Sieć szpitali zatwierdzonym projektem
Katarzyna Szulik

Sieć szpitali zatwierdzonym projektem

W czwartek 23 marca Sejm uchwalił nowelizację wprowadzającą w życie projekt tzw. sieci szpitali. Jak przekonywał przed głosowaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, ustawa ma ustabilizować sytuację szpitali, a przy tym zabezpieczyć interesy pacjentów. Równocześnie odrzucone zostały poprawki uwzględniające włączenie do sieci szpitali placówek kardiologicznych, oddziałów rehabilitacyjnych oraz geriatrycznych. Osoby starsze mają być leczone poza szpitalami, w ambulatoriach.

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, zmiany mają poprawić sytuację szpitali oraz pacjentów i naprawić obecnie źle funkcjonujący system pełen nieprawidłowości. W założeniu wdrożenie ustawy ma sprawić, że szpitale nie będą musiały ze sobą konkurować, stawiając interes pacjenta ponad inne czynniki. Wedle projektu, powstanie system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), w skrócie zwany siecią szpitali. Obejmie on ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Sieć szpitali ma powstać od 1 października, a placówki będą podzielone na 3 poziomy referencyjności. Projekt zakłada też powstanie czterech poziomów specjalistycznych: onkologicznego, pulmonologicznego, pediatrycznego i ogólnopolskiego. By zakwalifikować się do sieci, placówki będą musiały spełnić konkretne warunki. Po pierwsze, udzielać świadczeń w ramach izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia przez co najmniej 2 lata kalendarzowe. Po drugie, posiadać konkretne oddziały wyszczególnione w projekcie ustawy. Warunki nie dotyczą szpitali ogólnopolskich.

Dostępność do opieki kardiologicznej nie ulegnie zmianie

Brak pewnych świadczeń w opisie projektu zaniepokoił lekarzy i pacjentów. Władze zapowiadają jednak, że dostęp do ośrodków kardiologii interwencyjnej nie zostanie ograniczony. Poprawka w tym zakresie i wprowadzenie kardiologii do sieci szpitali zostało ogłoszone na skutek wniosków obecnych podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia kardiologów. Zwrócili uwagę, że część ośrodków kardiologicznych, zwłaszcza mniejszych i monoprofilowych będzie poza siecią szpitali. Wiceminister Piotr Gryza dodał, że kardiologia inwazyjna będzie realizowana w systemie zabezpieczenia, natomiast prezes NFZ Andrzej Jacyna przekonywał, że wiele placówek oferujących zabiegi kardiologii interwencyjnej współpracuje ze szpitalami, które w październiku znajdą się w sieci szpitali. Profesor Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medium UJ w Krakowie zaznacza jednak, że istotne w kardiologii interwencyjnej są zarówno ośrodki duże, jak i małe, które są w stanie zapewnić chorym szybki dostęp do leczenia inwazyjnego. Zwraca uwagę, że obecnie te mniejsze ośrodki realizują zdecydowanie więcej zabiegów kardiologicznych. Jeśli chodzi o angioplatykę wieńcową, a więc zabieg polegający na poszerzaniu zwężonych lub udrażnianiu zamkniętych tętnic serca przeprowadzany między innymi w świeżym zawale serca, odsetek operacji realizowanych w małych ośrodkach wynosi aż 65% do 35% obsługiwanych przez duże placówki. Profesor Dudek dodaje, że istotne jest, by na skutek reformy nie zaprzepaścić 20-letniego dorobku polskiej kardiologii.

Źródła: Medexpress, Rynek Zdrowia, Gazeta Prawna, Money
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij