Objawy chorób kobiecych, czyli co nas powinno zaniepokoić
Anna Posmykiewicz

Objawy chorób kobiecych, czyli co nas powinno zaniepokoić

Każda kobieta powinna chociaż raz w roku odwiedzić swojego lekarza ginekologa – nawet, jeśli nic się nie dzieje, corocznie powinno się odbywać wizytę kontrolną, w czasie której lekarz po badaniu stwierdzi, czy na pewno wszystko jest w porządku. Powinien też zlecić różne badania dodatkowe, w tym cytologię, dzięki którym będzie można już bardzo dokładnie ocenić stan zdrowia. Istnieją jednak pewne objawy, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ich obecność może bowiem świadczyć o tym, że w organizmie zaczęło się dziać coś złego.

Upławy

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest zawsze przezroczysta i nie daje żadnego zapachu, zaś obecność każdej innej wydzieliny zawsze świadczy o tym, że w kobiecym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Upławy zawsze bowiem świadczą o zakażeniu dróg rodnych. Mogą być bardzo różne.

Kiedy kobieta zaobserwuje na swojej bieliźnie białe, grudkowate, serowate upławy, będzie to znak, że najprawdopodobniej doszło u niej do grzybiczej infekcji narządów płciowych. Z kolei obfite białoszare upławy o charakterystycznym rybim zapachu mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej. Zdarza się też, że kobieta zaobserwuje u siebie pieniste żółtozielone upławy o słodkawym zapachu – ten rodzaj patologicznej wydzieliny może mieć związek z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym. Zdarza się też, że w wydzielinie z pochwy obecna jest krew, co może świadczyć nie tylko o zakażeniu, ale nawet o nowotworze dróg rodnych.

Pojawienie się na bieliźnie patologicznej wydzieliny wiąże się z potrzebą szybkiej wizyty u ginekologa. Lekarz będzie musiał włączyć właściwe leczenie, które wyeliminuje stan zapalny z dróg rodnych. Należy pamiętać o tym, że nieleczona infekcja dróg rodnych może doprowadzić do poważnych konsekwencji – nawet do niepłodności.

Swędzenie i pieczenie pochwy

To dolegliwość, która zwykle jest bardzo uciążliwa i daje kobiecie bardzo duży dyskomfort. Zwykle ma ona związek ze stanem zapalnym narządów płciowych, przede wszystkim z zakażeniem grzybiczym.

Powiązane produkty

Nieprawidłowe miesiączki

Zdarza się, że u kobiety, która do niedawna miesiączkowała prawidłowo, zaczynają pojawiać się zaburzenia miesiączkowania. Miesiączki mogą być bardzo nieregularne, jak również być skąpe, zbyt obfite lub też nadmiernie bolesne. Jeśli wcześniej kobieta nie miała problemów z miesiączkami, będzie to znak, że zaczęło dziać się coś niepokojącego.

Warto wiedzieć, że zbyt obfite i bardzo bolesne miesiączki mogą świadczyć między innymi o endometriozie. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, znajduje się nie tylko w macicy, ale również w innych narządach. Ponadto nadmiernie obfite miesiączki mogą też świadczyć o mięśniakach macicy i polipach macicy, ale również o raku trzonu macicy.

Z kolei zbyt skąpe miesiączki mogą mieć związek z niedoczynnością tarczycy oraz z różnego rodzaju zaburzeniami poziomu kobiecych hormonów. Skąpe miesiączki mogą też sugerować obecność zespołu policystycznych jajników, czyli najczęstszego zaburzenia endokrynnego występującego u kobiet. W przebiegu zespołu policystycznych jajników poza skąpym i nieregularnym miesiączkowaniem zwykle obecne są też nadmierne owłosienie typu męskiego (hirsutyzm), otyłość, trądzik oraz znaczne problemy z zajściem w ciążę. Dlatego też, jeśli u kobiety, która zawsze miesiączkowała prawidłowo nagle zaczynają pojawiać się zaburzenia miesiączkowania, jest to sygnał, który nakazuje natychmiast zgłosić się do ginekologa, aby wyjaśnić przyczynę problemu.

Ból brzucha

Wiadomo, że ból brzucha pojawia się u każdej kobiety raz na jakiś czas z zupełnie błahych powodów. Jeśli jednak ból powtarza się często, jest coraz silniejszy, to jasny znak, że dzieje się coś złego. Ból brzucha może bowiem świadczyć o stanie zapalnym jajników i jajowodów, może też świadczyć o stale powiększającej się torbieli jajnika – jeśli torbiel zaczyna się powiększać, to uciska na sąsiadujące narządy i daje właśnie dolegliwości bólowe. Poza tym stale powiększająca się torbiel jajnika może pęknąć i doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Bardzo silny ból brzuch u kobiety, u której wcześniej doszło do zatrzymania miesiączki, może też świadczyć o ciąży ektopowej. Ciąża ektopowa to ciąża, która nie rozwija się w macicy, a w innej części dróg rodnych – zwykle jest to bańka jajowodu. Jest ona bardzo niebezpieczna, może bowiem pęknąć i doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia kobiety zapalenia otrzewnej.

Plamienia i krwawienia między miesiączkami

Jest to zawsze bardzo niepokojący objaw. Tego typu dolegliwości mogą świadczyć zarówno o ewentualnym stanie zapalnym narządów płciowych, jak i o czymś dużo gorszym – raku szyjki macicy czy też nowotworze trzonu macicy. Dlatego pojawienie się plamień niezwiązanych z miesiączką wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie ginekologicznym!

Ból podczas stosunku

Ta dolegliwość może mieć związek ze stanem zapalnym pochwy, jeśli zaś pojawia się przy głębokiej penetracji, może sugerować stan zapalny przydatków (jajników, jajowodów i otaczających je tkanek). Zdarza się też, że ból przy stosunku może mieć związek z zapaleniem łechtaczki lub endometriozą. Ponadto ból przy współżyciu może być również związany z nadmierną suchością pochwy, co z kolei bywa związane z zaburzeniami hormonalnymi i stosowaniem niektórych leków, w tym również hormonalnych leków antykoncepcyjnych.

Pojawienie się któregokolwiek z powyższych objawów wymaga natychmiastowej wizyty u ginekologa. Po badaniu lekarz będzie mógł postawić diagnozę i zalecić właściwe postępowanie, dzięki któremu dolegliwości ustąpią, a kobieta wróci do pełnego zdrowia i dobrej formy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl