Pokarm stały wydłuża sen dzieci
Katarzyna Szulik

Pokarm stały wydłuża sen dzieci

Dzieci, do których diety wcześnie wprowadzono pokarmy stałe dłużej śpią, rzadziej budzą się w środku nocy i mają mniej poważnych problemów związanych ze snem jako takim w porównaniu do dzieci karmionych piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia, wynika z analizy przeprowadzonej przez badaczy z King

Obecne rządowe zalecenia w Wielkiej Brytanii w kwestii diety mówią, że matki powinny karmić dzieci wyłącznie piersią do około szóstego miesiąca życia. Jednakże, jak pokazują badania sondażowe, 75 proc. brytyjskich matek zaczyna podawać dzieciom pokarmy stałe przed ukończeniem piątego miesiąca.

Ministerstwo Zdrowia i brytyjska opieka społeczna radzą, że niemowlętom powinno zacząć się podawać stałe posiłki, gdy "będą na to gotowe". Brytyjska służba zdrowia National Health Service w poradniku dla młodych matek podaje, że wprowadzanie pokarmów stałych do dziecięcej diety nie przyczynia się do lepszego snu dzieci w trakcie nocy. 
Agencja ds. Standardów Żywności oraz Rada Badań Medycznych postanowiły ufundować badanie, które zweryfikuje słuszność opisanych powyżej zaleceń. Badanie zostało zorganizowane przy współudziale londyńskiego szpitala świętego Tomasza. Trwało od stycznia 2008 roku do sierpnia 2015 roku.

Do trzeciego roku życia

Próba została przeprowadzona na zróżnicowanej grupie społecznej. Obserwacji zostały poddane 1303 trzymiesięczne niemowlęta karmione piersią z Anglii i Walii. Jedna grupa opiekunów miała przestrzegać zaleceń brytyjskiej służby zdrowia i była zachęcana do karmienia dzieci wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Druga grupa, poza karmieniem piersią, miała wprowadzać solidne pokarmy do diety niemowląt po ukończeniu przez nie trzeciego miesiąca życia.

Rodzice wypełniali internetowe kwestionariusze co miesiąc, aż do ukończenia przez dzieci dwunastu miesięcy. Następnie poproszono ich o wypełnianie kwestionariuszy co trzy miesiące, do ukończenia przez dzieci trzech lat. W kwestionariuszach znalazły się pytania dotyczące częstości przyjmowania przez dzieci posiłków, w tym częstości karmienia piersią i długości karmienia, a także pytania dotyczące długości trwania snu dzieci. 

Kwestionariusz uwzględniał również pytania związane z poziomem życia matczynego, opracowane na bazie mierników Światowej Organizacji Zdrowia, sprawdzających zdrowie psychiczne i fizyczne, relacje społeczne i wpływy środowiskowe.

Dłuższy sen dzieci

Spośród początkowych 1303 dzieci, do końca badania udało się uzyskać odpowiedzi na temat diety i snu dotyczące 94 procent z nich (1225 dzieci). Kwestionariuszy od matek karmiących wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia było 608, zaś od matek wprowadzających wcześniej posiłki stałe było 607.

Jak wynika z analizy wyników, niemowlęta, które wcześniej zaczęły spożywać posiłki stałe, spały dłużej i rzadziej się budziły w porównaniu do dzieci, które zgodnie z zaleceniami były karmione wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia.

Największe różnice między obiema grupami zostały odnotowane właśnie w szóstym miesiącu życia. Okazało się, że dzieci przyjmujące pokarmy stałe spały średnio o 16,6 minuty dłużej w porównaniu do dzieci karmionych piersią, czyli blisko dwie godziny dłużej w ciągu tygodnia. Ponadto częstotliwość pobudek wynosiła przeciętnie 1,74, w porównaniu do nieco ponad dwóch pobudek dzieci karmionych tylko mlekiem matki. Co więcej, w kwestionariuszach matek, które wprowadziły pokarmy stałe do diety dzieci, rzadziej pojawiały się informacje o problemach z ich własnym snem, niż w grupie karmiącej piersią.

"Wyniki badania zgadzają się z rozpowszechnioną wśród rodziców opinią, że wprowadzenie pokarmów stałych do diety niemowląt poprawia ich sen" – powiedział profesor Gideon Lack z King's College London. "Chociaż oficjalny przewodnik podaje, że pokarmy stałe nie mają wpływu na lepszy sen niemowląt, nasze badanie sugeruje, jest inaczej. Dowody, które zgromadziliśmy to wskazówka, że oficjalne rady dotyczące żywienia dzieci powinny zostać zweryfikowane" – dodał profesor Gideon Lack.

Polecane dla Ciebie

Matka musi się wysypiać

Zdrowy sen jest potrzebny nie tylko dziecku, ale również matce, na każdym etapie zajmowania się dziećmi.

Jak wynika z badania naukowców z Uniwersytetu w Illinois na próbie 234 matek dzieci w wieku nastoletnim, między 11 a 18 rokiem życia, dzieci matek, które lepiej sypiały i łatwiej zasypiały, rzadziej określały styl ich wychowywania jako permisywny, czyli bezstresowy. Z kolei doświadczające niewystarczającej ilości snu były określane przez dzieci jako szybciej popadające w irytację, mniej skupione lub zbyt zmęczone, by zachować konsekwencję w przestrzeganiu wcześniej ustalonych zasad.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij