Bezpieczne opalanie - pielęgnacja skóry, kosmetyki
Anna Miros

Bezpieczne opalanie - pielęgnacja skóry, kosmetyki

Okres letni to najlepszy czas na odpoczynek na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół. Bez względu na to czy spędzamy go na działce, nad morzem, jeziorem czy w górach pamiętajmy o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlaczego warto stosować kremy z ochroną przeciwsłoneczną? Jakie są zasady bezpiecznego przebywania na słońcu?

Działanie promieniowania UV

Promieniowaniu ultrafioletowe pomimo kilku pozytywnych właściwości takich jak: zwiększenie wytwarzania witaminy D3 (ułatwia przyswajanie wapnia), pomoc w leczeniu chorób skóry (łuszczyca, egzema), pobudzenie układu immunologicznego, działanie antydepresyjne posiada szkodliwy wpływ na nasz organizm. Promieniowanie UVB dociera do naskórka, przez co powoduje jego uszkodzenie i nadmierne rogowacenie. Odpowiada za stan zapalny skóry (zaczerwienienie, pieczenie, bolesność), a także może powodować oparzenia, alergie oraz choroby nowotworowe skóry. Promieniowanie UVA jest jeszcze bardziej niebezpieczne, niż UVB ponieważ wnika głębiej - aż do skóry właściwej. Przyczynia się do przyspieszonego starzenia skóry (fotostarzenia) oraz uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Ponadto jest główną przyczyną reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych, a także wykazuje działanie mutagenne i kancerogenne. Aby zminimalizować niekorzystne skutki przebywania na słońcu należy stosować kosmetyki ochronne z wysokim SPF oraz przestrzegać kilku ważnych zasad bezpiecznego opalania.

Ochrona przed słońcem – kosmetyki ochronne

Przed okresem letnim należy uzupełnić kosmetyczkę w kremy o wysokim filtrze przeciwsłonecznym: dla dzieci do 3 roku życia warto wybrać dermokosmetyki z SPF 50, natomiast dla dorosłych preparaty ochronne z SPF 30 lub SPF 50 w zależności od fototypu skóry. Warto wybierać kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi), ponieważ nie wnikają w skórę (tak jak filtry chemiczne) i odbijają promienie słoneczne. Postać kosmetyków ochronnych jest bardzo zróżnicowana. Może to być krem, emulsja, mus, mleczko, mgiełka czy olejek. W zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb oraz problemów możemy dobrać odpowiedni produkt, który spełni nasze oczekiwania np. do skóry wrażliwej, dojrzałej, tłustej czy suchej. Wybierając produkt również warto spojrzeć także na pojemność i formę opakowania np. dla rodzin sprawdzi się kosmetyk o dużej pojemności ze sprayem, a na wyjazd weekendowy dla singla mały, kompaktowy fluid. Ponadto należy zwrócić uwagę czy kosmetyk ochronny jest wodoodporny, jeśli wybieramy się na basen, jezioro czy morze. 

Warto pamiętać, że aplikacja kremu ochronnego powinna odbywać się 15-20 minut przed wyjściem z domu. Następnie po 2-3 godzinach należy ponownie nałożyć kosmetyk, ponieważ krem może zostać wytarty np. po spoceniu się lub po kąpieli w morzu. Krem należy nakładać na części odsłonięte, a w przypadku dzieci na całe ciało, ponieważ promienie również docierają do skóry przez ubrania. Szczególną uwagę należy zwrócić na odsłonięte, szczególnie wrażliwe części ciała takie jak: twarz, uszy, kark, stopy oraz znamiona barwinkowe – w tych miejscach należy nałożyć grubszą warstwę kremu z SPF 50.

Polecane dla Ciebie

Zasady bezpiecznego przebywanie na słońcu 

Każdy z nas powinien przestrzegać kilku zasad w okresie letnim, aby zabezpieczyć skórę przed niekorzystnymi skutkami promieniowania UV. 
•    W szczególności pamiętaj o najmłodszych członkach rodziny. Niemowląt i dzieci do 3 lat nie wolno opalać i wystawiać na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
•    Unikaj spacerów w godzinach południowych – między 11 a 15, z uwagi na najsilniejsze promieniowanie. 
•    Jeśli to możliwe, staraj się przebywać w cieniu - na plaży oraz nad jeziorem sprawdzi się namiot plażowy tzw. muszelka, która chroni zarówno od słońca jak i od wiatru.
•    Chroń głowę przed słońcem. W przypadku niemowląt, należy podnieś daszek wózka lub zainstalować specjalną parasolkę. W wózku nie trzeba zakładać dziecku czapki, aby nie doprowadzić do przegrzania. Gdy dziecko potrafi chodzić lub będzie narażone bezpośrednio na promienie UV należy założyć mu bawełnianą czapkę z daszkiem, najlepiej z osłonką na kark lub kapelusz z szerokim rondem. Dorośli również powinni zakładać na głowę kapelusz, czapkę lub chustkę.
•    Gdy wybierasz się na plażę należy szczególnie uważać na promienie słoneczne, ponieważ odbijają się one zarówno od piasku jak i od wody. Dla dzieci warto zakupić kostium kąpielowy z tkaniny nie przepuszczającej promieni UV. Pamiętaj, aby smarować skórę co 2-3 godziny i po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli był nałożony kosmetyk wodoodporny. Wycieranie ręcznikiem, zabawy w piasku również ścierają nałożony wcześniej krem. 
•    Chroń oczy - dzieci powyżej 1 roku życia powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem odpowiednio dopasowane przez optyka.
•    Pamiętaj o częstym piciu płynów - najlepiej wody mineralnej niegazowanej.
•    W gorące dni ubieraj się w lekkie, przewiewne, bawełniane ubrania, aby nie doprowadzić do przegrzania.
•    Po powrocie do domu zmyj preparaty ochronne oraz nałóż kosmetyk po opalaniu o działaniu nawilżająco-łagodzącym, zawierający np. panthenol, aloes, alantoinę, antyoksydanty.

Pamiętajmy, że nie istnieje całkowita ochrona przeciwsłoneczna. Nawet kosmetyki z najwyższymi filtrami nie chronią naszego organizmu w 100%, dlatego tak ważne jest przestrzeganie powyższych zasad.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij