
Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) - co to jest i z czym się wiąże?
Czy wazektomia jest skuteczna?
Jak najbardziej tak. Wazektomia jest tak naprawdę, w porównaniu do innych metod antykoncpecji, najbardziej pewną metodą zabezpieczającą przed niechcianą ciążą. Jest to trwała antykoncepcja męska, skuteczność tej metody antykoncepcyjnej wynosi nawet powyżej 99,9%. Należy jednak pamiętać o tym, że w czasie dwóch pierwszych cykli miesięcznych u partnerki po wykonaniu zabiegu wazektomii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Dlaczego? Dlatego, że w nasieniu przez ten okres czasu może znajdować się jeszcze niewielka ilość plemników, mogą one znajdować się w spermie do około 60 dni po zabiegu. Po upływie tego czasu, a potem ponownie po upływie 90 dni od zabiegu, mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia, aby mieć pewność, że wazektomia jest już w pełni skuteczna.
Czy do zabiegu wazektomii mężczyzna musi się jakoś specjalnie przygotowywać? Czy przed zabiegiem konieczne jest wykonanie jakichkolwiek konkretnych badań?
Zwykle mężczyzna nie musi przygotowywać się do zabiegu w żaden specjalny sposób. Musi jednak odbyć rozmowę kwalifikacyjną z lekarzem urologiem, który zdecyduje czy rzeczywiście w tym konkretnym przypadku wskazane i możliwe jest wykonanie zabiegu. Jeśli lekarz zdecyduje, że zabieg może być wykonany, wtedy zazwyczaj zleca pacjentowi wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi oraz poziom przeciwciał antyHbs. Jeśli okazałoby się, że pacjent ma niski poziom tych przeciwciał, wtedy, zanim zostanie wykonany zabieg, konieczne będzie odbycie szczepienia przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B (WZW B), szczepienie takie przed planowym zabiegiem można wykonać w tzw. trybie przyspieszonym. Przed zabiegiem wazektomii zostanie też prawdopodobnie zlecone wykonanie usg jąder. Dodatkowo, przed zabiegiem pacjent powinien również ogolić okolice jąder, najlepiej na dwa- trzy dni przed planowanym terminem zabiegu, jak również ubrać się w obcisłą bieliznę po to, aby po zabiegu "dobrze trzymała" ona jądra.
Powiązane produkty
Jak należy zachowywać się po zabiegu? Czy konieczne jest leżenie i odpoczynek?
Po zabiegu tak naprawdę pacjent może wrócić do praktycznie normalnego funkcjonowania. Po wyjściu z kliniki może samodzielnie prowadzić samochód, a jeśli jego praca nie jest ciężką pracą fizyczną, również następnego dnia może ją podjąć. Pacjent musi jedynie pamiętać o tym, aby nie uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych ani nie pracować ciężko fizycznie przez okres koło 2-3 tygodni po zabiegu wazektomii. Jeśli mężczyzna nie będzie przestrzegał tych zaleceń, może po prostu zacząć odczuwać dolegliwości bólowe, jak również czasami może dojść do powstania krwiaka.
Jak wygląda sam zabieg wazektomii? Czy jest on długi? Czy w czasie jego trwania można odczuwać ból?
Zabieg wazektomii to zabieg krotki, który zazwyczaj trwa około pół godziny. Pacjent jest poddawany znieczuleniu, jest to zwykle znieczulenie miejscowe, co oznacza, że przez cały czas trwania zabiegu mężczyzna jest przytomny i w pełni świadomy tego, co z nim sie dzieje. Zazwyczaj znieczulenie do wazektomii wykonywane jest pod ciśnieniem za pomocą specjalnego aparatu, co oznacza, że do jego podania nie jest nawet konieczne używanie igły. Sam zabieg wazektomii można wykonać za pomocą dwóch różnych metod. Jedna z nich to metoda starsza, tradycyjna, do wykonania której chirurg lub urolog wykonujący zabieg używa skalpela. Obecnie jednak zdecydowanie częstszą metodą wykonywania wazektomii jest tzw. technika WBS, czyli wazektomia bez skalpela. W jaki sposób się ją przeprowadza? Ten rodzaj wazektomii polega na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem za pomocą specjalnego preparatora. Kiedy operujący lekarz "dotrze już" do nasieniowodu zakłada na niego specjalne podwiązki. Po tego typu zabiegu blizna praktycznie nie jest widoczna, ponadto ten rodzaj zabiegu minimalizuje prawie do zera ryzyko krwiaka, jak również infekcji po zabiegu.
Czy po wykonaniu zabiegu wazektomii mężczyzna będzie w pełni sprawny seksualnie?
Jak najbardziej. Po zabiegu wazektomii mężczyzna będzie mógł normalnie uprawiać seks tak jak dotychczas, sam zabieg w żadne sposób nie wpływa na sprawność seksualną mężczyzny. Należy też pamiętać o tym, że po zabiegu wazektomii u mężczyzny będzie obecny normalny wytrysk nasienia, a jedynie będzie ono pozbawione swojego głównego składnika jakim są plemniki.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu wazektomii?
Przed zabiegiem lekarz zawsze dokonuje kwalifikacji zdrowotnej pacjenta i ocenia czy możliwe będzie u niego wykonanie zabiegu. Zwykle nie ma do tego zdrowotnych przeciwwskazań, ponieważ wazektomia jest zabiegiem zupełnie nieinwazyjnym.