Jak właściwie skomponować dietę Twojego dziecka?
Joanna Naczyńska

Jak właściwie skomponować dietę Twojego dziecka?

Prawidłowo zbilansowana dieta to taka, w której wykorzystane zostały różnorodne składniki w odpowiednich proporcjach. Przestrzeganie zaleceń żywieniowych – dostosowanych do przedziału wiekowego dziecka – wymaga od opiekunów cierpliwości i poświęcenia czasu. Przemyślany i dobrze zaplanowany jadłospis, dbałość o świeże produkty od dobrego dostawcy – to nie lada wyzwanie. Trudno jest narzucić sobie taką dyscyplinę pracując zawodowo i wychowując dzieci. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż z biegiem czasu nie tylko ukształtujemy w sobie nawyk zdrowego żywienia całej rodzin i zrezygnujemy przy okazji z jedzenia typu fast food, ale też wypracujemy również taki nawyk u swoich dzieci.

Jest o co zawalczyć, gdyż nawyki ukształtowane w dzieciństwie pozostają na długie lata. Dzięki wysiłkom włożonym w utrwalenie nawyku zdrowego żywienia istnieje duża szansa, że nasz maluch wyrośnie na zdrowego i cieszącego się życiem dorosłego.

Prawidłowo zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na stan zdrowia, ale także na samopoczucie. Aby dziecko prawidłowo rosło i rozwijało się, w jego diecie nie może zabraknąć odpowiedniego źródła wapnia, witamin, żelaza. Ważna jest również odpowiednia podaż jodu. Jadłospis powinien pokrywać zapotrzebowanie organizmu na białka, tłuszcze i węglowodany. Jak więc najlepiej zadbać o odpowiednie żywienie dziecka? Oto kilka wskazówek.

Ile posiłków dziennie?

Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków w ciągu dnia, by zapewnić równomierną podaż energii. Posiłki powinny dostarczać rosnącemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Warto wiedzieć, że 4-latek potrzebuje ich więcej niż osoba dorosła.

Posiłki należy podzielić na główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dodatkowe (drugie śniadanie i podwieczorek). Przerwy między posiłkami mogą wynosić do 3-4 godzin, proponowanie w tym czasie przekąsek jest uznawane za błąd żywieniowy. Powinniśmy unikać przekarmiania dziecka.

Należy również pamiętać, by przygotowując porcje posiłków, wziąć pod uwagę pojemność żołądka małego dziecka, jego indywidualne preferencje oraz apetyt.  

Czego unikać?

Warto unikać nadmiaru soli i cukru w diecie dziecka. Nie dosalajmy potraw – nawet jeśli rodzicom czy dziadkom wydają się za mało słone. 

Co do picia?

Dzieci powinny gasić pragnienie wodą źródlaną. Soki, zwłaszcza świeże, również mogą być serwowane dzieciom – sprawdzą się dobrze np. jako podwieczorek.

By zachęcić dzieci do picia wody, skorzystać możemy z bogatej oferty kubków i bidonów ze słomką lub tzw. dzióbkiem. Urozmaicone rozwiązania i kolorystyka ułatwią na pewno wykształcenie nawyku gaszenia pragnienia wodą. Dodatkowo zabawy i ćwiczenie picia przez słomkę wzmocnią mięśnie potrzebne do prawidłowej wymowy, zwłaszcza u dzieci wymagających pomocy logopedy.

Zboża

W diecie dziecka powinny znaleźć się produkty zbożowe, które dostarczą porcję energii. Mogą to być kasze, płatki, pieczywo czy makarony.

Warzywa i owoce

Powinny uzupełniać posiłki dzieci, mogą też stanowić samodzielnie podwieczorek lub drugie śniadanie. Warto zachęcać dzieci do kosztowania różnych owoców, zwłaszcza sezonowych, o dużej zawartości witamin i antyoksydantów. Szczególnie bogate w nie są owoce czerwone, żółte i pomarańczowe. Proponujmy dzieciom na początek niewielką ilość, jeśli niechętnie jedzą nowe, nieznane owoce. Już po kilkunastu próbach prawdopodobnie przekonają się do nich. 

Produkty mleczne

Każdego dnia dziecko powinno otrzymywać produkty mleczne. Może to być porcja twarożku, a także jogurt, kefir lub mleko o zawartości tłuszczu minimum 2%. 

Mięso, jaja, ryby

Są bardzo ważnym źródłem białka, żelaza i witamin. Ryby dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy D oraz jodu – powinny być podawane dzieciom 1-2 razy w tygodniu. Bardzo ważna jest w tym przypadku obróbka mięsa i ryb. Nie powinny być smażone, zaleca się podawanie pieczonych potraw.

Tłuszcze

U dzieci zapotrzebowanie na tłuszcze jest wyższe niż u dorosłych. Pokrywają aż do 40% energii wydatkowanej przez dzieci. Warto więc sięgnąć po dodatek oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. Do pieczywa można używać masła.

Stawiając na zdrowe posiłki od samego początku, budujemy w dzieciach mądrość, która zaprocentuje w dorosłym życiu. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady dietetyka i pediatry, który uwzględni ewentualne alergie pokarmowe dziecka i pomoże skomponować najlepszy jadłospis.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Refluks u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie choroby refluksowej przełyku u dzieci

  Refluks u noworodka czy niemowlaka często bywa przez rodziców mylony z ulewaniem. Jednak regurgitacje to zjawisko fizjologiczne i jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli natomiast cofaniu się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka towarzyszą wymioty, nawracające infekcje dróg oddechowych, problemy z karmieniem, snem czy przybieraniem na wadze przez malucha, należy podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy. Należy także pamiętać, że refluksowi może w ogóle nie towarzyszyć ulewanie, a jedynymi symptomami schorzenia są płacz czy prężenie się i odginanie głowy podczas karmienia (zespół Sandifera).

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij