Potrzeba systemu pomocy dla rodziców, którzy utracili dziecko
Katarzyna Szulik

Potrzeba systemu pomocy dla rodziców, którzy utracili dziecko

Śmierć dziecka zawsze jest tragedią, a gdy dochodzi do niej w szpitalu, zrozpaczeni rodzice pozostają sami nie tylko z bólem, ale też z szeregiem koniecznych do załatwienia formalności. W ich wypełnianiu często nie mogą liczyć na wsparcie, dlatego członkowie organizacji pacjenckich i przedstawiciele szpitali uważają, że tę kwestię również powinno się załatwić systemowo.

Temat podjął dziennik „Rzeczpospolita”, który powołuje się na apel Anny Ojer, założycielki i liderki grupy SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka. W liście, który skierowała do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podkreśla, że rodzice nie otrzymują od szpitali wsparcia w razie śmierci ich dziecka, za wyjątkiem doraźnej pomocy personelu. W opinii autorki listu oraz rodziców, na których zdanie się powołuje, na taką okoliczność rodzice powinni móc skorzystać z pomocy psychologicznej i uzyskać pomoc w transporcie lub organizacji noclegu rodzicom, których dziecko było leczone poza miejscem zamieszkania. Obecnie taka pomoc gwarantowana jest wyłącznie opiekunom dzieci przebywającym w hospicjach. Mogą oni korzystać z opieki psychologicznej, duchowej i socjalnej, a także praktycznej, związanej między innymi z załatwianiem orzeczeń o niepełnosprawności. 

Resort dostrzega problem

Przedstawiciele resortu zdrowia zapewniają, że ministerstwo dostrzega problem i planuje uwzględnić stosowe postulaty przy okazji planów zapewnienia rodzicom prawa do bezpłatnego towarzyszenia ich dzieciom w szpitalu przez całą dobę. Zgodnie ze słowami rzecznika resortu zdrowia Krzysztofa Jakubiaka, pomoc rodzicom po śmierci dziecka jest swoistą kontynuacją ich prawa do przebywania z nim w czasie hospitalizacji. W tej sprawie w ministerstwie miały odbyć się już trzy spotkania, a do chwili przyjęcia stosownych ustaleń, każdy rodzic znajdujący się w trudnej sytuacji może szukać pomocy u szpitalnego rzecznika praw pacjenta. 

Prawo rodzica do opieki nad dzieckiem w szpitalu

Temat zapewnienia dzieciom możliwie najbardziej komfortowej opieki w czasie hospitalizacji powrócił wraz z dyskusją o wprowadzeniu bezpłatnego pobytu w placówce dla ich rodziców. Zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie, rodzic przebywający z dzieckiem w szpitalu przez cały czas musi liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, ten fakt utrudnia realizację praw najmłodszych pacjentów, w których wypadu kontakt z bliskimi jest ogromnie ważny. 

Zgodnie z prawem szpitale mogą pobierać opłaty od rodziców przebywających przy dziecku przez całą dobę. Zazwyczaj mowa o sytuacjach, gdy ich pobyt powoduje dodatkowe koszty, związane na przykład z korzystaniem z łóżka, pościeli czy wyżywienia. Jest to prawo, ale nie obowiązek szpitala, jednak w praktyce jest ono egzekwowane często w odniesieniu do rodziców pozostających przy łóżku dziecka niezależnie od tego, czy korzystają ze szpitalnych mebli bądź posiłków.

Rzecznik podkreśla, że tego rodzaju wsparcie personelu szpitala w opiece nad dzieckiem nie powinno mieć charakteru wyręczania go w obowiązkach, ale z punktu widzenia dziecka jest ważnym elementem procesu terapeutycznego. Również lekarze przyznają, że obecność rodzica wpływa zbawiennie na samopoczucie dziecka w szpitalu i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia, wiec nie powinno się ograniczać tego prawa. 

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij