Nie odwadniaj się! Idealny sposób na trening w upały
Krzysztof Słomiak

Nie odwadniaj się! Idealny sposób na trening w upały

Okres letni to świetny czas, aby pokazać efekty swoich wiosennych treningów. Nie należy jednak spoczywać na laurach i żeby nie utracić uzyskanych rezultatów, warto podtrzymać treningi również w okresie letnim.

Wydawać by się mogło, że temperatura za oknem nie jest zachęcająca do dodatkowych wysiłków. Ćwiczyć można jednak nawet w upalne dni, lecz wymaga to specjalnego przygotowania, które nie jest wcale szczególnie uciążliwe. Stosując się do poniższych zasad, aktywność fizyczna w wysokich temperaturach, będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Dlaczego jest mi tak gorąco?

Ćwiczenia w wysokiej temperaturze wymagają od organizmu dodatkowej pracy. Wykonując wysiłek fizyczny przyspieszamy swój metabolizm. Uwalniane są dodatkowe pokłady ciepła. Mięśnie pracując, mechanicznie uwalniają wytworzoną energię. Jest to naturalne, że produkujemy o wiele więcej ciepła, niż w normalnych warunkach. Proces produkcji ciepła nawet w zimne dni, jest łatwo dostrzegalny. W upale to samo zjawisko przebiega o wiele szybciej. Konsekwencją jest nadmierne pocenie, a rezultatem utrata wody, co może doprowadzić nawet do odwodnienia.

Przed treningiem zadbaj o wodę!

Zacznij od wody i zadbaj o nawodnienie. Jest to podstawa treningu w gorące dni. Dobrze jest sięgnąć po coś zimnego. Sugerujemy schłodzoną wodę niegazowaną. Kilka jej łyków bezpośrednio przed ćwiczeniami delikatnie ochłodzi organizm. Nie wolno o niej zapominać również w trakcie treningu. Takie objawy jak: osłabienie, przyspieszona akcja serca, zawroty głowy, suchość w ustach czy drżenie mięśni to typowe oznaki odwodnienia. W razie zauważenia ich u siebie, należy trening przerwać i nawodnić swój organizm. W przypadku, gdy nie ustępują skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Lekki posiłek zapewni odpowiednie składniki odżywcze

Na godzinę przed treningiem zjedz lekki posiłek. Dobrą propozycją są produkty diety śródziemnomorskiej, której podstawą są świeże warzywa i owoce. Owocowy shake zawierający arbuzy, ogórki, jabłka i melony, nie tylko odżywi nasz organizm, ale zagwarantuje dobry poziom nawodnienia. Dostarczymy również niezbędnych elektrolitów, w tym odpowiednią dawkę potasu, który reguluje gospodarkę wodną organizmu. Warto zadbać też o źródło białka. Nieocenioną pomocą są w tym przypadku przetwory mleczne, a w szczególności jogurty. 

Strój też ma znaczenie

Ubieraj się swobodnie wybierając jasne kolory. Jasne ubrania będą odbijały promienie słoneczne i nie kumulują ciepła tak jak ciemne ubrania. Na krótszych treningach sprawdzą się ubrania odkrywające jak najwięcej ciała, aby pot mógł swobodnie odparowywać ze skóry. Na dłuższe treningi wybieraj stroje chroniące przed poparzeniem słonecznym. Pamiętaj o nakryciu głowy i okularach. Krem z filtrem dodatkowo ochroni skórę przed szkodliwym działem słońca. Dotyczy to miejsc najbardziej odsłoniętych – ust, ramion, uszu i twarzy.

Powoli, a systematycznie

Nie rzucaj się na głęboką wodę. Aklimatyzacja do warunków atmosferycznych i żaru lejącego się z nieba, powinna być stopniowa. Wybierając porę ćwiczeń warto pamiętać, że o poranku i wieczorem temperatura jest niższa niż w innych porach dnia, dlatego to właśnie wtedy warto ruszyć w teren i zacząć ćwiczyć. Unikaj trenowania w godzinach, gdy słońce jest w szczycie swojego operowania.

Serdecznie zachęcamy do każdej formy aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości organizmu. Gorące dni wcale nie muszą oznaczać konieczności zaszywania się w klimatyzowanym klubie fitness lub w ogóle rezygnowania z treningów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

    Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych – wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

    Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij