Jak właściwie skomponować dietę Twojego dziecka?
Joanna Naczyńska

Jak właściwie skomponować dietę Twojego dziecka?

Prawidłowo zbilansowana dieta to taka, w której wykorzystane zostały różnorodne składniki w odpowiednich proporcjach. Przestrzeganie zaleceń żywieniowych – dostosowanych do przedziału wiekowego dziecka – wymaga od opiekunów cierpliwości i poświęcenia czasu. Przemyślany i dobrze zaplanowany jadłospis, dbałość o świeże produkty od dobrego dostawcy – to nie lada wyzwanie. Trudno jest narzucić sobie taką dyscyplinę pracując zawodowo i wychowując dzieci. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż z biegiem czasu nie tylko ukształtujemy w sobie nawyk zdrowego żywienia całej rodzin i zrezygnujemy przy okazji z jedzenia typu fast food, ale też wypracujemy również taki nawyk u swoich dzieci.

Jest o co zawalczyć, gdyż nawyki ukształtowane w dzieciństwie pozostają na długie lata. Dzięki wysiłkom włożonym w utrwalenie nawyku zdrowego żywienia istnieje duża szansa, że nasz maluch wyrośnie na zdrowego i cieszącego się życiem dorosłego.

Prawidłowo zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na stan zdrowia, ale także na samopoczucie. Aby dziecko prawidłowo rosło i rozwijało się, w jego diecie nie może zabraknąć odpowiedniego źródła wapnia, witamin, żelaza. Ważna jest również odpowiednia podaż jodu. Jadłospis powinien pokrywać zapotrzebowanie organizmu na białka, tłuszcze i węglowodany. Jak więc najlepiej zadbać o odpowiednie żywienie dziecka? Oto kilka wskazówek.

Ile posiłków dziennie?

Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków w ciągu dnia, by zapewnić równomierną podaż energii. Posiłki powinny dostarczać rosnącemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Warto wiedzieć, że 4-latek potrzebuje ich więcej niż osoba dorosła.

Posiłki należy podzielić na główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dodatkowe (drugie śniadanie i podwieczorek). Przerwy między posiłkami mogą wynosić do 3-4 godzin, proponowanie w tym czasie przekąsek jest uznawane za błąd żywieniowy. Powinniśmy unikać przekarmiania dziecka.

Należy również pamiętać, by przygotowując porcje posiłków, wziąć pod uwagę pojemność żołądka małego dziecka, jego indywidualne preferencje oraz apetyt.  

Czego unikać?

Warto unikać nadmiaru soli i cukru w diecie dziecka. Nie dosalajmy potraw – nawet jeśli rodzicom czy dziadkom wydają się za mało słone. 

Polecane dla Ciebie

Co do picia?

Dzieci powinny gasić pragnienie wodą źródlaną. Soki, zwłaszcza świeże, również mogą być serwowane dzieciom – sprawdzą się dobrze np. jako podwieczorek.

By zachęcić dzieci do picia wody, skorzystać możemy z bogatej oferty kubków i bidonów ze słomką lub tzw. dzióbkiem. Urozmaicone rozwiązania i kolorystyka ułatwią na pewno wykształcenie nawyku gaszenia pragnienia wodą. Dodatkowo zabawy i ćwiczenie picia przez słomkę wzmocnią mięśnie potrzebne do prawidłowej wymowy, zwłaszcza u dzieci wymagających pomocy logopedy.

Zboża

W diecie dziecka powinny znaleźć się produkty zbożowe, które dostarczą porcję energii. Mogą to być kasze, płatki, pieczywo czy makarony.

Warzywa i owoce

Powinny uzupełniać posiłki dzieci, mogą też stanowić samodzielnie podwieczorek lub drugie śniadanie. Warto zachęcać dzieci do kosztowania różnych owoców, zwłaszcza sezonowych, o dużej zawartości witamin i antyoksydantów. Szczególnie bogate w nie są owoce czerwone, żółte i pomarańczowe. Proponujmy dzieciom na początek niewielką ilość, jeśli niechętnie jedzą nowe, nieznane owoce. Już po kilkunastu próbach prawdopodobnie przekonają się do nich. 

Produkty mleczne

Każdego dnia dziecko powinno otrzymywać produkty mleczne. Może to być porcja twarożku, a także jogurt, kefir lub mleko o zawartości tłuszczu minimum 2%. 

Mięso, jaja, ryby

Są bardzo ważnym źródłem białka, żelaza i witamin. Ryby dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy D oraz jodu – powinny być podawane dzieciom 1-2 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest w tym przypadku obróbka mięsa i ryb. Nie powinny być smażone, zaleca się podawanie pieczonych potraw.

Tłuszcze

U dzieci zapotrzebowanie na tłuszcze jest wyższe niż u dorosłych. Pokrywają aż do 40% energii wydatkowanej przez dzieci. Warto więc sięgnąć po dodatek oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. Do pieczywa można używać masła.

Stawiając na zdrowe posiłki od samego początku, budujemy w dzieciach mądrość, która zaprocentuje w dorosłym życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady dietetyka i pediatry, który uwzględni ewentualne alergie pokarmowe dziecka i pomoże skomponować najlepszy jadłospis.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij