Torba plażowa spakowana na medal

Wybierając się na plażę, pamiętamy zwykle o kremie z filtrem. I bardzo dobrze! Ale skuteczna ochrona przed słońcem to nie wszystko. W torbie plażowej przyda się nam jeszcze kilka innych rzeczy. Co ze sobą zabrać? Oto nasz kosmetyczny niezbędnik na plażę.

Po pierwsze: ochrona

Krem z filtrem ochronnym przed słońcem to oczywistość. Pozostaje pytanie, jaki filtr wybrać. Mamy do wyboru filtry chemiczne albo mineralne. Krem z filtrem chemicznym trzeba nałożyć około 30 minut przed wyjściem na słońce. Aby zaczął działać, krem musi wniknąć w skórę. Nie popełniajmy częstego błędu plażowiczów, którzy smarują się dopiero po rozłożeniu ręczników i parawanu na plaży w samo południe i narażają się tym samym na szkodliwe działanie promieni słonecznych1. Jeżeli wybierzemy filtr mineralny, nie musimy czekać, aż zacznie działać. Krem z filtrem mineralnym nie pochłania, a odbija promieniowanie słoneczne niczym lustro.

Nie jest też prawdą, że używając kremu z filtrem SPF 50 możemy przebywać na słońcu znacznie dłużej, niż smarując się kremem z filtrem SPF 30. Filtr przeciwsłoneczny SPF 30 filtruje około 96,7% promieniowania UV, podczas gdy filtr przeciwsłoneczny SPF 50 – 98% promieniowania UV2.

Niezależnie od tego, czy używamy kremu z filtrem chemicznym czy mineralnym, czy mamy wysoką (SPF 50) czy też niższą (SPF 30) ochronę, aplikację powinno się powtarzać co dwie godziny oraz za każdym razem po kąpieli i wycieraniu ręcznikiem.

Na plażę lepiej nie wybierać się z makijażem na twarzy, ale warto mieć ze sobą ochronną pomadkę do ust. Lody, napoje i przekąski sprawiają, że warstwa ochronna z ust znika. Dlatego pomadkę ochronną (najlepiej z filtrem SPF) stosujmy od razu, gdy tylko poczujemy, że wargi robią się spierzchnięte.

Po drugie: łagodzenie i orzeźwienie

Mimo ochrony przed słońcem zdarza się, że opalimy się zbyt mocno. Skóra robi się zaczerwieniona, podrażniona. Trzeba wtedy działać szybko, aby zminimalizować pieczenie i potencjalne poparzenia słoneczne. Dlatego warto mieć ze sobą Panthenol w sprayu. Przynosi natychmiastową ulgę i daje uczucie chłodzenia. Przy okazji łagodzi drobne uszkodzenia skóry. Nie jest perfumowany i można go stosować na słońcu.

Innym łagodzącym kosmetykiem, który przyda się na plaży, jest żel aloesowy. Trzeba jednak uważnie przeczytać jego skład – dobry żel powinien zawierać minimum 99% soku z aloesu; aloes powinien znajdować się na pierwszym miejscu listy składników. Jeżeli na pierwszym miejscu listy składników INCI znajduje się aqua, czyli woda, to znaczy, że właśnie ona – a nie sok z aloesu – jest głównym składnikiem kosmetyku. Czysty ekologicznie żel aloesowy ma nieocenione właściwości pielęgnacyjne. Działa kojąco na skórę wrażliwą i podrażnioną. Zapewnia długotrwałe nawilżenie bez śladu tłustej warstwy3.

Do torby plażowej spakujmy również wodę termalną w sprayu. Spryskanie twarzy wodą natychmiast orzeźwia. Pamiętajmy jednak, aby chwilę po spryskaniu twarzy przyłożyć chusteczkę i zebrać nadmiar wody. Dzięki temu nasza skóra pozostanie odpowiednio nawilżona i odświeżona.

Po trzecie: nawodnienie

Ostatnim kosmetykiem idealnie nawilżającym skórę twarzy i ciała jest… woda niegazowana. Na plaży najlepiej się z nią nie rozstawać. Picie wody to nie tylko konieczne nawadnianie organizmu, ale także nawilżanie naszej skóry od środka. Woda to najtańszy nawilżający kosmetyk dla każdego rodzaju skóry. Niewielkie odwodnienie organizmu może skutkować pojawieniem się zmian skórnych, cera staje się szara, sucha i szorstka4,5,6.

Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Żaden kosmetyk nie zastąpi słomkowego kapelusza. To nie tylko modny dodatek, ale też przeciwzmarszczkowy niezbędnik. Mniej mrużenia oczu na słońcu to mniej zmarszczek mimicznych na twarzy.

Miłego wypoczynku!  

Źródła:

1https://www.hellozdrowie.pl/artykul-filtry-chemiczne-vs-filtry-mineralne.
2https://www.cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/10-myths-about-sun-protection.html.
3https://www.doz.pl/apteka/p130225-Skin79_Aloe_Aqua_Smoothing_Gel_lagodzacy_zel_aloesowy_300_g.
4http://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/woda-jako-naturalny-kosmetyk,22085.html.
5https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf.
6Klaudia Wiśniewska, Ewa Kurowska, Katarzyna Okręglicka  - “Wpływ spożycia wody na masę ciała  - Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez osoby w wieku podeszłym”, “Wiadomości Lekarskie” 2014, tom LXVII, nr 2, cz. I.

 


Podziel się: