
Potrzeba systemu pomocy dla rodziców, którzy utracili dziecko
Temat podjął dziennik „Rzeczpospolita”, który powołuje się na apel Anny Ojer, założycielki i liderki grupy SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka. W liście, który skierowała do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podkreśla, że rodzice nie otrzymują od szpitali wsparcia w razie śmierci ich dziecka, za wyjątkiem doraźnej pomocy personelu. W opinii autorki listu oraz rodziców, na których zdanie się powołuje, na taką okoliczność rodzice powinni móc skorzystać z pomocy psychologicznej i uzyskać pomoc w transporcie lub organizacji noclegu rodzicom, których dziecko było leczone poza miejscem zamieszkania. Obecnie taka pomoc gwarantowana jest wyłącznie opiekunom dzieci przebywającym w hospicjach. Mogą oni korzystać z opieki psychologicznej, duchowej i socjalnej, a także praktycznej, związanej między innymi z załatwianiem orzeczeń o niepełnosprawności.
Resort dostrzega problem
Przedstawiciele resortu zdrowia zapewniają, że ministerstwo dostrzega problem i planuje uwzględnić stosowe postulaty przy okazji planów zapewnienia rodzicom prawa do bezpłatnego towarzyszenia ich dzieciom w szpitalu przez całą dobę. Zgodnie ze słowami rzecznika resortu zdrowia Krzysztofa Jakubiaka, pomoc rodzicom po śmierci dziecka jest swoistą kontynuacją ich prawa do przebywania z nim w czasie hospitalizacji. W tej sprawie w ministerstwie miały odbyć się już trzy spotkania, a do chwili przyjęcia stosownych ustaleń, każdy rodzic znajdujący się w trudnej sytuacji może szukać pomocy u szpitalnego rzecznika praw pacjenta.
Prawo rodzica do opieki nad dzieckiem w szpitalu
Temat zapewnienia dzieciom możliwie najbardziej komfortowej opieki w czasie hospitalizacji powrócił wraz z dyskusją o wprowadzeniu bezpłatnego pobytu w placówce dla ich rodziców. Zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie, rodzic przebywający z dzieckiem w szpitalu przez cały czas musi liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, ten fakt utrudnia realizację praw najmłodszych pacjentów, w których wypadu kontakt z bliskimi jest ogromnie ważny.
Rzecznik podkreśla, że tego rodzaju wsparcie personelu szpitala w opiece nad dzieckiem nie powinno mieć charakteru wyręczania go w obowiązkach, ale z punktu widzenia dziecka jest ważnym elementem procesu terapeutycznego. Również lekarze przyznają, że obecność rodzica wpływa zbawiennie na samopoczucie dziecka w szpitalu i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia, wiec nie powinno się ograniczać tego prawa.
Źródło: Rzeczpospolita