
Mleko dla niemowląt – jak wybrać najlepsze?
Pierwszy wybór mleka modyfikowanego
W życiu każdej matki przychodzi taki moment, kiedy trzeba odstawić dziecko od piersi z rozmaitych powodów. Może to być kwestia kończącego się pokarmu, wygody lub po prostu dziecko jest już na tyle duże, że nie trzeba karmić piersią. Każda z tych sytuacji zbiega się z decyzją dotyczącą mleka, którym będzie się karmiło dziecko. Aby odpowiednio wybrać mleko dla niemowląt, trzeba kierować się niemałą wiedzą i potrzebami dziecka. Warto zaufać sprawdzonym produktom o wysokiej jakości i składzie dostosowanym do wieku i stanu zdrowotnego dziecka.
Mleko pierwsze powinno zostać zakupione jeszcze przed urodzeniem dziecka. Nigdy nie wiadomo, czy mama będzie miała pokarm po porodzie. Rodzice powinni być od pierwszych dni dobrze przygotowani na przyjście na świat młodego człowieka.
Skład mleka dla niemowląt
Dobrze dobrane mleko początkowe zapewni dziecku zdrowy rozwój. W zależności od wieku potrzeby witaminowe, mikro- i makroelementowe dzieci są różne. Główną zasadą jest dobranie mleka dostosowanego do wieku dziecka. Oznaczenia są łatwe do rozróżnienia. Trzeba przyjąć, że mleko dla dwulatka nie będzie najlepsze dla dziecka jednorocznego i odwrotnie; mleko dla dziecka sześciomiesięcznego nie będzie najlepszym wyborem dla trzylatka. Skład produktów jest dobrany tak, żeby był optymalny przede wszystkim pod względem odżywczym jak i recepturowym. Przygotowywanie mieszanek musi uwzględniać fakt, że niektóre składniki się wykluczają, gdyż na przykład mogłyby powodować rozwarstwienie preparatu lub pogorszenie jego rozpuszczalności w wodzie. Mleka początkowe sprawdzonych marek dają rodzicom ten spokój, że dziecko dostaje to, co najlepsze.
Polecane dla Ciebie
Stan zdrowotny dziecka
Wybierając mleko musimy wiedzieć, czy nasze dziecko jest zdrowe, czy może występują u niego alergie – w szczególności alergie pokarmowe. Dziecko alergiczne musi mieć wykluczone niektóre składniki pokarmowe – przede wszystkim powinno się unikać białka mleka krowiego, w tym serwatkowego oraz laktozy.
Innym kryterium – poza alergiami – są problemy żywieniowe. Mleka dla niemowląt ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi oznaczone są symbolami odpowiednimi do problemu, z myślą o którym zostały stworzone. W przypadku wątpliwości o poradę można zapytać lekarza lub farmaceutę, którzy są kompetentni, aby udzielać porad w tym zakresie.
Odpowiednia liczba na mleku dla niemowląt
Sposób oznakowania mleka modyfikowanego jest ujednolicony. Liczba od 1 do 4 jest zawsze umieszczona na opakowaniu w widocznym jego miejscu, najczęściej na etykiecie głównej w postaci nadruku o dużej, dobrze widocznej czcionce. Na etykiecie znajdują się również dodatkowe opisy mówiące o tym, od którego miesiąca dany preparat powinien być stosowany. Jest jeden mały podstęp, któremu nie można dać się zwieść: numer produktu nie oznacza wieku, w którym danym preparat powinien być stosowany, ale:
1 – oznacza mleko początkowe dla dzieci od urodzenia do 6. miesiąca życia,
2 – oznacza mleko następne dla niemowląt po 6. miesiącu życia,
3 – oznacza mleko następne typu junior dla niemowląt po 10. lub 12. miesiącu życia,
4 – oznacza mleko dla dzieci powyżej 2. roku życia.
Dodatkowe składniki w mleku dla dzieci
To, co musi zawierać mleko dla niemowląt, jest uregulowane prawnie. Powinno się szukać preparatów bogatych w składzie, aby dostarczyć dzieciom składników, które są im niezbędne.
Do podstawowego składu mleka zaliczają się:
- serwatka w proszku (źródło białka),
- laktoza (nie ma jej w mieszankach dla dzieci z uczuleniem na ten składnik),
- odtłuszczone mleko w proszku,
- koncentrat białka serwatkowego,
- tauryna i L-karnityna (aminokwasy),
- lecytyna sojowa (emulgator – rozpuszcza mleko w wodzie),
- złożone węglowodany pełniące funkcję probiotyków (oligosacharydy),
- węglan i fosforan wapnia (źródło wapnia),
- chlorek i cytrynian potasu (źródła potasu),
- cytrynian sodu (źródło sodu),
- chlorek magnezu (źródło magnezu),
- siarczan żelazowy (źródło żelaza),
- siarczan cynku (źródło cynku),
- oleje roślinne (zawierają witaminę E),
- kwas L-askorbinowy i L-askorbinian sodu (źródła witaminy C),
- chlorek choliny (źródło choliny – tzw. witamina B4) – niezbędny składnik budulca komórkowego),
- witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B11, B12, C, D, E oraz K.
Niestandardowe dodatki do mleka:
- kwasy tłuszczowe LCPUFA, kwasy omega-3,
- prebiotyki,
- probiotyki.
Mleko specjalne
Wyróżnia się kilka rodzajów mleka dla dzieci z problemami alergicznymi i pokarmowymi:
- mleko dla alergików – mleko pozbawione białka mleka krowiego. Preparaty takie są przepisywane przez lekarza na receptę i zawierają unikalny skład dostosowany do problemów zdrowotnych dzieci;
- mleko dla dzieci zagrożonych alergią pokarmową – oznaczone symbolem HA. Cząsteczki tego mleka są zmikronizowane, tzn. rozdrobnione. Takie mleko jest lepiej przyswajalne i rzadziej powoduje powstanie alergii pokarmowych;
- mleko antyrefluksowe – oznaczone symbolem AR. Mleko to posiada substancje zagęszczające, co skutkuje rzadszym cofaniem się pokarmu z żołądka do ust. Takim mlekiem dziecko rzadziej ulewa;
- mleko dla dzieci z problemami z apetytem (zmniejszonym lub zwiększonym) – oznaczone symbolem GR lub R. W składzie tego mleka znajduje się substancja zagęszczająca, która powoduje, że dziecko dostaje większą ilość kalorii. Niejadek w mniejszej porcji dostanie więcej składników odżywczych, a głodomorki szybciej się najedzą mniejszą porcją;
Sposób przygotowania mleka dla niemowląt
Sposób przygotowania zawsze podawany jest na opakowaniu mleka.
Przechowywanie mleka modyfikowanego
Z mlekiem dla dzieci należy postępować tak, jak z produktami leczniczymi. Przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Chronić przed szkodliwym wpływem światła i temperatury. Dodatkowo należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, co zapewni świeżość produktu. Mleko, jako produkt spożywczy z dużą zawartością substancji, szybko ulega procesowi utleniania i psuje się, gdy jest otwarty. Chyba nie chcielibyśmy podawać dziecku produktu zwietrzałego – mógłby być szkodliwy. Po otwarciu najlepiej napisać na opakowaniu, kiedy produkt był otwarty i zużyć go w okresie 4 tygodni. Wtedy możemy być pewni, że z produktem jest wszystko w porządku. Oczywiście mleko dla dzieci powinno być podawane w terminie przydatności do spożycia. Podawanie produktów przeterminowanych może grozić groźnymi zatruciami i problemami zdrowotnymi.