Polska ma jeden z najgorszych systemów zdrowotnych w Europie
Katarzyna Szulik

Polska ma jeden z najgorszych systemów zdrowotnych w Europie

Mimo kolejnych działań i inicjatyw nie zmienia się nic – kolejne raporty oceniające działanie systemu ochrony zdrowia w poszczególnych krajach plasują Polskę w ogonie Europy. Ten wniosek potwierdza najnowszy Raport Euro Health Consumer Index, który jednak zwraca uwagę na jeden aspekt, z którego możemy być dumni – kardiologię.

Wspomniany raport jest przygotowywany od 2005 roku i w dokonywaniu ocen uwzględnia nie tylko oceny profesjonalistów, ale także pacjentów. W tegorocznej edycji Polska awansowała o dwa miejsca przeganiając Grecję, Litwę, Bułgarię i Rumunię, jednak głównie przez wzgląd na sporą obniżkę ocen wspomnianych krajów, a nie wzrost własnych not. W efekcie zajmujemy 29 miejsce na 34 z wynikiem 584 punktów na 1000 możliwych, a więc identycznym jak Węgry. 

Ideologia kontra zdrowie

Gorszy od kiepskiego wyniku jest jedynie sposób, w jaki w raporcie opisywana jest Polska. Jego autorzy podkreślają, że nasz kraj od lat nie jest w stanie usprawnić niewydolnego sytemu ochrony zdrowia mimo świetnie wykształconych kadr medycznych i stosunkowo dobrych, choć niestety często ignorowanych przepisów. Raport mocno uderza zwłaszcza w polityków podkreślając, że zamiast naprawiać ochronę zdrowia, zajmują się oni sporami o sądy, media lub uchodźców, poświęcając większą uwagę tylko kwestiom aborcji, marginalnym w stosunku do ogólnej kondycji tej sfery.

Na pochwałę, w opinii autorów raportu, zasługuje jedna sfera medycznej działalności w Polsce, czyli kardiologia. W raporcie czytamy że w tym względzie system ochrony zdrowia w Polsce ma się doskonale i plasuje nas w ścisłej czołówce Europy. 

Zachodnia Europa wiedzie prym

Skład szczytu rankingu od dłuższego czasu się nie zmienia, pomijając okazyjne przetasowania kolejności miejsc.

Pierwsze z wynikiem 924 punktów zajęła Holandia, która dzięki długiej obecności w czołówce rankingu zdrowotnych zasługuje na tytuł posiadacza najlepszej opieki zdrowotnej w Europie. Na miejsc drugim uplasowała się Szwajcaria (899 punktów), a na kolejnych Dania, Norwegia i Luksemburg.

W stosunku do rankingu z roku 2016 z pierwsze piątki wypadły Islandia i Belgia. Czołówkę okupują państwa z zachodniej Europy, choć zaskakuje wynik Szwecji, która spadła z 6 na 12 miejsce. Zdecydował o tym przede wszystkim ogromny problem z kolejkami do specjalistów, zwłaszcza w sferze psychiatrii dziecięcej. Mniej więcej w połowie stawki, na miejscu 15. uplasowała się Wielka Brytania, co może dziwić biorąc pod uwagę dobrą ekonomiczna kondycję kraju. Tu również problem stanowią kolejki, ale także duża skala biurokracji i drastyczne cięcia, między innymi w onkologicznych programach lekowych. 

Powiązane produkty

Bałkański skok 

Polska wypada znacznie gorzej od bezpośrednich i nieco dalszych sąsiadów. Bardzo wysokie, 13 miejsce w rankingu zajęła Słowacja uzyskując 749 punktów, a tylko nieco gorsze Czechy i Słowenia, które zdobyły po 726 punktów, co daje im 16, wspólną lokatę. Coraz lepiej ocenianie są także kraje bałkańskie. Macedonia i Serbia od dłuższego czasu systematycznie awansują w rankingu (Serbia uplasowała się na 21, a Macedonia na 23 miejscu) natomiast niewielka Czarnogóra zaliczyła największy awans, z ostatniego, 34 miejsca w roku 2016 do obecnego 25 z wynikiem 623 punktów. Przyczyną tak gwałtownego awansu jest między innymi skuteczna implementacja rozwiązań z zakresu e-zdrowia. Wyżej od Polski jest także Albania, sklasyfikowana na 27 miejscu z wynikiem 596 punktów. 

Źródło: Medycyna Praktyczna, Medexpress

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij