Lubisz biegać? Rób to zdrowo
Katarzyna Szulik

Lubisz biegać? Rób to zdrowo

Bieganie stało się najpopularniejszych sportem wśród Polaków, wybieranym przez około 30 proc. osób podejmujących jakąkolwiek aktywność fizyczną. Znaczącą część tej grupy stanowią osoby startujące w biegach profesjonalnych, również na ekstremalnie długich dystansach i to właśnie oni powinni mieć świadomość zagrożeń płynących z uprawiania tej dyscypliny.

Eksperci nie mają wątpliwości: bieganie w umiarkowanym wymiarze to samo zdrowie. Osoby, które się na nie decydują, mają lepszą wydolność, żyją dłużej i rzadziej borykają się z problemami natury zdrowotnej. Zgodnie z najnowszymi badaniami prowadzonymi w USA, nawet osoby biegające sporadycznie i nie stroniące od niezdrowych nawyków mogą liczyć na znaczącą poprawę zdrowia i obniżenie ryzyka przedwczesnej śmierci o nawet 40 procent.  Okazyjni biegacze mogą liczyć także na wydłużenie długości życia - zdaniem badaczy jedna godzina biegania wydłuża życie o nawet 7 godzin.

Biegi ekstremalne bywają śmiertelne

Kontrowersje zaczynają się w chwili, gdy bieganie rekreacyjne przekształca się w dyscyplinę wyczynową, związaną z systematycznym zwiększaniem dystansów. Wraz z modą na bieganie zwiększyła się również liczba uczestników tzw. ultramaratonów, czyli biegów o dystansie przekraczającym 100 kilometrów.

W Polsce obecnie najdłuższym jest tzw. Bieg Rzeźnika, w czasie którego uczestnicy muszą pokonać 160  km, z kolei Sparthatlon organizowany w Grecji ma dystans aż 245 km. 

Gdy bieganie staje się sportem ekstremalnym, lekarze zalecają wzmożoną ostrożność. Cytowany przez „Rynek Zdrowia” prof. Mariusz Jędrzejko przypomina, że wystawianie organizmu na tak ogromne przeciążenia może skończyć się tragicznie nawet dla osoby będącej w świetnej formie. Bieganie jest jedną z niewielu tak powszechnie uprawianych dyscyplin, w których odnotowuje się przypadki śmiertelne, niekoniecznie na dystansach ekstremalnych. W Polsce taki przypadek nastąpił w kwietniu 2017 roku, podczas biegu ORLEN Warsaw Maraton, a do śmierci biegaczy na polskich trasach dochodziło także w latach 2015, 2013 i 2012.

Do zgonów związanych z bieganiem dochodzi najczęściej w wyniku niewydolności spowodowanej rabdomiolizą - masywnym, powysiłkowym rozpadem mięśni poprzecznie prążkowanych, któremu sprzyja skrajne odwodnienie i przegrzanie często towarzyszące biegaczom na dystansach ekstremalnych.

Bieganie może spowodować również uszkodzenie nerek, będące wynikiem wspomnianej rabdomiolizy, połączonej ze wzmożonym wydaleniem żelaza i zwiększeniem poziomu żółci w surowicy krwi.

Zdrowie pod kontrolą

Śmierć spowodowana bieganiem to oczywiście sytuacja ekstremalna, jednak uprawiający ten sport muszą być świadomi także bardziej prozaicznych zagrożeń. Biegacze są narażeni na urazy związane przede wszystkim z przeciążeniami oraz niewłaściwym treningiem, na przykład pozbawionym rozgrzewki lub też realizowanym nieadekwatnie do możliwości. Zwłaszcza początkujący powinni pamiętać, by zwiększać dystans powoli, stopniowo przyzwyczajając swoje ciało do wysiłku. Ważną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa odgrywa także właściwe obuwie gwarantujące stopom komfort i stabilność. Specjaliści zalecają, by każda osoba, która chce rozpocząć intensywne treningi biegowe, skonsultowała ten zamiar ze swoim lekarzem. Szczególnie zachęcane do tego są zwłaszcza osoby po 40. roku życia, gdy ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia zdecydowanie wzrasta, a także biegacze prowadzący siedzący tryb życia, otyli, z cukrzycą czy nadciśnieniem

Źródło: PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

    Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij