
Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę
Peeling do twarzy – peeling kawitacyjny, chemiczny, gruboziarnisty, enzymatyczny – jaki mamy wybór?
Peeling (złuszczanie, abrazja, ablacja, chemeksfoliacja) to zabieg polegający na złuszczaniu martwych komórek naskórka na różnych poziomach, w zależności od rodzaju użytego preparatu. Ma na celu ogólną poprawę wyglądu skóry, usunięcie przebarwień, wygładzenie zmarszczek. Zapobiega starzeniu się skóry, zwiększa jej elastyczność i napięcie, stosowany jest także w leczeniu skóry trądzikowej i łojotokowej.
Ze względu na głębokość działania peelingu można podzielić go na:
● Peeling kosmetyczny – polega na usuwaniu warstwy rogowej naskórka
● Peeling powierzchniowy – usuwanie naskórka do warstwy brodawkowej
● Peeling średni i głęboki – usuwanie zmian do głębszych warstw skóry
Peelingi można też podzielić ze względu na zastosowaną metodę:
● Peeling fizyczny – polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, np. mikrodermabrazja, laseroterapia, krioterapia, termabrazja, peeling kawitacyjny
● Peeling chemiczny – działa dzięki zawartym w nim substancjom chemicznym, np. peeling enzymatyczny, peeling kwasami owocowymi (AHA)
Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę dla każdego?
Ze względu na swoją inwazyjność peelingi mechaniczne nie są wskazane dla wszystkich. Trzeba uważać szczególnie, jeśli masz skórę wrażliwą i naczynkową, alergię lub atopowe zapalenie skóry. W takim przypadku najlepiej zrobić próbę na skórze przed zastosowaniem kosmetyku – posmaruj kawałek ciała preparatem i jeśli w ciągu doby nie pojawi się reakcja alergiczna, możesz spokojnie przystąpić do zabiegu. Odradza się również używania peelingów przy otwartych ranach, podrażnieniach i uszkodzeniach skóry, w ciężkich przypadkach trądziku, podczas doustnych terapii pochodnymi witaminy A (retinoidami), a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Aneta Wrzosek, kosmetyczka: – Przy wyborze domowego sposobu oczyszczania twarzy najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kosmetyku do rodzaju cery. Peeling gruboziarnisty świetnie sprawdzi się na „grubszej”, zniszczonej skórze palacza czy na tłustej cerze zmęczonej po zimie. Peelingi ziarniste mogą być stosowane tylko przez osoby, które nie mają żadnych zmian na skórze – wyprysków, krostek, znamion ani poparzeń. Osoby o delikatnej cerze naczynkowej powinny używać tylko peelingów enzymatycznych.
Polecane dla Ciebie
Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę normalną i tłustą
Bardzo ważne jest, aby peeling dobrać do rodzaju skóry. Dla cery normalnej i ze skłonnością do przetłuszczania się najlepszy będzie tradycyjny peeling mechaniczny zawierający drobinki, które dzięki wmasowywaniu w skórę usuwają martwe komórki naskórka jak papier ścierny. Można kupić gotowy kosmetyk w aptece lub wykorzystać produkty spożywcze, które zazwyczaj mamy w kuchni – cukier, sól, kawę mieloną albo zmielone skorupki orzechów.
Jeśli jednak masz skórę tłustą i problem z zaskórnikami, poza peelingiem mechanicznym możesz sięgnąć również po maseczkę typu peel-off – to specjalna maseczka, która zasycha po nałożeniu na twarz. Ściąga się ją w całości w postaci gumowatej powłoczki, która zawiera martwe komórki naskórka. Pamiętaj, żeby przed jej zastosowaniem dokładnie oczyścić i osuszyć skórę.
Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę suchą, wrażliwą, naczynkową i dojrzałą
Jeśli masz wrażliwą skórę, ze skłonnością do podrażnień i przesuszania, najlepiej wybrać peeling o delikatnym i łagodnym działaniu, czyli peeling enzymatyczny. Nie zawiera on żadnych ziarnistości, dzięki czemu nie podrażnia skóry. Złuszcza naskórek dzięki enzymom, między innymi owocowym (np. papainie z papai i bromelainie z ananasa). Nakłada się go jak maseczkę na twarz i dekolt, a po kilkunastu minutach zmywa ciepłą wodą. Jeśli stosujesz peeling enzymatyczny, zwróć szczególną uwagę na odpowiednie oczyszczenie twarzy przed zabiegiem – zanieczyszczenia na twarzy (np. sebum) mogą utrudniać jego działanie.
Peeling do twarzy – domowe przepisy na idealnie czystą skórę
Nasza spiżarnia może być wspaniałą inspiracją do samodzielnego wykonania domowego peelingu do twarzy. Podajemy przepisy na trzy proste peelingi, które bez problemu przygotujesz sama, a ich regularne stosowanie poprawi wygląd i stan twojej skóry.
1. Kawowy peeling odświeżający
Łyżkę aromatycznej kawy mielonej wymieszaj z taką ilością oliwy z oliwek, aby uzyskać gęstą pastę. Peeling wmasuj delikatnie w skórę twarzy i dekoltu, omijając okolice oczu i ust. Pozostaw na 15 minut i spłucz letnią wodą. Pamiętaj, aby po zabiegu zastosować maseczkę nawilżającą.
2. Cukrowy peeling wygładzający
Wymieszaj ze sobą, do uzyskania odpowiedniej konsystencji: 2 łyżki cukru trzcinowego, sok wyciśnięty z połowy cytryny oraz pół szklanki oleju. Możesz wybrać spośród oleju kokosowego, oliwy z oliwek, oleju z wiesiołka, oleju z pestek winogron lub oleju migdałowego. Wmasuj peeling w skórę twarzy, a następnie usuń za pomocą wilgotnego ręcznika papierowego i wody. Po zabiegu użyj kosmetyku nawilżającego.
3. Cynamonowy peeling oczyszczający do skóry trądzikowej
Wymieszaj ze sobą łyżkę miodu i półtorej łyżeczki cynamonu. Otrzymaną pastę nałóż na twarz i pozostaw na 20-30 minut. Po peelingu oczyszczającym użyj maseczki lub kremu nawilżającego.
Peeling do twarzy – jak wybrać odpowiedni kosmetyk?
Wybierając peeling w aptece lub w drogerii, warto zwrócić uwagę na skład – im więcej naturalnych składników, tym lepiej! Poza naturalnymi ziarnistościami (cukier, zmielone pestki owoców) peeling powinien zawierać odżywcze oleje roślinne – nawilżający olej z pestek winogron, bardzo ceniony w kosmetyce olejek ze słodkich lub gorzkich migdałów, wygładzający i ujędrniający olejek arganowy lub odżywczy olejek z wiesiołka. Zawartość składników będących źródłem naturalnych antyoksydantów, jak np. owoce malin czy kwiat hibiskusa, będzie na pewno dodatkowym atutem.