Czy na oddziałach dziecięcych zabraknie lekarzy?
Katarzyna Szulik

Czy na oddziałach dziecięcych zabraknie lekarzy?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak jest zaniepokojony sytuacją w szpitalach i na oddziałach leczących najmłodszych w kontekście akcji wypowiadania klauzul opt-out. Już teraz niektóre z placówek wstrzymały przyjęcia bądź ograniczyły liczbę operacji w związku z brakami w obsadzie lekarskiej.

RPD wystosował w tej sprawie list do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, prosząc o przedstawienie aktualnej sytuacji na szpitalnych oddziałach oraz planów dotyczących radzenia sobie z problemem braku dyżurujących. Marek Michalak poprosił o informacje ogólne, ale ze szczególnym uwzględnieniem szpitali i oddziałów dziecięcych. 

Wstrzymane przyjęcia, odkładane operacje

Już teraz do biura rzecznika płyną sygnały o trudnej sytuacji w części placówek w Polsce. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu, w związku z dużą skalą wypowiedzeń klauzul opt-out przez lekarzy anestezjologów, był zmuszony ograniczyć liczbę operacji prowadzonych na najmniejszych pacjentach. Z kolei NZOZ Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie wstrzymał przyjęcia na oddziale dziecięcym, którego działalność prawdopodobnie zostanie zawieszona w styczniu. Na sąsiednim Podlasiu najwięcej klauzul opt-out wypowiedziano w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Bialymstoku i szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, który także prowadzi oddziały dla dzieci i młodzieży. 

Wszystko to, w opinii rzecznika, w istotny sposób wpływa na „bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz jakość ich pobytu w szpitalu”. Niewykluczone, że problemy z obsadą lekarską będą skutkować dłuższą, nie zawsze konieczną hospitalizacją w oczekiwaniu na wykonanie zabiegu, który nie może zostać przeprowadzony w terminie przez wzgląd na braki kadrowe. 

Dłuższa hospitalizacja nie dla dzieci

O kwestię hospitalizacji dzieci Marek Michalak pytał ministra zdrowia w połowie grudnia, zaniepokojony zmianami sposobu finansowania pobytu dzieci w szpitalu. Obowiązujące od początku października nowe taryfy świadczeń gwarantowanych w z zakresu leczenia szpitalnego przewidują, że wyższe stawki za nie otrzymają placówki, które będę hospitalizować dzieci przez co najmniej 4 dni. Zdaniem Michalaka w opiece pediatrycznej powinno się dążyć do skracania czasu pobytu w szpitalu, który w przypadku dzieci standardowo wynosi od dwóch do trzech dni. Co więcej, dłuższe pobyty w szpitalu oznaczają także dłuższy czas oczekiwania na planowe zabiegi i miejsce w placówkach dla dzieci, które ich potrzebują. 

Za długie kolejki dla najmłodszych

Jak przypomina Rzecznik, kolejki do specjalistów dziecięcych już są zdecydowanie za długie. Zgodnie z danymi NIK, w 2016 roku średni czas oczekiwania na przyjęcie na oddział urologiczny dla dzieci wynosił 152 dni, a na otolaryngologiczny blisko 170 dni. Skalę zjawiska pokazuje także raport Fundacji WHC. Zgodnie z nim na wizytę u specjalisty najdłużej muszą czekać dzieci z problemem krzywego zgryzu – czas oczekiwania do ortodonty wynosi 9,5 miesiąca. Drugi w niechlubnym rankingu jest reumatolog dziecięcy, który przyjmuje pacjentów po średnio 5,3 miesiącach oczekiwania. Następne w kolejności są świadczenia udzielane przez kardiologa dziecięcego (czas oczekiwania wynosi 4 miesiące), okulisty dziecięcego oraz urologa dziecięcego (po 3,8 miesiąca). 

Kolejki do dziecięcych specjalistów są wprawdzie zdecydowanie krótsze niż do lekarzy specjalizujących się w leczeniu dorosłych. Nie można jednak zapominać, że w ich przypadku nawet kilka miesięcy zwłoki może prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, zwłaszcza gdy mowa o noworodkach. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij