Kolejki w służbie zdrowia rosną czy maleją?
Katarzyna Szulik

Kolejki w służbie zdrowia rosną czy maleją?

Zgodnie z doniesieniami „gazety Wyborczej” po roku rządów PiS, które zapowiadało skrócenie kolejek do specjalistów, czas oczekiwania jeszcze bardziej się wydłużył. Ministerstwo Zdrowia utrzymuje jednak, że jest odwrotnie, a w części oddziałów i poradni kolejki są zdecydowanie krótsze.

W tekście opublikowanym w poniedziałek „Gazeta” zarzuca rządowi, że nie wywiązał się z jednej ze sztandarowych obietnic wyborczych, powołując się na analizę sporządzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja porównała długość kolejek na przestrzeni  grudnia 2015 i grudnia 2016 roku, a więc w rok po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Ze wspomnianej analizy wynika, że czas oczekiwania do większości specjalistów wydłużył się, a tylko w kilku wypadkach skrócił, choć jedynie nieznacznie. Zdecydowanie najgorsza sytuacja dotyczy osób oczekujących na rehabilitację. Ich liczba obecnie wynosi milion i wzrosła o 80 tys. na przestrzeni roku, a czas oczekiwania na świadczenie wydłużył się w omawianym okresie z 95 do 113 dni. O 18 tys. wzrosła także liczba oczekujących na endoprotezy. Skrajny przypadek odnotowano w Piekarach Śląskich, gdzie czas oczekiwania na jej wszczepienie wynosi ponad 20 lat, do 2041 roku. 

Coraz dłużej czekamy na badania

Zgodnie z informacjami GW, pogarsza się także dostęp do badań. Na przestrzeni roku liczba pacjentów oczekujących na wykonanie tomografii komputerowej wzrosła ze 154 do 178 tysięcy, a na rezonans magnetyczny z 292 do 330 tys. W przypadku rezonansu pod koniec 2016 roku czas oczekiwania na to badanie wynosił 131 dni.

Ministerstwo: kolejki maleją

Ministerstwo Zdrowia tego samego dnia odpowiedziało na zarzuty postawione w artykule powołując się na te same dane. W opinii resortu pokazują one, że w przypadku 35 proc. oddziałów i poradni czas oczekiwania na świadczenia skrócił się w omawianym okresie. Mowa między innymi o poradniach stomatologicznych, rehabilitacyjnych i położniczo-ginekologicznych, gdzie spadki wyniosły od 7 do nawet 15 tys. oczekujących. Zdaniem resortu kolejki uległy zmniejszeniu także w przypadku opieki onkologicznej i świadczeń realizowanych na podstawie Zielonej Karty, jak również ogólnie w odniesieniu do leczenia ambulatoryjnego. Na podstawie danych uzyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia resort przekonuje też, że czas oczekiwania do większości poradni specjalistycznych uległ skróceniu. 

Polecane dla Ciebie

Sieć szpitali usprawni leczenie?

Kto ma rację? Resort zdrowia zapewnia, że po wprowadzeniu sieci szpitali sytuacja pacjentów będzie jeszcze lepsza, a kolejki krótsze, ponieważ znikną z listy oczekujących, a świadczenia będą udzielane niemal od ręki i stosownie do potrzeb. Poprawę sytuacji ma także przynieść ryczałtowy system dofinansowania, gwarantujący elastyczność w rozporządzaniu środkami przez świadczeniodawców.  
W odpowiedzi na ten argument „Gazeta Wyborcza” przytoczyła opinię byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, którego zdaniem ustawa o sieci szpitali przewidująca ryczałt nie będzie remedium na kolejki, ponieważ wypłata pieniędzy nie będzie uzależniona od liczby chorych. Zwiększenie ilości przyjęć będzie więc wyłącznie możliwością, a nie zasadą. 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij