Torba plażowa spakowana na medal
Dominika Chirek

Torba plażowa spakowana na medal

Wybierając się na plażę, pamiętamy zwykle o kremie z filtrem. I bardzo dobrze! Ale skuteczna ochrona przed słońcem to nie wszystko. W torbie plażowej przyda się nam jeszcze kilka innych rzeczy. Co ze sobą zabrać?

W przypadku kremu chroniącego przed słońcem ważny jest dobór odpowiedniego filtru. Mamy do wyboru filtry chemiczne albo mineralne. Krem z filtrem chemicznym nakłada się około 30 minut przed wyjściem na słońce. Aby zaczął działać, musi wniknąć w skórę. Nie popełniajmy częstego błędu plażowiczów, którzy smarują się dopiero po rozłożeniu ręczników i parawanu na plaży w samo południe. Narażają się wówczas na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jeżeli wybierzemy filtr mineralny, nie musimy czekać aż zacznie działać. Taki krem nie pochłania, tylko odbija promieniowanie słoneczne niczym lustro.

Nie jest też prawdą, że po użyciu kremu z filtrem SPF 50 możemy przebywać na słońcu znacznie dłużej niż po posmarowaniu się kremem z filtrem SPF 30. Filtr przeciwsłoneczny SPF 30 filtruje około 96,7% promieniowania UV, podczas gdy filtr przeciwsłoneczny SPF 50 — 98% promieniowania UV.

Niezależnie od tego czy używamy kremu z filtrem chemicznym, mineralnym, czy mamy wysoką (SPF 50) bądź niższą (SPF 30) ochronę, aplikację powinniśmy powtarzać co 2 godziny oraz za każdym razem po kąpieli i wycieraniu ciała ręcznikiem.

Na plażę lepiej nie wybierać się z makijażem na twarzy, ale warto mieć ze sobą ochronną pomadkę do ust. Lody, napoje i przekąski sprawiają, że warstwa ochronna z ust znika. Dlatego pomadkę (najlepiej z filtrem SPF) stosujmy od razu, gdy tylko poczujemy, że wargi robią się spierzchnięte.

Łagodzenie poparzeń słonecznych — preparaty niezbędne w torbie plażowej

Mimo ochrony przed słońcem zdarza się, że opalimy się zbyt mocno. Skóra robi się zaczerwieniona, podrażniona. Wtedy działajmy szybko, aby zminimalizować pieczenie i potencjalne poparzenia słoneczne. Dlatego warto mieć ze sobą preparat w sprayu, którego składnikiem jest panthenol. Przynosi natychmiastową ulgę i daje uczucie chłodzenia. Przy okazji łagodzi drobne uszkodzenia skóry. Nie jest perfumowany i można go stosować na słońcu.

Innym łagodzącym kosmetykiem, który przyda się na plaży jest żel aloesowy. Przeczytajmy jednak jego skład. Dobry żel zawiera minimum 99% soku z aloesu. Jeżeli na pierwszym miejscu listy składników INCI znajduje się aqua, czyli woda to znaczy, że właśnie ona, a nie sok z aloesu jest głównym składnikiem kosmetyku. Czysty ekologicznie żel aloesowy ma nieocenione właściwości pielęgnacyjne. Działa kojąco na skórę wrażliwą i podrażnioną. Zapewnia długotrwałe nawilżenie bez śladu tłustej warstwy.

Do torby plażowej spakujmy wodę termalną w sprayu. Spryskanie nią twarzy natychmiast orzeźwia. Pamiętajmy, aby chwilę po wykonaniu tej czynności przyłożyć chusteczkę i zebrać nadmiar wody. Dzięki temu skóra pozostanie odpowiednio nawilżona i odświeżona.

Kosmetyki na nawodnienie skóry do umieszczenia w torbie plażowej

„Kosmetykiem” idealnie nawilżającym skórę twarzy i ciała jest woda niegazowana. Na plaży najlepiej się z nią nie rozstawać. Picie wody to nie tylko konieczne nawadnianie organizmu, ale także nawilżanie skóry od środka. Stanowi najtańszy nawilżający „preparat” dla każdego rodzaju skóry. Niewielkie odwodnienie organizmu może skutkować pojawieniem się zmian skórnych, cera staje się szara, sucha i szorstka.

Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Żaden kosmetyk nie zastąpi słomkowego kapelusza. To nie tylko modny dodatek, ale też przeciwzmarszczkowy niezbędnik. Mniej mrużenia oczu na słońcu to mniej zmarszczek mimicznych na twarzy.

  1. A. Kacalak-Rzepka, A. Klimowicz, J. Wesołowska i in., Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, „PUM” [online], https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf, [dostęp: 31.08.2018].
  2. D. Chirek, Filtry chemiczne vs. filtry mineralne, „Hello Zdrowie” [online], https://www.hellozdrowie.pl/artykul-filtry-chemiczne-vs-filtry-mineralne, [dostęp: 31.08.2018].
  3. E. Kurowska, K. Okręglicka, K. Wiśniewska, Wpływ spożycia wody na masę ciała — stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez osoby w wieku podeszłym, „Wiadomości Lekarskie”, nr 2 (1), t. LXVII, 2014.
  4. Wpływ wody na skórę. Czy picie wody poprawia wygląd skóry?, „Ekologia” [online], http://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/woda-jako-naturalny-kosmetyk,22085.html, [dostęp: 31.08.2018].
  5. 10 myths about sun protection, „Cancer” [online], https://www.cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/10-myths-about-sun-protection.html, [dostęp: 31.08.2018].

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry UV – mineralne kontra chemiczne

    Ochrona przeciwsłoneczna to letni niezbędnik. Niezależnie od tego czy lato spędzamy w mieście, w górach czy nad morzem, krem z filtrem UV trzeba mieć zawsze przy sobie. To najskuteczniejsza ochrona przed oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami i przedwczesnymi zmarszczkami. Jakie filtry UV wybierać? 

  • Odżywka do włosów — 10 najcenniejszych składników

    Odżywka do włosów, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie nasze włosy odżywić, ale także wygładzić, nadać blask i sprawić, by końcówki nie były suche i rozdwojone. Ale nie zrobią tego syntetyczne silikony, tylko naturalne składniki pochodzące z roślin. Oto, czego należy szukać w odżywkach do włosów.

  • Kosmetyki pod choinkę? Tak, ale z głową!

    Zestaw kosmetyków na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym prezentem pod choinkę. Pozornie. Nie ma nic gorszego niż barwna paleta do makijażu dla eterycznej blondynki, która od czasu do czasu jedynie tuszuje rzęsy, albo perfumy, których zapach przyprawia obdarowanego o ból głowy. Kosmetyki na świąteczne prezenty trzeba wybierać rozważnie!

  • Kosmetyki dla mężczyzny, czyli męska kosmetyczka na medal!

    Panujący stereotyp, że jedynym kosmetykiem mężczyzny jest woda kolońska, odchodzi do lamusa. Choć zdarzają się panowie, dla których napis „krem nawilżający” to o jeden krok w pielęgnacji za dużo. Z drugiej zaś strony wiele kobiet dzielących swoje łazienki z partnerem obserwuje podejrzanie szybko znikający krem na noc. Tak czy inaczej, już nikt dziś nie wierzy, że krem do golenia i woda po goleniu to całość męskiej kosmetyczki.

  • Maseczka na włosy z oleju kokosowego – 3 sprawdzone przepisy

    Olej kokosowy – najpopularniejsze, naturalne remedium dla suchych oraz zniszczonych włosów. Jego odżywcze właściwości znane były już wieki temu w Azji i do dziś jest tam stosowany w dalekowschodnich rytuałach spa.

  • Jak wybrać dobre kosmetyki naturalne bez chemii i konserwantów

    Odpowiedź na pytanie jest pozornie prosta: trzeba czytać listę składników. Problem w tym, że międzynarodowa nomenklatura INCI brzmi niczym skrzyżowanie chemii z łaciną i wcale nie łatwo ją rozszyfrować. Istnieje jednak kilka sposobów, jak rozpoznać najlepsze naturalne kosmetyki.

  • Szampon bez SLS — czy może być skuteczny?

    Wśród konsumentów panuje przekonanie, że jedynie szampon zawierający SLS – Sodium Lauryl Sulfate (laurylosiarczan sodu) oraz SLES – Sodium Laureth Sulfate (sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego) skutecznie myje włosy i skórę głowy. Czy słusznie? Przyjrzyjmy się temu bliżej i sprawdźmy, czy szampon bez SLS może zastąpić ten tradycyjny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij