Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę
Agnieszka Szałańska

Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę

Oczyszczanie skóry twarzy, tzw. peeling, to jeden z najpowszechniej praktykowanych w domowym zaciszu zabiegów kosmetycznych. Dobrze dobrany i odpowiednio stosowany peeling do twarzy może przynieść wiele korzyści. Zanim jednak zdecydujesz się na wykonanie peelingu, warto wiedzieć, jak się do tego zabrać, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Peeling do twarzy – peeling kawitacyjny, chemiczny, gruboziarnisty, enzymatyczny – jaki mamy wybór?

Peeling (złuszczanie, abrazja, ablacja, chemeksfoliacja) to zabieg polegający na złuszczaniu martwych komórek naskórka na różnych poziomach, w zależności od rodzaju użytego preparatu. Ma na celu ogólną poprawę wyglądu skóry, usunięcie przebarwień, wygładzenie zmarszczek. Zapobiega starzeniu się skóry, zwiększa jej elastyczność i napięcie, stosowany jest także w leczeniu skóry trądzikowej i łojotokowej.

Ze względu na głębokość działania peelingu można podzielić go na:

●    Peeling kosmetyczny – polega na usuwaniu warstwy rogowej naskórka
●    Peeling powierzchniowy – usuwanie naskórka do warstwy brodawkowej
●    Peeling średni i głęboki – usuwanie zmian do głębszych warstw skóry

Peelingi można też podzielić ze względu na zastosowaną metodę:

●    Peeling fizyczny – polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, np. mikrodermabrazja, laseroterapia, krioterapia, termabrazja, peeling kawitacyjny
●    Peeling chemiczny – działa dzięki zawartym w nim substancjom chemicznym, np. peeling enzymatyczny, peeling kwasami owocowymi (AHA)

Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę dla każdego?

Ze względu na swoją inwazyjność peelingi mechaniczne nie są wskazane dla wszystkich. Trzeba uważać szczególnie, jeśli masz skórę wrażliwą i naczynkową, alergię lub atopowe zapalenie skóry. W takim przypadku najlepiej zrobić próbę na skórze przed zastosowaniem kosmetyku – posmaruj kawałek ciała preparatem i jeśli w ciągu doby nie pojawi się reakcja alergiczna, możesz spokojnie przystąpić do zabiegu. Odradza się również używania peelingów przy otwartych ranach, podrażnieniach i uszkodzeniach skóry, w ciężkich przypadkach trądziku, podczas doustnych terapii pochodnymi witaminy A (retinoidami), a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Po oczyszczaniu skóry warto wstrzymać się kilka dni z opalaniem – długotrwała ekspozycja podrażnionej złuszczaniem skóry na promienie słoneczne może ją poparzyć i dodatkowo podrażnić.

Aneta Wrzosek, kosmetyczka: – Przy wyborze domowego sposobu oczyszczania twarzy najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kosmetyku do rodzaju cery. Peeling gruboziarnisty świetnie sprawdzi się na „grubszej”, zniszczonej skórze palacza czy na tłustej cerze zmęczonej po zimie. Peelingi ziarniste mogą być stosowane tylko przez osoby, które nie mają żadnych zmian na skórze – wyprysków, krostek, znamion ani poparzeń. Osoby o delikatnej cerze naczynkowej powinny używać tylko peelingów enzymatycznych.

Jeśli nie jesteś pewna, jaki masz rodzaj skóry, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty, który zaproponuje odpowiedni zabieg w gabinecie kosmetycznym i doradzi, jak dobrze zadbać o skórę w domu.

Polecane dla Ciebie

Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę normalną i tłustą

Bardzo ważne jest, aby peeling dobrać do rodzaju skóry. Dla cery normalnej i ze skłonnością do przetłuszczania się najlepszy będzie tradycyjny peeling mechaniczny zawierający drobinki, które dzięki wmasowywaniu w skórę usuwają martwe komórki naskórka jak papier ścierny. Można kupić gotowy kosmetyk w aptece lub wykorzystać produkty spożywcze, które zazwyczaj mamy w kuchni – cukier, sól, kawę mieloną albo zmielone skorupki orzechów.

Jeśli jednak masz skórę tłustą i problem z zaskórnikami, poza peelingiem mechanicznym możesz sięgnąć również po maseczkę typu peel-off – to specjalna maseczka, która zasycha po nałożeniu na twarz. Ściąga się ją w całości w postaci gumowatej powłoczki, która zawiera martwe komórki naskórka. Pamiętaj, żeby przed jej zastosowaniem dokładnie oczyścić i osuszyć skórę.

Peeling do twarzy – przepis na idealnie czystą skórę suchą, wrażliwą, naczynkową i dojrzałą

Jeśli masz wrażliwą skórę, ze skłonnością do podrażnień i przesuszania, najlepiej wybrać peeling o delikatnym i łagodnym działaniu, czyli peeling enzymatyczny. Nie zawiera on żadnych ziarnistości, dzięki czemu nie podrażnia skóry. Złuszcza naskórek dzięki enzymom, między innymi owocowym (np. papainie z papai i bromelainie z ananasa). Nakłada się go jak maseczkę na twarz i dekolt, a po kilkunastu minutach zmywa ciepłą wodą. Jeśli stosujesz peeling enzymatyczny, zwróć szczególną uwagę na odpowiednie oczyszczenie twarzy przed zabiegiem – zanieczyszczenia na twarzy (np. sebum) mogą utrudniać jego działanie.

Peeling do twarzy – domowe przepisy na idealnie czystą skórę

Nasza spiżarnia może być wspaniałą inspiracją do samodzielnego wykonania domowego peelingu do twarzy. Podajemy przepisy na trzy proste peelingi, które bez problemu przygotujesz sama, a ich regularne stosowanie poprawi wygląd i stan twojej skóry.

1.    Kawowy peeling odświeżający

Łyżkę aromatycznej kawy mielonej wymieszaj z taką ilością oliwy z oliwek, aby uzyskać gęstą pastę. Peeling wmasuj delikatnie w skórę twarzy i dekoltu, omijając okolice oczu i ust. Pozostaw na 15 minut i spłucz letnią wodą. Pamiętaj, aby po zabiegu zastosować maseczkę nawilżającą.

2.    Cukrowy peeling wygładzający

Wymieszaj ze sobą, do uzyskania odpowiedniej konsystencji: 2 łyżki cukru trzcinowego, sok wyciśnięty z połowy cytryny oraz pół szklanki oleju. Możesz wybrać spośród oleju kokosowego, oliwy z oliwek, oleju z wiesiołka, oleju z pestek winogron lub oleju migdałowego. Wmasuj peeling w skórę twarzy, a następnie usuń za pomocą wilgotnego ręcznika papierowego i wody. Po zabiegu użyj kosmetyku nawilżającego.

3.    Cynamonowy peeling oczyszczający do skóry trądzikowej

Wymieszaj ze sobą łyżkę miodu i półtorej łyżeczki cynamonu. Otrzymaną pastę nałóż na twarz i pozostaw na 20-30 minut. Po peelingu oczyszczającym użyj maseczki lub kremu nawilżającego.

Peeling do twarzy – jak wybrać odpowiedni kosmetyk?

Wybierając peeling w aptece lub w drogerii, warto zwrócić uwagę na skład – im więcej naturalnych składników, tym lepiej! Poza naturalnymi ziarnistościami (cukier, zmielone pestki owoców) peeling powinien zawierać odżywcze oleje roślinne – nawilżający olej z pestek winogron, bardzo ceniony w kosmetyce olejek ze słodkich lub gorzkich migdałów, wygładzający i ujędrniający olejek arganowy lub odżywczy olejek z wiesiołka. Zawartość składników będących źródłem naturalnych antyoksydantów, jak np. owoce malin czy kwiat hibiskusa, będzie na pewno dodatkowym atutem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij