
Program „Za życiem” rozczarował rodziców
Z programu „Za życiem” korzystać mogą zarówno rodzice już opiekujący się osobami niepełnosprawnymi, jak i kobiety w ciąży decydujące się urodzić nieuleczalnie chore dziecko. Wsparcie dla nich jest pierwszym z sześciu priorytetów programu „Za życiem”, na który składają się:
Priorytet 1: WSPARCIE DLA KOBIET W CIĄŻY I ICH RODZIN (kompleksowa opieka okołoporodowa, diagnostyka i terapia prenatalna, opieka hospicyjna, prawo do korzystania z elastycznych form zatrudnienia).
Priorytet 2: WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA I JEGO RODZINY (skoordynowana opieka nad dzieckiem, wczesna rehabilitacja, dofinansowanie do miejsc dziennej opieki, jednorazowe wsparcie w wysokości 4 tys. zł).
Priorytet 3: USŁUGI WSPIERAJĄCE I REHABILITACYJNE (opieka wytchnieniowa dla dzieci i opiekunów, rozwój środowiskowych domów samopomocy, wsparcie w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych i ich opiekunów).
Priorytet 4: WSPARCIE MIESZKANIOWE (zwiększenie dostępności mieszkań dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne, opiekunów i samych niepełnosprawnych).
Priorytet 5: KOORDYNACJA, PORADNICTWO I INFORMACJA (wzmocnienie roli asystenta rodziny, utworzenie bazy danych i portalu o formach wsparcia dla rodziny, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów).
Priorytet 6: POZOSTAŁE INSTRUMENTY WSPARCIA (spółdzielczość socjalna na rzecz opiekunów osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin, przeciwdziałanie zjawisku niealimentacji, które w znacznej mierze dotyka rodziców samotnie wychowujących dziecko niepełnosprawne).
Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że program cieszy się znikomym zainteresowaniem wśród rodzin osób niepełnosprawnych. Wynika to z faktu, że niewiele z nich wiedziało o jego istnieniu, przez co znikoma liczba osób wyrażała zainteresowanie jednorazowym świadczeniem pieniężnym bądź wsparciem ze strony asystenta rodziny.
Sytuację utrudnia fakt, że część postulatów programu pozostała wyłącznie na papierze. Mowa o zapisach dotyczącym tzw. opieki wytchnieniowej oraz pomocy w walce ze zjawiskiem niealimentacji, na co zwraca uwag „Gazeta Prawna”.
Opieka wytchnieniowa tylko w teorii
Ten obowiązek, w formie opieki dziennej lub całodobowej, miałyby przejąć powiaty lub działające na ich zlecenie podmioty niepubliczne. Wszystko to jak na razie pozostaje w sferze teorii, ponieważ nie wprowadzono koniecznych zmian w przepisach, na bazie których opiekunowie mogliby zgłaszać samorządom wnioski o pomoc w opiece nad dziećmi. Jak na razie nie wiadomo także, kiedy stosowne przepisy się pojawią.
Alimentacyjny pat
Kolejnym palącym problemem jest brak zapowiadanego w ustawie wsparcia w egzekwowaniu alimentów przez opiekunów osób niepełnosprawnych. W tym wypadku również nie przygotowano żadnych przepisów pozwalających walczyć z tym problemem, mimo że zjawisko niealimentacji dotyka rodziców osób niepełnosprawnych w bardzo dużym stopniu. W tym wypadku resort rodziny, pracy i polityki społecznej tłumaczy się pracami nad pakietem alimentacyjnym obejmującym wszystkich rodziców, który zakłada między innymi wyższe sankcje dla dłużników alimentacyjnych. W opinii ministerstwa przyjęcie go poprawi również sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna