
Bezpieczne opalanie - pielęgnacja skóry, kosmetyki
Działanie promieniowania UV
Promieniowaniu ultrafioletowe pomimo kilku pozytywnych właściwości takich jak: zwiększenie wytwarzania witaminy D3 (ułatwia przyswajanie wapnia), pomoc w leczeniu chorób skóry (łuszczyca, egzema), pobudzenie układu immunologicznego, działanie antydepresyjne posiada szkodliwy wpływ na nasz organizm. Promieniowanie UVB dociera do naskórka, przez co powoduje jego uszkodzenie i nadmierne rogowacenie. Odpowiada za stan zapalny skóry (zaczerwienienie, pieczenie, bolesność), a także może powodować oparzenia, alergie oraz choroby nowotworowe skóry. Promieniowanie UVA jest jeszcze bardziej niebezpieczne, niż UVB ponieważ wnika głębiej - aż do skóry właściwej. Przyczynia się do przyspieszonego starzenia skóry (fotostarzenia) oraz uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Ponadto jest główną przyczyną reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych, a także wykazuje działanie mutagenne i kancerogenne. Aby zminimalizować niekorzystne skutki przebywania na słońcu należy stosować kosmetyki ochronne z wysokim SPF oraz przestrzegać kilku ważnych zasad bezpiecznego opalania.
Ochrona przed słońcem – kosmetyki ochronne
Przed okresem letnim należy uzupełnić kosmetyczkę w kremy o wysokim filtrze przeciwsłonecznym: dla dzieci do 3 roku życia warto wybrać dermokosmetyki z SPF 50, natomiast dla dorosłych preparaty ochronne z SPF 30 lub SPF 50 w zależności od fototypu skóry. Warto wybierać kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi), ponieważ nie wnikają w skórę (tak jak filtry chemiczne) i odbijają promienie słoneczne. Postać kosmetyków ochronnych jest bardzo zróżnicowana. Może to być krem, emulsja, mus, mleczko, mgiełka czy olejek. W zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb oraz problemów możemy dobrać odpowiedni produkt, który spełni nasze oczekiwania np. do skóry wrażliwej, dojrzałej, tłustej czy suchej. Wybierając produkt również warto spojrzeć także na pojemność i formę opakowania np. dla rodzin sprawdzi się kosmetyk o dużej pojemności ze sprayem, a na wyjazd weekendowy dla singla mały, kompaktowy fluid. Ponadto należy zwrócić uwagę czy kosmetyk ochronny jest wodoodporny, jeśli wybieramy się na basen, jezioro czy morze.
Warto pamiętać, że aplikacja kremu ochronnego powinna odbywać się 15-20 minut przed wyjściem z domu. Następnie po 2-3 godzinach należy ponownie nałożyć kosmetyk, ponieważ krem może zostać wytarty np. po spoceniu się lub po kąpieli w morzu. Krem należy nakładać na części odsłonięte, a w przypadku dzieci na całe ciało, ponieważ promienie również docierają do skóry przez ubrania. Szczególną uwagę należy zwrócić na odsłonięte, szczególnie wrażliwe części ciała takie jak: twarz, uszy, kark, stopy oraz znamiona barwinkowe – w tych miejscach należy nałożyć grubszą warstwę kremu z SPF 50.
Polecane dla Ciebie
Zasady bezpiecznego przebywanie na słońcu
Każdy z nas powinien przestrzegać kilku zasad w okresie letnim, aby zabezpieczyć skórę przed niekorzystnymi skutkami promieniowania UV.
• W szczególności pamiętaj o najmłodszych członkach rodziny. Niemowląt i dzieci do 3 lat nie wolno opalać i wystawiać na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
• Unikaj spacerów w godzinach południowych – między 11 a 15, z uwagi na najsilniejsze promieniowanie.
• Jeśli to możliwe, staraj się przebywać w cieniu - na plaży oraz nad jeziorem sprawdzi się namiot plażowy tzw. muszelka, która chroni zarówno od słońca jak i od wiatru.
• Chroń głowę przed słońcem. W przypadku niemowląt, należy podnieś daszek wózka lub zainstalować specjalną parasolkę. W wózku nie trzeba zakładać dziecku czapki, aby nie doprowadzić do przegrzania. Gdy dziecko potrafi chodzić lub będzie narażone bezpośrednio na promienie UV należy założyć mu bawełnianą czapkę z daszkiem, najlepiej z osłonką na kark lub kapelusz z szerokim rondem. Dorośli również powinni zakładać na głowę kapelusz, czapkę lub chustkę.
• Gdy wybierasz się na plażę należy szczególnie uważać na promienie słoneczne, ponieważ odbijają się one zarówno od piasku jak i od wody. Dla dzieci warto zakupić kostium kąpielowy z tkaniny nie przepuszczającej promieni UV. Pamiętaj, aby smarować skórę co 2-3 godziny i po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli był nałożony kosmetyk wodoodporny. Wycieranie ręcznikiem, zabawy w piasku również ścierają nałożony wcześniej krem.
• Chroń oczy - dzieci powyżej 1 roku życia powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem odpowiednio dopasowane przez optyka.
• Pamiętaj o częstym piciu płynów - najlepiej wody mineralnej niegazowanej.
• W gorące dni ubieraj się w lekkie, przewiewne, bawełniane ubrania, aby nie doprowadzić do przegrzania.
• Po powrocie do domu zmyj preparaty ochronne oraz nałóż kosmetyk po opalaniu o działaniu nawilżająco-łagodzącym, zawierający np. panthenol, aloes, alantoinę, antyoksydanty.
Pamiętajmy, że nie istnieje całkowita ochrona przeciwsłoneczna. Nawet kosmetyki z najwyższymi filtrami nie chronią naszego organizmu w 100%, dlatego tak ważne jest przestrzeganie powyższych zasad.