Pajęczy jad pomoże chorym na padaczkę
Katarzyna Szulik

Pajęczy jad pomoże chorym na padaczkę

Instynktowny strach przed pajęczakami i ich jadem odczuwa niemal każdy z nas, ale okazuje się, że jego składniki mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Naukowcy z Uniwersytetu Queensland i Florey Institute of Neuroscience and Mental Health zidentyfikowali składnik jadu ptasznika, który może pomóc w leczeniu poważnej padaczki u niemowląt.

Mowa o molekule Hm1a z jadu ptasznika z gatunku Heteroscodra maculata, który ma być pomocny w walce z zespołem Dravet, czyli ciężką formą niemowlęcej padaczki. Z badań wynika, że jest on w stanie likwidować bezpośrednią przyczynę drgawek towarzyszących temu schorzeniu.

Jak tłumaczą naukowcy: zespół Dravet to w większości przypadków wynik mutacji genu SCN1A, co sprawia, że obecne w mózgu kanały sodowe przestają działać prawidłowo. Po podaniu peptydu pozyskanego z jadu ptasznika udało się wpłynąć na funkcjonowanie kanałów, co umożliwiło eliminację drgawek.

Wspomniane – wyjątkowo obiecujące – efekty zaobserwowano podczas testów na myszach.

Badanie naukowców z USA jest kolejnym dowodem na to, że pajęczy jad jest skuteczny w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, ponieważ to właśnie na nim skoncentrowane jest jego działanie. Jad pająków zawiera składniki wpływające na konkretne kanały jonowe, a jego składniki również zachowują te właściwości, które można wykorzystać do celów leczniczych. To w zasadniczym stopniu odróżnia jad pajęczy od tego wydzielanego przez węże, który atakuje układ krwionośny. 

Czym jest padaczka Dravet?

Ciężka miokloniczna padaczka ujawniająca się u niemowląt dotyka przede wszystkim chłopców (wśród nich notuje się dwukrotnie więcej przypadków niż u dziewczynek), a napady padaczkowe rozpoczynają się między 3. a 9. miesiącem życia. Częstotliwość jej występowania szacuje się na 1:40 000 urodzeń. Padaczka Dravet jest lekooporna, a więc niemożliwa do redukcji standardowymi metodami terapeutycznymi. Napady drgawkowe najczęściej wiążą się z ekspozycją na wysoka temperaturę (w każdej formie; od kąpieli po mocne światło słoneczne), ale także nagle jej obniżenie, jak również na zakażenia. Powikłaniami padaczki Dravet są opóźnienie w rozwoju psychoruchowym i umysłowym (w tym autyzm), problemy ortopedyczne, związane ze snem, przewlekłe infekcje, zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia wzrostu, odżywiania i problemy z poruszaniem się. W 8 do 15% przypadków choroba prowadzi do zgonu, który może nastąpić w wyniku zespołu SUDEP, czyli Sudden Unexplained Death in Epilepsy – nagłej niewyjaśnionej śmierci w padaczce.

Marihuana pomaga w padaczce lekoopornej

Odkrycie badaczy z Uniwersytetu Queensland i Florey Institute of Neuroscience and Mental Health może stanowić przełom w leczeniu padaczki Dravet, dla której jak dotąd nie odkryto skutecznej metody terapii.

Badania prowadzone do tej pory wskazują, że objawy padaczek lekoopornych łagodzić mogą leki na bazie marihuany. Najnowsze badanie kliniczne przeprowadzone na dzieciach chorych na zespół Lenoxa-Gastauta, czyli lekooporną odmianę badaczki, jednoznacznie potwierdziło, że terapia z wykorzystaniem pochodnych marihuany znacząco zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych.

Leczenie marihuaną ma wielu zwolenników, ale też przeciwników, a szczególne kontrowersje towarzyszą terapii kannabinoidami stosowanej u dzieci. W Polsce eksperymentalne leczenie tego typu przez pewien czas stosował dr Marek Bachański, lekarz z Centrum Zdrowia Dziecka. Stosowanie marihuany pozwoliło zmniejszyć liczbę napadów z nawet kilkuset do zaledwie kilku dziennie. Dyrekcja CZD uznała jednak, że terapia eksperymentalna nie została zaakceptowana przez komisję etyki, która ostatecznie zakwestionowała wspomniane metody leczenia i nakazała jej zakończenie mimo pozytywnych efektów. W związku z tym Marek Bachański najpierw poszedł na urlop, a z czasem został zwolniony. Rodzice chorych dzieci bezskutecznie apelowali o przywrócenie go do pracy, ale dopiero wyrok sądu pracy realnie dopuszcza tę możliwość.

Marek Bachański leczył również pacjentów z padaczką lekooporną i uzyskiwał wyniki podobne do tych, które pokazało badanie kliniczne fazy III GWPCARE3. Jego uczestnikom przez 4 dni podawano trzy dawki kannabidiolu w wysokości 20 mg/kg na dobę, 10 mg/kg na dobę oraz placebo. Jak pokazało badanie, częstotliwość napadów u dzieci biorących lek wyraźnie się zmniejszyła. W grupie przyjmującej największą dawkę zredukowano ją o 42%, w drugiej o 37%, natomiast w grupie placebo o 17%. Ponadto u około 40 proc. uczestników pierwszej i drugiej grupy liczbę napadów udało się zmniejszyć przynajmniej o połowę.

Zgodnie z badaniem, lek jest również bardzo dobrze tolerowany. U pacjentów wywoływał przede wszystkim senność i utratę apetytu.

Konopie legalne tylko w teorii

Ostatnie zmiany legislacyjne zezwoliły na legalny wyrób i obrót lekami na bazie marihuany, jednak w praktyce są one niedostępne, ponieważ brakuje dostawców zdolnych do spełnienia wyśrubowanych kryteriów nakładanych na surowce medyczne. Poza tym, na wydanie decyzji o jej kwalifikacji Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ma aż 270 dni, co skutecznie zniechęca potencjalnych dystrybutorów chcących sprowadzać susz z zagranicy. Przepisy legalizujące medyczną marihuanę weszły w życie 1 listopada. Zgodnie z ich założeniami receptę na leki wykonane z marihuany medycznej może wystawić każdy lekarz, który powinien określić dopuszczalne stężenie THC w preparacie.

W teorii leki te są dostępne między innymi w formie suszu, oleju, czopków czy kropli.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Dravet.pl, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij