczu.

Ostateczne wyniki badań naukowców wykazały, że stabilizacja proteiny kluczowej dla rozwoju białaczki, MLL, pozwala zahamować rozwój choroby. Dzięki tej wiedzy możliwe będzie opracowanie „superleku” na białaczkę, który będzie mógł zostać poddany badaniom klinicznym na ludziach.

Ćwierć wieku badań

Badania nad wynalezieniem wspomnianego leku trwają od 25 lat – tyle czasu zajęło naukowcom dokładne zbadanie molekularnej funkcji MLL w ramach kompleksu nazwanego COMPASS. Jak się okazało, jego składniki są jednymi z najczęściej identyfikowanych mutacji w nowotworach krwi. Postęp prac pozwolił na stworzenie leku, który – zgodnie z przewidywaniami naukowców – powinien zostać przekazany do badań klinicznych na przestrzeni najbliższych 3-5 lat. Ich zdaniem, jeśli lek okaże się bezpieczny, mógłby podnieść odsetek dziecięcych przeżyć w białaczce do 85 procent. W swoich badaniach naukowcy skupili się na dwóch postaciach choroby – ostrej białaczce szpikowej i ostrej białaczce limfatycznej.

Nadzieja dla dzieci i dorosłych

To odkrycie ma ogromne znaczenie dla dzieci dotkniętych białaczką powiązaną z proteiną MLL, w przypadku której odsetek przeżyć wynosi jedynie 30 procent. Ta postać choroby atakuje równocześnie krew oraz komórki szpiku kostnego. Dotknięci nią pacjenci mają bardzo niski odsetek czerwonych krwinek i około 80 razy więcej białych krwinek niż ludzie zdrowi. Organizmy dzieci nie są w stanie odeprzeć tak zmasowanego ataku, co skutkuje bardzo wysoką śmiertelnością maluchów w tej grupie.

Odkrycie procesu stabilizacji proteiny MLL może przynieść przełom również dla dorosłych z innymi postaciami nowotworu objawiającymi się powstawaniem guzów, takimi jak rak piersi czy prostaty.

Powiązane produkty

Krople do oczu… na raka

Szansę na wynalezienie nowego leku na dziecięcą białaczkę dają również wyniki opublikowane przez naukowców z Wellcome Sanger Institute. We współpracy z firmą biotechnologiczną Exonate odkryli, że świetne wyniki w walce z białaczką daje lek w formie kropli stworzony z intencją leczenia choroby neowaskularnej siatkówki. Jak się okazało, wspomniane krople oddziałują na ten sam gen, SRPK1, który może wywoływać progresję ostrej białaczki szpikowej. Z wyników badań eksperymentalnych wynika, że wspomniany lek jest w stanie zahamować wzrost agresywnych komórek wywołujących białaczkę bez naruszania całkowicie zdrowych komórek.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy lek białaczkowy mógłby wejść w fazę badań na ludziach; etap kliniczny analiz specyfiku okulistycznego jest planowany na rok 2020. Naukowcy upatrujący w nim również działanie przeciwbiałaczkowe przewidują, że potwierdzenie tych właściwości mogłoby wspomóc leczenie także innych form nowotworów, w tym raka piersi.

Witaminą C w białaczkę

Źródeł nowych leków na białaczkę naukowcy poszukują niemal wszędzie. Badacze z Perlmutter Cancer Center w NYU Langone Health sugerują, że włączenie dużych dawek witaminy C do terapii może pomóc w skutecznym zwalczaniu białaczki. Pretekstem do rozpoczęcia badań były wcześniejsze obserwacje naukowców sugerujące, że witamina C może stymulować działanie enzymu TET. Jego zadaniem jest przekształcanie zdrowych komórek macierzystych w komórki krwi. Gdy jednak jego wydzielanie jest zaburzone, dochodzi do niekontrolowanej produkcji komórek macierzystych szpiku, co z kolei wiąże się z wystąpieniem białaczki.

Naukowcy z Nowego Jorku postanowili sprawdzić, w jaki sposób duże dawki witaminy C wpłyną na przebieg tej reakcji. Okazało się, że ściśle określone dawki witaminy są w stanie zmienić uszkodzone komórki specjalnie zmutowanych myszy, a także zahamować namnażanie ludzkich komórek wywołujących białaczkę, które im wszczepiono. W trakcie eksperymentu zwierzętom podano witaminę C połączoną z lekami przeciwnowotworowymi, co zdecydowanie zwiększyło skuteczność metody.

Odkrycie naukowców z Perlmutter Cancer Center potwierdza wcześniejszą tezę na temat roli witaminy C w leczeniu białaczki, postawioną przez badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze. Z ich badań wynika, że witamina C jest w stanie zwiększać skuteczność azacytydyny, leku przeciwnowotworowego stosowanego w terapii ostrej białaczki szpikowej i mielodysplazji szpiku. Jak sugerują badania laboratoryjne, kwas askorbinowy połączony ze wspomnianym lekiem hamuje wzrost komórek nowotworowych i stymuluje proces prowadzący do ich samozniszczenia. Autorzy badania sugerowali jednak, że potwierdzenie ich wyników wymaga przeprowadzenia badań klinicznych.

  1. Z. Zhao, L. Wang, A. G. Volk, N. W. Birch i in., Regulation of MLL/COMPASS stability through its proteolytic cleavage by taspase1 as a possible approach for clinical therapy of leukemia, „Genes & Development”, 2018.
  2. K. Tzelepis, E. De Braekeleer, D. Aspris, I. Barbieri i in., SRPK1 maintains acute myeloid leukemia through effects on isoform usage of epigenetic regulators including BRD4, „Nature Communications”, vol. 9, article number: 5378, 2018.
  3. L. Cimmino, I. Dolgalev, Y. Wang, A. Yoshimi i in., Restoration of TET2 Function Blocks Aberrant Self-Renewal and Leukemia Progression, „Cell”, vol. 170, issue 6, P1079-1095.E20, Wrzesień 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij