Objawy chorób kobiecych, czyli co nas powinno zaniepokoić
Anna Posmykiewicz

Objawy chorób kobiecych, czyli co nas powinno zaniepokoić

Każda kobieta powinna chociaż raz w roku odwiedzić swojego lekarza ginekologa – nawet, jeśli nic się nie dzieje, corocznie powinno się odbywać wizytę kontrolną, w czasie której lekarz po badaniu stwierdzi, czy na pewno wszystko jest w porządku. Powinien też zlecić różne badania dodatkowe, w tym cytologię, dzięki którym będzie można już bardzo dokładnie ocenić stan zdrowia. Istnieją jednak pewne objawy, które powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ich obecność może bowiem świadczyć o tym, że w organizmie zaczęło się dziać coś złego.

Upławy

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest zawsze przezroczysta i nie daje żadnego zapachu, zaś obecność każdej innej wydzieliny zawsze świadczy o tym, że w kobiecym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Upławy zawsze bowiem świadczą o zakażeniu dróg rodnych. Mogą być bardzo różne.

Kiedy kobieta zaobserwuje na swojej bieliźnie białe, grudkowate, serowate upławy, będzie to znak, że najprawdopodobniej doszło u niej do grzybiczej infekcji narządów płciowych. Z kolei obfite białoszare upławy o charakterystycznym rybim zapachu mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej. Zdarza się też, że kobieta zaobserwuje u siebie pieniste żółtozielone upławy o słodkawym zapachu – ten rodzaj patologicznej wydzieliny może mieć związek z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym. Zdarza się też, że w wydzielinie z pochwy obecna jest krew, co może świadczyć nie tylko o zakażeniu, ale nawet o nowotworze dróg rodnych.

Pojawienie się na bieliźnie patologicznej wydzieliny wiąże się z potrzebą szybkiej wizyty u ginekologa. Lekarz będzie musiał włączyć właściwe leczenie, które wyeliminuje stan zapalny z dróg rodnych. Należy pamiętać o tym, że nieleczona infekcja dróg rodnych może doprowadzić do poważnych konsekwencji – nawet do niepłodności.

Swędzenie i pieczenie pochwy

To dolegliwość, która zwykle jest bardzo uciążliwa i daje kobiecie bardzo duży dyskomfort. Zwykle ma ona związek ze stanem zapalnym narządów płciowych, przede wszystkim z zakażeniem grzybiczym.

Polecane dla Ciebie

Nieprawidłowe miesiączki

Zdarza się, że u kobiety, która do niedawna miesiączkowała prawidłowo, zaczynają pojawiać się zaburzenia miesiączkowania. Miesiączki mogą być bardzo nieregularne, jak również być skąpe, zbyt obfite lub też nadmiernie bolesne. Jeśli wcześniej kobieta nie miała problemów z miesiączkami, będzie to znak, że zaczęło dziać się coś niepokojącego.

Warto wiedzieć, że zbyt obfite i bardzo bolesne miesiączki mogą świadczyć między innymi o endometriozie. Jest to choroba, która polega na tym, że błona śluzowa macicy, czyli endometrium, znajduje się nie tylko w macicy, ale również w innych narządach. Ponadto nadmiernie obfite miesiączki mogą też świadczyć o mięśniakach macicy i polipach macicy, ale również o raku trzonu macicy.

Z kolei zbyt skąpe miesiączki mogą mieć związek z niedoczynnością tarczycy oraz z różnego rodzaju zaburzeniami poziomu kobiecych hormonów. Skąpe miesiączki mogą też sugerować obecność zespołu policystycznych jajników, czyli najczęstszego zaburzenia endokrynnego występującego u kobiet. W przebiegu zespołu policystycznych jajników poza skąpym i nieregularnym miesiączkowaniem zwykle obecne są też nadmierne owłosienie typu męskiego (hirsutyzm), otyłość, trądzik oraz znaczne problemy z zajściem w ciążę. Dlatego też, jeśli u kobiety, która zawsze miesiączkowała prawidłowo nagle zaczynają pojawiać się zaburzenia miesiączkowania, jest to sygnał, który nakazuje natychmiast zgłosić się do ginekologa, aby wyjaśnić przyczynę problemu.

Ból brzucha

Wiadomo, że ból brzucha pojawia się u każdej kobiety raz na jakiś czas z zupełnie błahych powodów. Jeśli jednak ból powtarza się często, jest coraz silniejszy, to jasny znak, że dzieje się coś złego. Ból brzucha może bowiem świadczyć o stanie zapalnym jajników i jajowodów, może też świadczyć o stale powiększającej się torbieli jajnika – jeśli torbiel zaczyna się powiększać, to uciska na sąsiadujące narządy i daje właśnie dolegliwości bólowe. Poza tym stale powiększająca się torbiel jajnika może pęknąć i doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Bardzo silny ból brzuch u kobiety, u której wcześniej doszło do zatrzymania miesiączki, może też świadczyć o ciąży ektopowej. Ciąża ektopowa to ciąża, która nie rozwija się w macicy, a w innej części dróg rodnych – zwykle jest to bańka jajowodu. Jest ona bardzo niebezpieczna, może bowiem pęknąć i doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia kobiety zapalenia otrzewnej.

Plamienia i krwawienia między miesiączkami

Jest to zawsze bardzo niepokojący objaw. Tego typu dolegliwości mogą świadczyć zarówno o ewentualnym stanie zapalnym narządów płciowych, jak i o czymś dużo gorszym – raku szyjki macicy czy też nowotworze trzonu macicy. Dlatego pojawienie się plamień niezwiązanych z miesiączką wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie ginekologicznym!

Ból podczas stosunku

Ta dolegliwość może mieć związek ze stanem zapalnym pochwy, jeśli zaś pojawia się przy głębokiej penetracji, może sugerować stan zapalny przydatków (jajników, jajowodów i otaczających je tkanek). Zdarza się też, że ból przy stosunku może mieć związek z zapaleniem łechtaczki lub endometriozą. Ponadto ból przy współżyciu może być również związany z nadmierną suchością pochwy, co z kolei bywa związane z zaburzeniami hormonalnymi i stosowaniem niektórych leków, w tym również hormonalnych leków antykoncepcyjnych.

Pojawienie się któregokolwiek z powyższych objawów wymaga natychmiastowej wizyty u ginekologa. Po badaniu lekarz będzie mógł postawić diagnozę i zalecić właściwe postępowanie, dzięki któremu dolegliwości ustąpią, a kobieta wróci do pełnego zdrowia i dobrej formy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij