×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polska w czołówce Europy pod względem zachorowań na grypę

Prawie 3 miliony przypadków grypy odnotowano w Polsce od początku sezonu, a biorąc pod uwagę, że jego szczyt przypada na luty i marzec, ten rok może być rekordowy pod względem liczby zachorowań – alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Taki wynik stawia nas w europejskiej czołówce zakażeń.

W ubiegłym sezonie grypowym na przestrzeni września i kwietnia odnotowano w sumie 3,8 mln przypadków grypy, więc mamy wszelkie szanse, by w tym roku pobić ten niechlubny wynik. Zaledwie w ciągu siedmiu dni, między 8 a 15 lutego, do grupy chorych dołączyło ponad ćwierć miliona osób, co pokazuje, jak ogromnie aktywny jest wirus właśnie o tej porze roku. Obecnie największym ogniskiem zachorowań w kraju jest województwo pomorskie – tam tylko od początku roku odnotowano ich ponad 170 tys., z czego około 110 tysięcy przypadło na styczeń. Lokalne władze uspokajają, że duża liczba zakażeń jest specyfiką regionu, który w celach biznesowych bądź turystycznych regularnie odwiedza wiele osób. Przed kilka laty w wyniku grypy właśnie w tym rejonie Polski odnotowano 28 zgonów.

Śmiertelne żniwo grypy

W Polsce stwierdzono już również pierwsze zgony powiązane z grypą, które dotknęły 4 osoby, w tym dwójkę seniorów oraz kolejne dwie osoby między 15 a 64 rokiem życia. Hospitalizacji w związku z trudnym przebiegiem lub powikłaniami grypy do tej pory wymagało niemal 8700 osób. Na ich wystąpienie w związku ze złapaniem wirusa grypy najbardziej narażone są osoby z przewlekłymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i cukrzycą. W grupie wysokiego ryzyka powikłań znajdują się również osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. 

W Europie grypa dotoczy przede wszystkim Europy zachodniej. Rekordy zachorowań w lutym padały w Luksemburgu, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, a Polska ze swoim wynikiem depcze im po piętach. 

Nie chcesz chorować? Zaszczep się

Najlepszą ochroną przed grypą jest szczepienie. Przyjęcie szczepionki nie zawsze zapobiegnie zachorowaniu, ale uchroni przed ciężkim przebiegiem choroby i jej powikłaniami. Chcący zaszczepić się obecnie muszą jednak mieć na uwadze, że odporność na wirusa powstaje po około tygodniu od chwili zaszczepienia, więc w tym czasie należy w miarę możliwości unikać dużych skupisk ludzkich, by nie zarazić się grypą. 

Czym jest grypa?

Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Szczyt zachorowań obserwuje się u nas w lutym i marcu, ale umownie sezon epidemiologiczny ustala się już na wrzesień i październik. 

Tym, co odróżnia grypę od infekcji jest szybki jej rozwój – w ciągu kilku godzin organizm słabnie, pojawia się również wysoka gorączka (38-40 stopni), dreszcze i brak apetytu. Często dołączają też inne symptomy, czyli uczucie rozbicia, bóle mięśni, stawów, a czasem też kaszel, katar i ból gardła. Duże grono pacjentów ma nadzieję na wyleczenie grypy antybiotykami, prosząc też o nie lekarzy. Tymczasem leki te są nieskuteczne przy chorobach wirusowych, lecząc jedynie infekcje bakteryjne. Lekarstwem na grypę jest wypoczynek, dużo snu, nawadnianie organizmu i opcjonalne stosowanie leków bez recepty dla uśmierzenia objawów.

Źródło: PAP


Podziel się: