Ciąża Plus: będą darmowe leki dla kobiet w ciąży
Krzysztof Słomiak

Ciąża Plus: będą darmowe leki dla kobiet w ciąży

Dzięki programowi "Ciąża+", przyszłe matki zyskają prawo do bezpłatnych leków, ale czy do wszystkich? Projekt wykazu leków refundacyjnych został ogłoszony 10 sierpnia tego roku. Które leki zostaną objęte refundacją?  

Program „Ciąża Plus” zakłada zagwarantowanie kobietom w ciąży darmowych leków. Kto będzie mógł wystawić receptę na leki refundowane? Jak uzyskać dostęp do bezpłatnych leków w czasie ciąży? Które leki zostaną objęte refundacją?

Podstawowe zasady programu „Ciąża+”

Celem rządowego programu jest zagwarantowanie darmowych leków kobietom w ciąży. Nie dotyczy on jednak wszystkich leków, a jedynie tych, które Minister Zdrowia ogłosi na specjalnej liście. Wsparcie nie jest obwarowane żadnymi ograniczającymi kryteriami (m.in. dochodowymi czy wiekowymi). 

Warunkiem zakwalifikowania do uprawnienia jest stwierdzenie ciąży przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub będącego w trakcie specjalizacji z tych dziedzin. Zaświadczenie może również wystawić położna POZ lub położna wykonująca świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej. Posiadając takie zaświadczenie, można skorzystać z uprawnienia „C”, które daje możliwość zakupu darmowych leków ze specjalnego wykazu w ramach programu.

Sprawy regulacyjne

Podstawą planowanego świadczenia jest Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 01.07.2020 r., ale art. 5. wymienionego dokumentu stanowi, że pierwszy wykaz dostępnych w ten sposób leków minister właściwy do spraw zdrowia ogłosi nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Przepis przez długi czas był więc martwy, gdyż nie istniała taka lista. Ostateczna wersja wykazu bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży musi być określona najpóźniej do 01.11.2020 r. 

Projekt wykazu został ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia 10 sierpnia i przewiduje listę leków refundowanych całkowicie, czyli bezpłatnych dla kobiet w ciąży. Ma ona wejść w życie razem z nową listą refundacyjną w dniu 01.09.2020 r. Od tego momentu lekarze oraz położne będą mieć pełny zakres narzędzi i informacji, aby wypisać kobiecie w ciąży bezpłatne leki.

Polecane dla Ciebie

Jakie leki dla kobiet w ciąży będą za darmo?

Na tę chwilę w projekcie listy bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży znalazło się 114 pozycji, ale do 01.09.2020 r. może ona jeszcze ulec zmianom. Ostateczny kształt wykazu leków zobaczymy w dniu jego ogłoszenia. 

Zmiany w wykazie leków refundowanych w tej chwili odbywają się w trybie dwumiesięcznym i w tym samym trybie będą zmieniać się wykazy leków dla kobiet w ciąży. 

Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie lista obejmuje następujące leki:

  1. Grupa leków stosowanych w zaburzeniach krzepnięcia krwi (dalteparyna, enoksyparyna, nadroparyna).
  2. Różne rodzaje insulin (zarówno krótko- i długodziałające, jaki i szybko- oraz wolnodziałające).
  3. Lewotyroksyna – hormon tarczycy.
  4. Metoprolol – kardioselektywny β₁-bloker stosowany w nadciśnieniu.
  5. Progesteron – steroidowy hormon płciowy.

Z pełną listą można zapoznać się tutaj (załącznik do obwieszczenia): Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia zastrzega również, że lista będzie na bieżąco weryfikowana, modyfikowana i nie jest to jej ostateczna wersja. Daje ona jednak dość wyraźny obraz projektowanego rozwiązania, obejmującego leki często stosowane w trakcie ciąży.

Jak uzyskać dostęp do bezpłatnych leków w czasie ciąży?

Podstawą do nabycia uprawnienia będzie ciąża, którą musi stwierdzić lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub w trakcie specjalizacji z tych dziedzin. Może być ona stwierdzona również przez położną podstawowej opieki zdrowotnej lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej. Na podstawie ich oceny otrzymamy zaświadczenie, które będzie obowiązywało przez całą ciążę, lecz nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu. Data obowiązywania zaświadczenia będzie wpisana do dokumentu i w tylko w tym okresie będą przysługiwały kobiecie darmowe leki zgodne z wykazem.

Recepta na darmowe leki może być wystawiona przez lekarza lub położną, którzy wystawili zaświadczenie stwierdzające ciążę. Znacznik „C” w polu uprawnienia na recepcie będzie wskazywał na przyznane uprawnienie do zakupu leków zgodnie z zasadami refundacji.

Wiadomo zatem kto może taką receptę wystawić, w jakim trybie oraz co musi zostać umieszczone na recepcie (znacznik C). W przepisach nie określono jednak, czy farmaceuta może uzupełnić informację, że kobieta jest w ciąży, jeśli lekarz zapomni wpisać uprawnienia „C” na recepcie. Można założyć, że w tej kwestii będzie podobnie jak z uprawnieniem „S” (senior). Wiadomo natomiast, że recept takich nie wystawią pielęgniarki w żadnym zakresie oraz farmaceuci dla siebie i swojej rodziny (recepty pro auctore i pro familiae).

  1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. 2020, poz. 945.
  2. Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2020 r., ".gov.pl" [online], https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2020-r [dostęp:] 18.08.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij