Sieć szpitali zatwierdzonym projektem
Katarzyna Szulik

Sieć szpitali zatwierdzonym projektem

W czwartek 23 marca Sejm uchwalił nowelizację wprowadzającą w życie projekt tzw. sieci szpitali. Jak przekonywał przed głosowaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, ustawa ma ustabilizować sytuację szpitali, a przy tym zabezpieczyć interesy pacjentów. Równocześnie odrzucone zostały poprawki uwzględniające włączenie do sieci szpitali placówek kardiologicznych, oddziałów rehabilitacyjnych oraz geriatrycznych. Osoby starsze mają być leczone poza szpitalami, w ambulatoriach.

Według ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, zmiany mają poprawić sytuację szpitali oraz pacjentów i naprawić obecnie źle funkcjonujący system pełen nieprawidłowości. W założeniu wdrożenie ustawy ma sprawić, że szpitale nie będą musiały ze sobą konkurować, stawiając interes pacjenta ponad inne czynniki. Wedle projektu, powstanie system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), w skrócie zwany siecią szpitali. Obejmie on ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Sieć szpitali ma powstać od 1 października, a placówki będą podzielone na 3 poziomy referencyjności. Projekt zakłada też powstanie czterech poziomów specjalistycznych: onkologicznego, pulmonologicznego, pediatrycznego i ogólnopolskiego. By zakwalifikować się do sieci, placówki będą musiały spełnić konkretne warunki. Po pierwsze, udzielać świadczeń w ramach izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia przez co najmniej 2 lata kalendarzowe. Po drugie, posiadać konkretne oddziały wyszczególnione w projekcie ustawy. Warunki nie dotyczą szpitali ogólnopolskich.

Dostępność do opieki kardiologicznej nie ulegnie zmianie

Brak pewnych świadczeń w opisie projektu zaniepokoił lekarzy i pacjentów. Władze zapowiadają jednak, że dostęp do ośrodków kardiologii interwencyjnej nie zostanie ograniczony. Poprawka w tym zakresie i wprowadzenie kardiologii do sieci szpitali zostało ogłoszone na skutek wniosków obecnych podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia kardiologów. Zwrócili uwagę, że część ośrodków kardiologicznych, zwłaszcza mniejszych i monoprofilowych będzie poza siecią szpitali. Wiceminister Piotr Gryza dodał, że kardiologia inwazyjna będzie realizowana w systemie zabezpieczenia, natomiast prezes NFZ Andrzej Jacyna przekonywał, że wiele placówek oferujących zabiegi kardiologii interwencyjnej współpracuje ze szpitalami, które w październiku znajdą się w sieci szpitali. Profesor Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medium UJ w Krakowie zaznacza jednak, że istotne w kardiologii interwencyjnej są zarówno ośrodki duże, jak i małe, które są w stanie zapewnić chorym szybki dostęp do leczenia inwazyjnego. Zwraca uwagę, że obecnie te mniejsze ośrodki realizują zdecydowanie więcej zabiegów kardiologicznych. Jeśli chodzi o angioplatykę wieńcową, a więc zabieg polegający na poszerzaniu zwężonych lub udrażnianiu zamkniętych tętnic serca przeprowadzany między innymi w świeżym zawale serca, odsetek operacji realizowanych w małych ośrodkach wynosi aż 65% do 35% obsługiwanych przez duże placówki. Profesor Dudek dodaje, że istotne jest, by na skutek reformy nie zaprzepaścić 20-letniego dorobku polskiej kardiologii.

Źródła: Medexpress, Rynek Zdrowia, Gazeta Prawna, Money
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij