Mleko dla niemowląt – jak wybrać najlepsze?
Krzysztof Słomiak

Mleko dla niemowląt – jak wybrać najlepsze?

Karmienie piersią to bardzo istotny etap życia każdej młodej matki. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby dziecko w początkowym stadium swojego życia dostało składniki pokarmowe najwyższej jakości, by mogło się jak na najlepiej rozwijać. W czasie karmienia dziecka kobieta nawiązuje z dzieckiem szczególną matczyną więź. Dziecko w tym czasie uczy się zapachu mamy, oswaja się z dotykiem jej skóry i ciepłem ciała. Karmienie piersią ma wiele korzyści nie tylko dla dziecka, ale i dla samej mamy. Co zrobić, kiedy pokarm matki jest produktem deficytowym i jakie mleko dla niemowląt wybrać, aby zabezpieczyć wszystkie jego potrzeby?

Pierwszy wybór mleka modyfikowanego

W życiu każdej matki przychodzi taki moment, kiedy trzeba odstawić dziecko od piersi z rozmaitych powodów. Może to być kwestia kończącego się pokarmu, wygody lub po prostu dziecko jest już na tyle duże, że nie trzeba karmić piersią. Każda z tych sytuacji zbiega się z decyzją dotyczącą mleka, którym będzie się karmiło dziecko. Aby odpowiednio wybrać mleko dla niemowląt, trzeba kierować się niemałą wiedzą i potrzebami dziecka. Warto zaufać sprawdzonym produktom o wysokiej jakości i składzie dostosowanym do wieku i stanu zdrowotnego dziecka.

Mleko pierwsze powinno zostać zakupione jeszcze przed urodzeniem dziecka. Nigdy nie wiadomo, czy mama będzie miała pokarm po porodzie. Rodzice powinni być od pierwszych dni dobrze przygotowani na przyjście na świat młodego człowieka.

Skład mleka dla niemowląt

Dobrze dobrane mleko początkowe zapewni dziecku zdrowy rozwój. W zależności od wieku potrzeby witaminowe, mikro- i makroelementowe dzieci są różne. Główną zasadą jest dobranie mleka dostosowanego do wieku dziecka. Oznaczenia są łatwe do rozróżnienia. Trzeba przyjąć, że mleko dla dwulatka nie będzie najlepsze dla dziecka jednorocznego i odwrotnie; mleko dla dziecka sześciomiesięcznego nie będzie najlepszym wyborem dla trzylatka. Skład produktów jest dobrany tak, żeby był optymalny przede wszystkim pod względem odżywczym jak i recepturowym. Przygotowywanie mieszanek musi uwzględniać fakt, że niektóre składniki się wykluczają, gdyż na przykład mogłyby powodować rozwarstwienie preparatu lub pogorszenie jego rozpuszczalności w wodzie. Mleka początkowe sprawdzonych marek dają rodzicom ten spokój, że dziecko dostaje to, co najlepsze.

Polecane dla Ciebie

Stan zdrowotny dziecka

Wybierając mleko musimy wiedzieć, czy nasze dziecko jest zdrowe, czy może występują u niego alergie – w szczególności alergie pokarmowe. Dziecko alergiczne musi mieć wykluczone niektóre składniki pokarmowe – przede wszystkim powinno się unikać białka mleka krowiego, w tym serwatkowego oraz laktozy.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że mleko następne (dla starszych dzieci) zawiera np. więcej żelaza niż mleko pierwsze, ponieważ zapotrzebowanie na ten składnik rośnie wraz z wiekiem dziecka. Bardzo podobnie jest z innymi witaminami i minerałami.

Innym kryterium – poza alergiami – są problemy żywieniowe. Mleka dla niemowląt ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi oznaczone są symbolami odpowiednimi do problemu, z myślą o którym zostały stworzone. W przypadku wątpliwości o poradę można zapytać lekarza lub farmaceutę, którzy są kompetentni, aby udzielać porad w tym zakresie.

Odpowiednia liczba na mleku dla niemowląt

Sposób oznakowania mleka modyfikowanego jest ujednolicony. Liczba od 1 do 4 jest zawsze umieszczona na opakowaniu w widocznym jego miejscu, najczęściej na etykiecie głównej w postaci nadruku o dużej, dobrze widocznej czcionce. Na etykiecie znajdują się również dodatkowe opisy mówiące o tym, od którego miesiąca dany preparat powinien być stosowany. Jest jeden mały podstęp, któremu nie można dać się zwieść: numer produktu nie oznacza wieku, w którym danym preparat powinien być stosowany, ale:

1 – oznacza mleko początkowe dla dzieci od urodzenia do 6. miesiąca życia,
2 – oznacza mleko następne dla niemowląt po 6. miesiącu życia,
3 – oznacza mleko następne typu junior dla niemowląt po 10. lub 12. miesiącu życia,
4 – oznacza mleko dla dzieci powyżej 2. roku życia.

Dodatkowe składniki w mleku dla dzieci

To, co musi zawierać mleko dla niemowląt, jest uregulowane prawnie. Powinno się szukać preparatów bogatych w składzie, aby dostarczyć dzieciom składników, które są im niezbędne.

Do podstawowego składu mleka zaliczają się: 

  • serwatka w proszku (źródło białka),
  • laktoza (nie ma jej w mieszankach dla dzieci z uczuleniem na ten składnik),
  • odtłuszczone mleko w proszku,
  • koncentrat białka serwatkowego,
  • tauryna i L-karnityna (aminokwasy),
  • lecytyna sojowa (emulgator – rozpuszcza mleko w wodzie),
  • złożone węglowodany pełniące funkcję probiotyków (oligosacharydy),
  • węglan i fosforan wapnia (źródło wapnia),
  • chlorek i cytrynian potasu (źródła potasu),
  • cytrynian sodu (źródło sodu),
  • chlorek magnezu (źródło magnezu),
  • siarczan żelazowy (źródło żelaza),
  • siarczan cynku (źródło cynku),
  • oleje roślinne (zawierają witaminę E),
  • kwas L-askorbinowy i L-askorbinian sodu (źródła witaminy C),
  • chlorek choliny (źródło choliny – tzw. witamina B4) – niezbędny składnik budulca komórkowego),
  • witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B11, B12, C, D, E oraz K.

Niestandardowe dodatki do mleka:

  • kwasy tłuszczowe LCPUFA, kwasy omega-3,
  • prebiotyki,
  • probiotyki.

Mleko specjalne

Wyróżnia się kilka rodzajów mleka dla dzieci z problemami alergicznymi i pokarmowymi:

  • mleko dla alergików – mleko pozbawione białka mleka krowiego. Preparaty takie są przepisywane przez lekarza na receptę i zawierają unikalny skład dostosowany do problemów zdrowotnych dzieci;
  • mleko dla dzieci zagrożonych alergią pokarmową – oznaczone symbolem HA. Cząsteczki tego mleka są zmikronizowane, tzn. rozdrobnione. Takie mleko jest lepiej przyswajalne i rzadziej powoduje powstanie alergii pokarmowych;
  • mleko antyrefluksowe – oznaczone symbolem AR. Mleko to posiada substancje zagęszczające, co skutkuje rzadszym cofaniem się pokarmu z żołądka do ust. Takim mlekiem dziecko rzadziej ulewa;
  • mleko dla dzieci z problemami z apetytem (zmniejszonym lub zwiększonym) – oznaczone symbolem GR lub R. W składzie tego mleka znajduje się substancja zagęszczająca, która powoduje, że dziecko dostaje większą ilość kalorii. Niejadek w mniejszej porcji dostanie więcej składników odżywczych, a głodomorki szybciej się najedzą mniejszą porcją;

Sposób przygotowania mleka dla niemowląt

Sposób przygotowania zawsze podawany jest na opakowaniu mleka.

Przed przygotowaniem posiłku należy szczegółowo zapoznać się z całą instrukcją. Przestrzegam przed częściowym czytaniem sposobu przygotowania mleka i improwizowaniem w trakcie – to się nigdy nie udaje. Zawsze należy postępować zgodnie zaleceniami producenta, gdyż ten wie najlepiej, jak postępować ze swoim produktem. Nie wolno zapominać też o wysterylizowaniu butelki, w której posiłek będzie przygotowany.

Przechowywanie mleka modyfikowanego

Z mlekiem dla dzieci należy postępować tak, jak z produktami leczniczymi. Przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Chronić przed szkodliwym wpływem światła i temperatury. Dodatkowo należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, co zapewni świeżość produktu. Mleko, jako produkt spożywczy z dużą zawartością substancji, szybko ulega procesowi utleniania i psuje się, gdy jest otwarty. Chyba nie chcielibyśmy podawać dziecku produktu zwietrzałego – mógłby być szkodliwy. Po otwarciu najlepiej napisać na opakowaniu, kiedy produkt był otwarty i zużyć go w okresie 4 tygodni. Wtedy możemy być pewni, że z produktem jest wszystko w porządku. Oczywiście mleko dla dzieci powinno być podawane w terminie przydatności do spożycia. Podawanie produktów przeterminowanych może grozić groźnymi zatruciami i problemami zdrowotnymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij