Czy na oddziałach dziecięcych zabraknie lekarzy?
Katarzyna Szulik

Czy na oddziałach dziecięcych zabraknie lekarzy?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony sytuacją w szpitalach i na oddziałach leczących najmłodszych w kontekście akcji wypowiadania klauzul opt-out. Już teraz niektóre z placówek wstrzymały przyjęcia bądź ograniczyły liczbę operacji w związku z brakami w obsadzie lekarskiej.

RPD wystosował w tej sprawie list do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, prosząc o przedstawienie aktualnej sytuacji na szpitalnych oddziałach oraz planów dotyczących radzenia sobie z problemem braku dyżurujących. Marek Michalak poprosił o informacje ogólne, ale ze szczególnym uwzględnieniem szpitali i oddziałów dziecięcych. 

Wstrzymane przyjęcia, odkładane operacje

Już teraz do biura rzecznika płyną sygnały o trudnej sytuacji w części placówek w Polsce. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu, w związku z dużą skalą wypowiedzeń klauzul opt-out przez lekarzy anestezjologów, był zmuszony ograniczyć liczbę operacji prowadzonych na najmniejszych pacjentach. Z kolei NZOZ Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie wstrzymał przyjęcia na oddziale dziecięcym, którego działalność prawdopodobnie zostanie zawieszona w styczniu. Na sąsiednim Podlasiu najwięcej klauzul opt-out wypowiedziano w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Bialymstoku i szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, który także prowadzi oddziały dla dzieci i młodzieży. 

Wszystko to, w opinii rzecznika, w istotny sposób wpływa na „bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz jakość ich pobytu w szpitalu”. Niewykluczone, że problemy z obsadą lekarską będą skutkować dłuższą, nie zawsze konieczną hospitalizacją w oczekiwaniu na wykonanie zabiegu, który nie może zostać przeprowadzony w terminie przez wzgląd na braki kadrowe. 

Dłuższa hospitalizacja nie dla dzieci

O kwestię hospitalizacji dzieci Marek Michalak pytał ministra zdrowia w połowie grudnia, zaniepokojony zmianami sposobu finansowania pobytu dzieci w szpitalu. Obowiązujące od początku października nowe taryfy świadczeń gwarantowanych w z zakresu leczenia szpitalnego przewidują, że wyższe stawki za nie otrzymają placówki, które będę hospitalizować dzieci przez co najmniej 4 dni. Zdaniem Michalaka w opiece pediatrycznej powinno się dążyć do skracania czasu pobytu w szpitalu, który w przypadku dzieci standardowo wynosi od dwóch do trzech dni. Co więcej, dłuższe pobyty w szpitalu oznaczają także dłuższy czas oczekiwania na planowe zabiegi i miejsce w placówkach dla dzieci, które ich potrzebują. 

Powiązane produkty

Za długie kolejki dla najmłodszych

Jak przypomina Rzecznik, kolejki do specjalistów dziecięcych już są zdecydowanie za długie. Zgodnie z danymi NIK, w 2016 roku średni czas oczekiwania na przyjęcie na oddział urologiczny dla dzieci wynosił 152 dni, a na otolaryngologiczny blisko 170 dni. Skalę zjawiska pokazuje także raport Fundacji WHC. Zgodnie z nim na wizytę u specjalisty najdłużej muszą czekać dzieci z problemem krzywego zgryzu – czas oczekiwania do ortodonty wynosi 9,5 miesiąca. Drugi w niechlubnym rankingu jest reumatolog dziecięcy, który przyjmuje pacjentów po średnio 5,3 miesiącach oczekiwania. Następne w kolejności są świadczenia udzielane przez kardiologa dziecięcego (czas oczekiwania wynosi 4 miesiące), okulisty dziecięcego oraz urologa dziecięcego (po 3,8 miesiąca). 

Kolejki do dziecięcych specjalistów są wprawdzie zdecydowanie krótsze niż do lekarzy specjalizujących się w leczeniu dorosłych. Nie można jednak zapominać, że w ich przypadku nawet kilka miesięcy zwłoki może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, zwłaszcza gdy mowa o noworodkach. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij