×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Torba plażowa spakowana na medal

Wybierając się na plażę, pamiętamy zwykle o kremie z filtrem. I bardzo dobrze! Ale skuteczna ochrona przed słońcem to nie wszystko. W torbie plażowej przyda się nam jeszcze kilka innych rzeczy. Co ze sobą zabrać?

W przypadku kremu chroniącego przed słońcem ważny jest dobór odpowiedniego filtru. Mamy do wyboru filtry chemiczne albo mineralne. Krem z filtrem chemicznym nakłada się około 30 minut przed wyjściem na słońce. Aby zaczął działać, musi wniknąć w skórę. Nie popełniajmy częstego błędu plażowiczów, którzy smarują się dopiero po rozłożeniu ręczników i parawanu na plaży w samo południe. Narażają się wówczas na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jeżeli wybierzemy filtr mineralny, nie musimy czekać aż zacznie działać. Taki krem nie pochłania, tylko odbija promieniowanie słoneczne niczym lustro.

Nie jest też prawdą, że po użyciu kremu z filtrem SPF 50 możemy przebywać na słońcu znacznie dłużej niż po posmarowaniu się kremem z filtrem SPF 30. Filtr przeciwsłoneczny SPF 30 filtruje około 96,7% promieniowania UV, podczas gdy filtr przeciwsłoneczny SPF 50 — 98% promieniowania UV.

Niezależnie od tego czy używamy kremu z filtrem chemicznym, mineralnym, czy mamy wysoką (SPF 50) bądź niższą (SPF 30) ochronę, aplikację powinniśmy powtarzać co 2 godziny oraz za każdym razem po kąpieli i wycieraniu ciała ręcznikiem.

Na plażę lepiej nie wybierać się z makijażem na twarzy, ale warto mieć ze sobą ochronną pomadkę do ust. Lody, napoje i przekąski sprawiają, że warstwa ochronna z ust znika. Dlatego pomadkę (najlepiej z filtrem SPF) stosujmy od razu, gdy tylko poczujemy, że wargi robią się spierzchnięte.

Łagodzenie poparzeń słonecznych — preparaty niezbędne w torbie plażowej

Mimo ochrony przed słońcem zdarza się, że opalimy się zbyt mocno. Skóra robi się zaczerwieniona, podrażniona. Wtedy działajmy szybko, aby zminimalizować pieczenie i potencjalne poparzenia słoneczne. Dlatego warto mieć ze sobą preparat w sprayu, którego składnikiem jest panthenol. Przynosi natychmiastową ulgę i daje uczucie chłodzenia. Przy okazji łagodzi drobne uszkodzenia skóry. Nie jest perfumowany i można go stosować na słońcu.

Innym łagodzącym kosmetykiem, który przyda się na plaży jest żel aloesowy. Przeczytajmy jednak jego skład. Dobry żel zawiera minimum 99% soku z aloesu. Jeżeli na pierwszym miejscu listy składników INCI znajduje się aqua, czyli woda to znaczy, że właśnie ona, a nie sok z aloesu jest głównym składnikiem kosmetyku. Czysty ekologicznie żel aloesowy ma nieocenione właściwości pielęgnacyjne. Działa kojąco na skórę wrażliwą i podrażnioną. Zapewnia długotrwałe nawilżenie bez śladu tłustej warstwy.

Do torby plażowej spakujmy wodę termalną w sprayu. Spryskanie nią twarzy natychmiast orzeźwia. Pamiętajmy, aby chwilę po wykonaniu tej czynności przyłożyć chusteczkę i zebrać nadmiar wody. Dzięki temu skóra pozostanie odpowiednio nawilżona i odświeżona.

Kosmetyki na nawodnienie skóry do umieszczenia w torbie plażowej

„Kosmetykiem” idealnie nawilżającym skórę twarzy i ciała jest woda niegazowana. Na plaży najlepiej się z nią nie rozstawać. Picie wody to nie tylko konieczne nawadnianie organizmu, ale także nawilżanie skóry od środka. Stanowi najtańszy nawilżający „preparat” dla każdego rodzaju skóry. Niewielkie odwodnienie organizmu może skutkować pojawieniem się zmian skórnych, cera staje się szara, sucha i szorstka.

Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Żaden kosmetyk nie zastąpi słomkowego kapelusza. To nie tylko modny dodatek, ale też przeciwzmarszczkowy niezbędnik. Mniej mrużenia oczu na słońcu to mniej zmarszczek mimicznych na twarzy.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. A. Kacalak-Rzepka, A. Klimowicz, J. Wesołowska i in., Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, „PUM” [online], https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf, [dostęp: 31.08.2018].
  2. D. Chirek, Filtry chemiczne vs. filtry mineralne, „Hello Zdrowie” [online], https://www.hellozdrowie.pl/artykul-filtry-chemiczne-vs-filtry-mineralne, [dostęp: 31.08.2018].
  3. E. Kurowska, K. Okręglicka, K. Wiśniewska, Wpływ spożycia wody na masę ciała — stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez osoby w wieku podeszłym, „Wiadomości Lekarskie”, nr 2 (1), t. LXVII, 2014.
  4. Wpływ wody na skórę. Czy picie wody poprawia wygląd skóry?, „Ekologia” [online], http://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/woda-jako-naturalny-kosmetyk,22085.html, [dostęp: 31.08.2018].
  5. 10 myths about sun protection, „Cancer” [online], https://www.cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/10-myths-about-sun-protection.html, [dostęp: 31.08.2018].

Podziel się: