
Lubisz biegać? Rób to zdrowo
Eksperci nie mają wątpliwości: bieganie w umiarkowanym wymiarze to samo zdrowie. Osoby, które się na nie decydują, mają lepszą wydolność, żyją dłużej i rzadziej borykają się z problemami natury zdrowotnej. Zgodnie z najnowszymi badaniami prowadzonymi w USA, nawet osoby biegające sporadycznie i nie stroniące od niezdrowych nawyków mogą liczyć na znaczącą poprawę zdrowia i obniżenie ryzyka przedwczesnej śmierci o nawet 40 procent. Okazyjni biegacze mogą liczyć także na wydłużenie długości życia - zdaniem badaczy jedna godzina biegania wydłuża życie o nawet 7 godzin.
Biegi ekstremalne bywają śmiertelne
Kontrowersje zaczynają się w chwili, gdy bieganie rekreacyjne przekształca się w dyscyplinę wyczynową, związaną z systematycznym zwiększaniem dystansów. Wraz z modą na bieganie zwiększyła się również liczba uczestników tzw. ultramaratonów, czyli biegów o dystansie przekraczającym 100 kilometrów.
Gdy bieganie staje się sportem ekstremalnym, lekarze zalecają wzmożoną ostrożność. Cytowany przez „Rynek Zdrowia” prof. Mariusz Jędrzejko przypomina, że wystawianie organizmu na tak ogromne przeciążenia może skończyć się tragicznie nawet dla osoby będącej w świetnej formie. Bieganie jest jedną z niewielu tak powszechnie uprawianych dyscyplin, w których odnotowuje się przypadki śmiertelne, niekoniecznie na dystansach ekstremalnych. W Polsce taki przypadek nastąpił w kwietniu 2017 roku, podczas biegu ORLEN Warsaw Maraton, a do śmierci biegaczy na polskich trasach dochodziło także w latach 2015, 2013 i 2012.
Bieganie może spowodować również uszkodzenie nerek, będące wynikiem wspomnianej rabdomiolizy, połączonej ze wzmożonym wydaleniem żelaza i zwiększeniem poziomu żółci w surowicy krwi.
Zdrowie pod kontrolą
Śmierć spowodowana bieganiem to oczywiście sytuacja ekstremalna, jednak uprawiający ten sport muszą być świadomi także bardziej prozaicznych zagrożeń. Biegacze są narażeni na urazy związane przede wszystkim z przeciążeniami oraz niewłaściwym treningiem, na przykład pozbawionym rozgrzewki lub też realizowanym nieadekwatnie do możliwości. Zwłaszcza początkujący powinni pamiętać, by zwiększać dystans powoli, stopniowo przyzwyczajając swoje ciało do wysiłku. Ważną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa odgrywa także właściwe obuwie gwarantujące stopom komfort i stabilność. Specjaliści zalecają, by każda osoba, która chce rozpocząć intensywne treningi biegowe, skonsultowała ten zamiar ze swoim lekarzem. Szczególnie zachęcane do tego są zwłaszcza osoby po 40. roku życia, gdy ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia zdecydowanie wzrasta, a także biegacze prowadzący siedzący tryb życia, otyli, z cukrzycą czy nadciśnieniem.
Źródło: PAP, Rynek zdrowia