Objawy chorób kobiecych, czyli co nas powinno zaniepokoić
Anna Posmykiewicz

Objawy chorób kobiecych, czyli co nas powinno zaniepokoić

Każda kobieta powinna chociaż raz w roku odwiedzić swojego lekarza ginekologa – nawet, jeśli nic się nie dzieje, corocznie powinno się odbywać wizytę kontrolną, w czasie której lekarz po badaniu stwierdzi, czy na pewno wszystko jest w porządku. Powinien też zlecić różne badania dodatkowe, w tym cytologię, dzięki którym będzie można już bardzo dokładnie ocenić stan zdrowia. Istnieją jednak pewne objawy, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ich obecność może bowiem świadczyć o tym, że w organizmie zaczęło się dziać coś złego.

Upławy

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest zawsze przezroczysta i nie daje żadnego zapachu, zaś obecność każdej innej wydzieliny zawsze świadczy o tym, że w kobiecym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Upławy zawsze bowiem świadczą o zakażeniu dróg rodnych. Mogą być bardzo różne.

Kiedy kobieta zaobserwuje na swojej bieliźnie białe, grudkowate, serowate upławy, będzie to znak, że najprawdopodobniej doszło u niej do grzybiczej infekcji narządów płciowych. Z kolei obfite białoszare upławy o charakterystycznym rybim zapachu mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej. Zdarza się też, że kobieta zaobserwuje u siebie pieniste żółtozielone upławy o słodkawym zapachu – ten rodzaj patologicznej wydzieliny może mieć związek z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym. Zdarza się też, że w wydzielinie z pochwy obecna jest krew, co może świadczyć nie tylko o zakażeniu, ale nawet o nowotworze dróg rodnych.

Pojawienie się na bieliźnie patologicznej wydzieliny wiąże się z potrzebą szybkiej wizyty u ginekologa. Lekarz będzie musiał włączyć właściwe leczenie, które wyeliminuje stan zapalny z dróg rodnych. Należy pamiętać o tym, że nieleczona infekcja dróg rodnych może doprowadzić do poważnych konsekwencji – nawet do niepłodności.

Swędzenie i pieczenie pochwy

To dolegliwość, która zwykle jest bardzo uciążliwa i daje kobiecie bardzo duży dyskomfort. Zwykle ma ona związek ze stanem zapalnym narządów płciowych, przede wszystkim z zakażeniem grzybiczym.

Powiązane produkty

Nieprawidłowe miesiączki

Zdarza się, że u kobiety, która do niedawna miesiączkowała prawidłowo, zaczynają pojawiać się zaburzenia miesiączkowania. Miesiączki mogą być bardzo nieregularne, jak również być skąpe, zbyt obfite lub też nadmiernie bolesne. Jeśli wcześniej kobieta nie miała problemów z miesiączkami, będzie to znak, że zaczęło dziać się coś niepokojącego.

Warto wiedzieć, że zbyt obfite i bardzo bolesne miesiączki mogą świadczyć między innymi o endometriozie. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, znajduje się nie tylko w macicy, ale również w innych narządach. Ponadto nadmiernie obfite miesiączki mogą też świadczyć o mięśniakach macicy i polipach macicy, ale również o raku trzonu macicy.

Z kolei zbyt skąpe miesiączki mogą mieć związek z niedoczynnością tarczycy oraz z różnego rodzaju zaburzeniami poziomu kobiecych hormonów. Skąpe miesiączki mogą też sugerować obecność zespołu policystycznych jajników, czyli najczęstszego zaburzenia endokrynnego występującego u kobiet. W przebiegu zespołu policystycznych jajników poza skąpym i nieregularnym miesiączkowaniem zwykle obecne są też nadmierne owłosienie typu męskiego (hirsutyzm), otyłość, trądzik oraz znaczne problemy z zajściem w ciążę. Dlatego też, jeśli u kobiety, która zawsze miesiączkowała prawidłowo nagle zaczynają pojawiać się zaburzenia miesiączkowania, jest to sygnał, który nakazuje natychmiast zgłosić się do ginekologa, aby wyjaśnić przyczynę problemu.

Ból brzucha

Wiadomo, że ból brzucha pojawia się u każdej kobiety raz na jakiś czas z zupełnie błahych powodów. Jeśli jednak ból powtarza się często, jest coraz silniejszy, to jasny znak, że dzieje się coś złego. Ból brzucha może bowiem świadczyć o stanie zapalnym jajników i jajowodów, może też świadczyć o stale powiększającej się torbieli jajnika – jeśli torbiel zaczyna się powiększać, to uciska na sąsiadujące narządy i daje właśnie dolegliwości bólowe. Poza tym stale powiększająca się torbiel jajnika może pęknąć i doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Bardzo silny ból brzuch u kobiety, u której wcześniej doszło do zatrzymania miesiączki, może też świadczyć o ciąży ektopowej. Ciąża ektopowa to ciąża, która nie rozwija się w macicy, a w innej części dróg rodnych – zwykle jest to bańka jajowodu. Jest ona bardzo niebezpieczna, może bowiem pęknąć i doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia kobiety zapalenia otrzewnej.

Plamienia i krwawienia między miesiączkami

Jest to zawsze bardzo niepokojący objaw. Tego typu dolegliwości mogą świadczyć zarówno o ewentualnym stanie zapalnym narządów płciowych, jak i o czymś dużo gorszym – raku szyjki macicy czy też nowotworze trzonu macicy. Dlatego pojawienie się plamień niezwiązanych z miesiączką wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie ginekologicznym!

Ból podczas stosunku

Ta dolegliwość może mieć związek ze stanem zapalnym pochwy, jeśli zaś pojawia się przy głębokiej penetracji, może sugerować stan zapalny przydatków (jajników, jajowodów i otaczających je tkanek). Zdarza się też, że ból przy stosunku może mieć związek z zapaleniem łechtaczki lub endometriozą. Ponadto ból przy współżyciu może być również związany z nadmierną suchością pochwy, co z kolei bywa związane z zaburzeniami hormonalnymi i stosowaniem niektórych leków, w tym również hormonalnych leków antykoncepcyjnych.

Pojawienie się któregokolwiek z powyższych objawów wymaga natychmiastowej wizyty u ginekologa. Po badaniu lekarz będzie mógł postawić diagnozę i zalecić właściwe postępowanie, dzięki któremu dolegliwości ustąpią, a kobieta wróci do pełnego zdrowia i dobrej formy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij