Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) - co to jest i z czym się wiąże?
Michał Posmykiewicz

Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) - co to jest i z czym się wiąże?

Wazektomia jest traktowana jako antykoncepcja dla mężczyzn. Jest to zabieg urologiczny, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów celem przerwania ich ciągłości. Co daje taki zabieg? Na skutek takiego postępowania dochodzi do blokady drożności nasieniowodów, co z kolei doprowadza do przerwania transportu przez nasieniowody plemników. Należy pamiętać, że w jądrach plemniki będą jednak nadal produkowane, nie będą tylko transportowane przez całe nasieniowody i będę samoistnie resorbowane przez organizm.

Czy wazektomia jest skuteczna? 

Jak najbardziej tak. Wazektomia jest tak naprawdę, w porównaniu do innych metod antykoncpecji, najbardziej pewną metodą zabezpieczającą przed niechcianą ciążą. Jest to trwała antykoncepcja męska, skuteczność tej metody antykoncepcyjnej wynosi nawet powyżej 99,9%. Należy jednak pamiętać o tym, że w czasie dwóch pierwszych cykli miesięcznych u partnerki po wykonaniu zabiegu wazektomii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Dlaczego? Dlatego, że w nasieniu przez ten okres czasu może znajdować się jeszcze niewielka ilość plemników, mogą one znajdować się w spermie do około 60 dni po zabiegu. Po upływie tego czasu, a potem ponownie po upływie 90 dni od zabiegu, mężczyzna powinien wykonać badanie nasienia, aby mieć pewność, że wazektomia jest już w pełni skuteczna. 

Czy do zabiegu wazektomii mężczyzna musi się jakoś specjalnie przygotowywać? Czy przed zabiegiem konieczne jest wykonanie jakichkolwiek konkretnych badań? 

Zwykle mężczyzna nie musi przygotowywać się do zabiegu w żaden specjalny sposób. Musi jednak odbyć rozmowę kwalifikacyjną z lekarzem urologiem, który zdecyduje czy rzeczywiście w tym konkretnym przypadku wskazane i możliwe jest wykonanie zabiegu. Jeśli lekarz zdecyduje, że zabieg może być wykonany, wtedy zazwyczaj zleca pacjentowi wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi oraz poziom przeciwciał antyHbs. Jeśli okazałoby się, że pacjent ma niski poziom tych przeciwciał, wtedy, zanim zostanie wykonany zabieg, konieczne będzie odbycie szczepienia przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B (WZW B), szczepienie takie przed planowym zabiegiem można wykonać w tzw. trybie przyspieszonym. Przed zabiegiem wazektomii zostanie też prawdopodobnie zlecone wykonanie usg jąder. Dodatkowo, przed zabiegiem pacjent powinien również ogolić okolice jąder, najlepiej na dwa- trzy dni przed planowanym terminem zabiegu, jak również ubrać się w obcisłą bieliznę po to, aby po zabiegu "dobrze trzymała" ona jądra.

Powiązane produkty

Jak należy zachowywać się po zabiegu? Czy konieczne jest leżenie i odpoczynek? 

Po zabiegu tak naprawdę pacjent może wrócić do praktycznie normalnego funkcjonowania. Po wyjściu z kliniki może samodzielnie prowadzić samochód, a jeśli jego praca nie jest ciężką pracą fizyczną, również następnego dnia może ją podjąć. Pacjent musi jedynie pamiętać o tym, aby nie uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych ani nie pracować ciężko fizycznie przez okres koło 2-3 tygodni po zabiegu wazektomii. Jeśli mężczyzna nie będzie przestrzegał tych zaleceń, może po prostu zacząć odczuwać dolegliwości bólowe, jak również czasami może dojść do powstania krwiaka. 

Jak wygląda sam zabieg wazektomii? Czy jest on długi? Czy w czasie jego trwania można odczuwać ból?

Zabieg wazektomii to zabieg krotki, który zazwyczaj trwa około pół godziny. Pacjent jest poddawany znieczuleniu, jest to zwykle znieczulenie miejscowe, co oznacza, że przez cały czas trwania zabiegu mężczyzna jest przytomny i w pełni świadomy tego, co z nim sie dzieje. Zazwyczaj znieczulenie do wazektomii wykonywane jest pod ciśnieniem za pomocą specjalnego aparatu, co oznacza, że do jego podania nie jest nawet konieczne używanie igły. Sam zabieg wazektomii można wykonać za pomocą dwóch różnych metod. Jedna z nich to metoda starsza, tradycyjna, do wykonania której chirurg lub urolog wykonujący zabieg używa skalpela. Obecnie jednak zdecydowanie częstszą metodą wykonywania wazektomii jest tzw. technika WBS, czyli wazektomia bez skalpela. W jaki sposób się ją przeprowadza? Ten rodzaj wazektomii polega na niewielkim rozwarstwieniu skóry moszny nad wyczuwalnym przez nią nasieniowodem za pomocą specjalnego preparatora. Kiedy operujący lekarz "dotrze już" do nasieniowodu zakłada na niego specjalne podwiązki. Po tego typu zabiegu blizna praktycznie nie jest widoczna, ponadto ten rodzaj zabiegu minimalizuje prawie do zera ryzyko krwiaka, jak również infekcji po zabiegu. 

Czy po wykonaniu zabiegu wazektomii mężczyzna będzie w pełni sprawny seksualnie? 

Jak najbardziej. Po zabiegu wazektomii mężczyzna będzie mógł normalnie uprawiać seks tak jak dotychczas, sam zabieg w żadne sposób nie wpływa na sprawność seksualną mężczyzny. Należy też pamiętać o tym, że po zabiegu wazektomii u mężczyzny będzie obecny normalny wytrysk nasienia, a jedynie będzie ono pozbawione swojego głównego składnika jakim są plemniki. 

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu wazektomii?

Przed zabiegiem lekarz zawsze dokonuje kwalifikacji zdrowotnej  pacjenta i ocenia czy możliwe będzie u niego wykonanie zabiegu. Zwykle nie ma do tego zdrowotnych przeciwwskazań, ponieważ wazektomia jest zabiegiem zupełnie nieinwazyjnym.

Przeciwwskazaniem mogą być natomiast aspekty psychiczne. Należy bowiem uświadomić pacjentowi, że co prawda wazektomia jest metodą odwracalną, to jednak czasami może być problem z przywróceniem płodności i niestety mężczyzna może już nigdy nie mieć własnych dzieci. Należy to uświadomić przede wszystkim bardzo młodym mężczyznom, którzy często decydują się na zabieg wazektomii z wygody, aby nie musieć pamiętać o zabezpieczeniu, a do końca nie zdają sobie sprawy z konsekwencji z tego, że już nigdy mogą nie mieć własnych dzieci. Dlatego też wazektomia jest głownie zalecana mężczyznom w średnim wieku, którzy mają już ustabilizowane życie rodzinne i dzieci. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl