Ludzka pamięć. Jak funkcjonuje i jak o nią zadbać?
Krzysztof Słomiak

Ludzka pamięć. Jak funkcjonuje i jak o nią zadbać?

Organem odpowiadającym za pamięć i uczenie się jest mózg. To swoiste centrum dowodzenia i zarządzania wszystkimi procesami oraz mechanizmami, które mają miejsce w naszym organizmie. Połączenia nerwowe, które codziennie się tworzą i które również codziennie tracimy odpowiadają za to co zapamiętamy i o czym zapomnimy. Jak działa nasza jednostka centralna i jak o nią odpowiednio zadbać? O tym, będzie można przeczytać w dzisiejszym artykule.

Jak to działa?

Ludzki mózg można porównać działaniem do komputera. Najmniejszą jednostką funkcjonalną pamięci są neurony, które grupują się ze sobą, tworząc połączenia sieciowe, pomiędzy którymi przesyłane są informacje w postaci impulsów elektrycznych. Im częściej przez dane połączenie płynie informacja, tym bardziej prawdopodobne, że dana sieć neuronów będzie się rozwijała i rozgałęziała. Połączenia neuronalne, jeśli odpowiednio rozwijane i wykorzystywane, powodują, że impuls może płynąć przez nie szybciej, a co za tym idzie pewne wiadomości możemy przetwarzać sprawniej. Rozgałęziona i rozwinięta sieć neuronalna zapewnia bardzo szybkie odtwarzanie informacji, przywoływanie odpowiednich doświadczeń czy łatwe odnoszenie się do wcześniejszych umiejętności. Wszystko co nasz mózg odbiera za informację trafia tam dlatego, że wykonaliśmy określone czynności. To dzięki temu rzeczy wykonywane często przychodzą nam z postępującą łatwością, a rzeczy nowe są dla nas trudne. Nie bez kozery mówi się, że praktyka czyni mistrza i jest to spowodowane właśnie mechanizmami uczenia się.

Informacje zbędne nie zostają zapamiętane

Żyjemy w niesamowitych czasach, gdzie na każdym kroku jesteśmy bombardowani informacjami. Jest to o tyle dobre, że stanowi to bodziec dla rozwoju i poprawy pamięci. Jednocześnie tak duża liczba informacji, jeśli nie systematyzowana, powoduje, że o wiele trudniej o koncentrację, skupienie oraz odpowiednie i uporządkowane zapamiętywanie. Każda z komórek nerwowych łączy się z dziesięcioma tysiącami innych. Takie połączenie nazywane jest synapsą. To synapsy tworzą naszą pamięć, a ich liczba wzrasta w miarę uczenia się nowych rzeczy. Przykładem niech będzie tak zwane nieświadome zapamiętywanie. Za przykład mogą posłużyć filmy oglądane przez Ciebie czy to w telewizji czy w Internecie. Przypomnij sobie jakiś film, który ostatnio był wyświetlany. O czym on był? Łatwo przypomnieć sobie ogólną informację. Takie informacje przychodzą bez problemu. A teraz spróbuj sobie przypomnieć jaki kolor koszuli miał główny bohater filmu? To już o wiele trudniejsze zadanie. Główny kontekst o ile użyteczny i ważny dla odbiorcy jest raczej kojarzony bez trudu. Jeśli chodzi o szczegóły, nie ma znaczenia czy bohater miał koszulę białą czy czarną. Dla naszego mózgu jest to informacja nieużyteczna (o ile nie jesteśmy, na przykład, modową blogerką i właśnie na tym skupiamy swoją uwagę). Tak właśnie działa mózg. Filtruje i zapamiętuje rzeczy potrzebne, jednocześnie prawie natychmiast usuwając z pamięci rzeczy mało istotne.

Powiązane produkty

W podeszłym wieku, też można cieszyć się dobrą pamięcią

Tak naprawdę pojemność pamięci jest nieograniczona. Komórki nerwowe centralnego układu nerwowego nie namnażają się i nie regenerują. Z wiekiem ich liczba połączeń nerwowych maleje, a w tkance mózgowej zachodzą zmiany, które powodują, że siła połączeń znacznie słabnie. Znaczenie mają także zła dieta, używki i brak aktywności fizycznej. Są jednak osoby starsze, które mimo upływu lat mają naprawdę imponującą pamięć. Istnieje kilka sposobów, aby ją poprawić.

Sposoby poprawy pamięci

Dbaj o stan odprężenia i relaksacji. Mózg lepiej przyswaja nowe treści, gdy jego spokój nie jest zakłócony. Im więcej stresów i napięć, tym gorsze efekty nauki. Aktywny wypoczynek, uprawianie sportów i ruch dotleniają mózg. Ćwicząc, redukuje się również hormony stresu. Nasz mózg skupia pamięć maksymalnie na 45 minut. Po tym czasie należy zarobić krótką przerwę w nauce. Nie wolno zapominać o higienie snu. Optymalny czas snu to około 7-8 godzin na dobę. Na możliwości intelektualne wpływa także dieta. Pożywienie eksploatowanego pamięciowo organizmu powinno obfitować w witaminy z grupy B, C, E oraz minerały – magnez, żelazo, fosfor, potas, cynk. Zaleca się spożycie orzechów, kasz, pestek dyni i słonecznika, świeżych owoców i warzyw. Warto pić wodę mineralną, świeże soki oraz zieloną herbatę. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych właśnie poprawie pamięci w tym w szczególności preparaty z lecytyną. Ostatnimi czasy bardzo popularną metodą rozwoju procesów myślowych są gry planszowe. Dodatkowo można rozwiązywać łamigłówki, krzyżówki, zapamiętywać numery telefonów do znajomych lub słówka z języka obcego albo liczyć w pamięci. 

Metod poprawiania pamięci, niezależnie od wieku, jest wiele. Im więcej z nich wykorzystamy zawczasu i na co dzień, tym w późniejszym wieku powinniśmy cieszyć się lepszymi efektami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij