Jak właściwie skomponować dietę Twojego dziecka? - portal DOZ.pl
Jak właściwie skomponować dietę Twojego dziecka?
Joanna Naczyńska

Jak właściwie skomponować dietę Twojego dziecka?

Prawidłowo zbilansowana dieta to taka, w której wykorzystane zostały różnorodne składniki w odpowiednich proporcjach. Przestrzeganie zaleceń żywieniowych – dostosowanych do przedziału wiekowego dziecka – wymaga od opiekunów cierpliwości i poświęcenia czasu. Przemyślany i dobrze zaplanowany jadłospis, dbałość o świeże produkty od dobrego dostawcy – to nie lada wyzwanie. Trudno jest narzucić sobie taką dyscyplinę pracując zawodowo i wychowując dzieci. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż z biegiem czasu nie tylko ukształtujemy w sobie nawyk zdrowego żywienia całej rodzin i zrezygnujemy przy okazji z jedzenia typu fast food, ale też wypracujemy również taki nawyk u swoich dzieci.

Ile posiłków dziennie?

Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków w ciągu dnia, by zapewnić równomierną podaż energii. Posiłki powinny dostarczać rosnącemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Warto wiedzieć, że 4-latek potrzebuje ich więcej niż osoba dorosła.

Posiłki należy podzielić na główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dodatkowe (drugie śniadanie i podwieczorek). Przerwy między posiłkami mogą wynosić do 3-4 godzin, proponowanie w tym czasie przekąsek jest uznawane za błąd żywieniowy. Powinniśmy unikać przekarmiania dziecka.

Należy również pamiętać, by przygotowując porcje posiłków, wziąć pod uwagę pojemność żołądka małego dziecka, jego indywidualne preferencje oraz apetyt.  

Czego unikać?

Warto unikać nadmiaru soli i cukru w diecie dziecka. Nie dosalajmy potraw – nawet jeśli rodzicom czy dziadkom wydają się za mało słone. 

Polecane dla Ciebie

Co do picia?

Dzieci powinny gasić pragnienie wodą źródlaną. Soki, zwłaszcza świeże, również mogą być serwowane dzieciom – sprawdzą się dobrze np. jako podwieczorek.

By zachęcić dzieci do picia wody, skorzystać możemy z bogatej oferty kubków i bidonów ze słomką lub tzw. dzióbkiem. Urozmaicone rozwiązania i kolorystyka ułatwią na pewno wykształcenie nawyku gaszenia pragnienia wodą. Dodatkowo zabawy i ćwiczenie picia przez słomkę wzmocnią mięśnie potrzebne do prawidłowej wymowy, zwłaszcza u dzieci wymagających pomocy logopedy.

Zboża

W diecie dziecka powinny znaleźć się produkty zbożowe, które dostarczą porcję energii. Mogą to być kasze, płatki, pieczywo czy makarony.

Warzywa i owoce

Powinny uzupełniać posiłki dzieci, mogą też stanowić samodzielnie podwieczorek lub drugie śniadanie. Warto zachęcać dzieci do kosztowania różnych owoców, zwłaszcza sezonowych, o dużej zawartości witamin i antyoksydantów. Szczególnie bogate w nie są owoce czerwone, żółte i pomarańczowe. Proponujmy dzieciom na początek niewielką ilość, jeśli niechętnie jedzą nowe, nieznane owoce. Już po kilkunastu próbach prawdopodobnie przekonają się do nich. 

Produkty mleczne

Każdego dnia dziecko powinno otrzymywać produkty mleczne. Może to być porcja twarożku, a także jogurt, kefir lub mleko o zawartości tłuszczu minimum 2%. 

Mięso, jaja, ryby

Są bardzo ważnym źródłem białka, żelaza i witamin. Ryby dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy D oraz jodu – powinny być podawane dzieciom 1-2 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest w tym przypadku obróbka mięsa i ryb. Nie powinny być smażone, zaleca się podawanie pieczonych potraw.

Tłuszcze

U dzieci zapotrzebowanie na tłuszcze jest wyższe niż u dorosłych. Pokrywają aż do 40% energii wydatkowanej przez dzieci. Warto więc sięgnąć po dodatek oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. Do pieczywa można używać masła.

Stawiając na zdrowe posiłki od samego początku, budujemy w dzieciach mądrość, która zaprocentuje w dorosłym życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady dietetyka i pediatry, który uwzględni ewentualne alergie pokarmowe dziecka i pomoże skomponować najlepszy jadłospis.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?

  Małe dziecko nie jest w stanie dokładnie określić, co mu dolega, ale niemal przy każdym pogorszeniu samopoczucia zaczyna się skarżyć na ból głowy. I właśnie ból głowy u dziecka to sygnał, którego rodzice nie powinni lekceważyć, bowiem może być pierwszym objawem wielu dolegliwości. Sprawdźmy, co może powodować ból głowy u dzieci i co warto robić, by go złagodzić. 

 • Choroba Kawasaki – przyczyny, objawy, leczenie choroby Kawasakiego. Choroba Kawasaki a koronawirus

  Choroba Kawasaki to choroba ogólnoustrojowa dotykająca głównie małe dzieci, powodująca stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Jej przebieg jest gwałtowny i ostry, pojawiają się takie objawy, jak: wysoka gorączka, stan zapalny gardła, zaczerwienienie spojówek, rozpulchniony, tzw. truskawkowy język, opuchlizna palców rąk i stóp. Jakie są przyczyny choroby Kawasakiego? Jak wygląda jej leczenie?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Kolka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kolki niemowlęcej

  Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej już w pierwszym miesiącu życia dziecka i trwająca do ok. 3–4 miesiąca. Objawy kolki u niemowlaka to rozdrażnienie, napadowy, trudny do ukojenia płacz, podkurczanie nóżek i prężenie ciała. Jej przyczyny nie zostały do końca zidentyfikowane, najczęściej mówi się o niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Jak radzić sobie z kolką u dziecka? Przede wszystkim należy wykluczyć choroby organiczne. Aby złagodzić atak kolki, można próbować masować brzuszek, stosować ciepłe okłady, zazwyczaj ulgę maluszkowi przynosi też delikatne kołysanie. Jeżeli metody te zawodzą, w porozumieniu z pediatrą można włączyć leczenie farmakologiczne.

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Pasożyty u dzieci – objawy, diagnostyka, leczenie, odrobaczanie profilaktyczne

  W organizmie człowieka może bytować ponad 300 gatunków pasożytów (nazwa pasożyt wywodzi się z greckiego słowa parasitos i oznacza „darmozjad”). Mogą żyć one w skórze, na włosach, w płucach, w stawach, wątrobie, oczach, a nawet w mózgu. Czy zatem jest powód do strachu? Jak objawiają się pasożyty u dzieci? Jak często występują robaczyce w Polsce i czy „profilaktyczne odrobaczanie” jest skuteczne? 

 • PFAPA (zespół gorączek nawracających) – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Gorączka u dziecka zawsze jest przyczyną niepokoju u opiekunów. Na szczęście za większość z nich odpowiadają banalne infekcje wirusowe, jednak zawsze warto zachować czujność w przypadku jej obecności. Czym jest tajemniczo brzmiący zespół PFAP? Jakie są jego przyczyny, diagnostyka i leczenie?

 • Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka

  Dyschezja, obok kolki jelitowej, zaparć, nadmiaru gazów oraz ulewania, jest najczęstszą przyczyną problemów z brzuszkiem u noworodków i niemowląt. O ile pojęcia kolki czy ulewania są doskonale znane rodzicom maluszków, „medycznie” brzmiący termin „dyschezja” budzi niepokój. Czy słusznie? Czym jest dyschezja jelitowa? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij