×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ciąża Plus: będą darmowe leki dla kobiet w ciąży

Projekt ustawy pod roboczym tytułem „Ciąża+” zakłada zagwarantowanie kobietom w ciąży darmowych leków – donosi dziennik „Fakt”. Zgodnie z szacunkami program miałby kosztować 20 mln złotych rocznie.

Zgodnie z informacjami dziennika projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy, a w czwartek 13 grudnia jego założenia miały zostać przyjęte przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. Z myślą o ciężarnych miałaby zostać utworzona nowa lista leków refundowanych o symbolu „C”, na którą trafiłyby te leki i preparaty, które najczęściej przepisywane są kobietom w ciąży. Mowa wyłącznie o lekach przepisywanych na receptę przez lekarza rodzinnego, ginekologa lub innego specjalistę sprawującego opiekę nad ciężarną, mających ścisły związek ze zdrowiem matki i dziecka w tym czasie. Udział w programie ma obejmować okres od poczęcia dziecka niezależnie od sposobu zajścia w ciążę, w tym metodą in vitro.

Jak donosi dziennik, projekt ustawy miałby zostać przyjęty do końca 2018 roku, a przygotowanie listy leków potrwa nie dłużej niż 4 miesiące. W teorii więc pierwsze mamy powinny móc skorzystać z programu już w pierwszym półroczu 2019 roku.

Darmowe leki to tylko początek?

Pierwsze informacje na temat planów wprowadzenia programu pojawiły się w kwietniu 2018 roku. Wówczas rząd Prawa i Sprawiedliwości zaproponował rozwiązanie z zakresu polityki prorodzinnej, roboczo nazwane „Mama Plus”. Program miałby zachęcać kobiety do rodzenia i wychowywania dzieci między innymi poprzez wprowadzenie darmowych leków dla kobiet w ciąży i premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

Rządowe pomysły przedstawiła była premier i obecna szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło podczas kwietniowej Konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Propozycje powstały we współpracy z resortem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kierowanym przez Elżbietę Rafalską, który koordynuje przyznawanie świadczenia 500+.

Przedstawione wówczas propozycje są kierowane przede wszystkim do kobiet, by zachęcić je do rodzenia i powiększania rodziny. „Mama Plus” miałaby między innymi gwarantować kobietom w ciąży darmowy dostęp do leków, jak również premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka oraz zabezpieczenie w postaci emerytury minimalnej dla matek wychowujących co najmniej czwórkę dzieci. 

Ostatnia kwestia ma dotyczyć kobiet, które przez wzgląd na wychowywanie dzieci nie podjęły pracy zarobkowej. Inne udogodnienia to między innymi zwiększenie puli bezpłatnych urlopów wychowawczych oraz zagwarantowanie dzieciom miejsc w żłobkach i przedszkolach. Rząd chce udzielać wsparcia także młodym matkom, które mają zamiar łączyć studia z wychowywaniem dzieci poprzez ułatwienia w dostępie do urlopów dziekańskich, wprowadzenie dedykowanych matkom-studentkom stypendiów oraz wsparcie w ubieganiu się o indywidualną organizację toku studiów.

Kolejne zapowiadane propozycje dotyczą młodzieży i obejmują wprowadzenie bonu na zajęcia kulturalne i sportowe dla ludzi między 16. a 25. rokiem życia, którzy kontynuują naukę i nie podejmują pracy.

Szczegóły programu, w tym min. wysokość „premii” za urodzenie drugiego dziecka czy wykaz darmowych leków dla ciężarnych to kwestie wymagające dopracowania. Zapowiedzi nie towarzyszyły również konkretne terminy wprowadzenia zmian, które wymagają dalszych, wewnętrznych konsultacji.

Seniorzy również leczą się za darmo

Jak wynika z informacji „Faktu”, jak na razie jedynym pewnikiem spośród przedstawionych wiosną założeń są właśnie darmowe leki dla kobiet w ciąży. Jeśli informacje te zostaną oficjalnie potwierdzone, byłby to drugi program darmowych leków wprowadzony w ostatnim czasie. Pierwszym był przedstawiony w 2017 roku program darmowych leków dla seniorów, uchwalony na lata 2017-2025. Zgodnie z założeniami, miał on przede wszystkim poprawić sytuację najuboższych seniorów. Szacuje się, że obecnie około 17% wystawianych recept nie jest wykupowanych z powodu braku funduszy. Oznacza to tym samym, że taki sam ułamek pacjentów nie dostosowuje się do zaleceń lekarza ze względu na dziury w domowym budżecie. Wiele wskazuje też na to, że znaczną część tej grupy stanowią osoby starsze, czyli najwięksi konsumenci leków. Przeciętny polski emeryt choruje na około 3-4 choroby przewlekłe i przyjmuje od 5 do 8 różnych leków. Są to najczęściej choroby układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego, choroby nerek oraz narządów ruchu. Według danych TNS z 2014 roku około 30 procent emerytów przyznało, że zażywało mniejszą dawkę leku niż przepisana lub zażywało je rzadziej ze względu na oszczędność pieniędzy.

Program leków dla seniorów zakłada systematyczny wzrost wydatków na ten cel. W 2018 roku kwota przeznaczona na leki z tej grupy wyniesie niemal 700 mln złotych, w 2019 roku – 733 mln złotych, w 2020 – 836 mln zł, a w 2021 r. – 950 mln złotych. W roku 2022 dofinansowanie do darmowych leków dla seniorów ma przekroczyć 1 mln złotych, a do 2025 roku wzrosnąć do 1,2 mln złotych.

Receptę na bezpłatny preparat wystawić może lekarz POZ lub pielęgniarka zatrudnieni w przychodni, do której należy senior, ale nie w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. Upoważnienie tylko jednego lekarza do wypisywania darmowych recept ma zapobiec sytuacji, w której chory dostanie ich kilka, co mogłoby wiązać się z chęcią wywozu i sprzedaży wspomnianych preparatów.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

Polska Agencja Prasowa, Szydło: wprowadzimy darmowe leki dla kobiet w ciąży, „rynekzdrowia.pl” [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Szydlo-wprowadzimy-darmowe-leki-dla-kobiet-w-ciazy,183110,14.html, [dostęp:] 18.12.2018.

P. Żebrowski, K. Lechowicz-Dyl, Darmowe leki dla ciężarnych jeszcze w tym roku, „Medycyna Praktyczna” [online], https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/185152,darmowe-leki-dla-ciezarnych-jeszcze-w-tym-roku, [dostęp:] 18.12.2018.

P. Zelman, Mama plus: od kiedy darmowe leki dla kobiet w ciąży?, „Rodzice.pl” [online], https://www.rodzice.pl/mama-plus-od-kiedy-darmowe-leki-dla-kobiet-w-ciazy/, [dostęp:] 18.12.2018.

Strona rządowego programu „Leki 75 plus”, http://75plus.mz.gov.pl/.


Podziel się: