
Oczekiwana długość życia już niedługo złamie barierę 90 lat
Najbardziej optymistyczne przewidywania w kwestii długości życia dotyczą krajów rozwiniętych, gdzie poziom życia i jakość opieki zdrowotnej sprzyjają długowieczności. Wyniki badania naukowców z Imperial College London, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” wskazują, ze najbardziej optymistyczne prognozy dotyczą mieszkanek Korei Południowej, Japonii oraz Francji. Zgodnie z nimi przewidywana długość życia Koreanek do 2030 roku wyniesie 90,8 lat, Francuzek 88,6 roku, a Japonek 88,4 lata.
Mężczyźni także żyją coraz dłużej
Wraz z długością życia kobiet rośnie również żywotność mężczyzn, choć niekoniecznie według identycznego schematu. Do 2030 roku średnia długość żucia mieszkańców Korei Południowej ma wynieść 84,1 lat, a w przypadku Szwajcarów i Australijczyków 84 lata.
Wyniki wspomnianych badań potwierdzają tendencje obserwowaną przez naukowców w poprzednich latach. Wskazuje ona, że mieszkanki Japonii i Singapuru oraz Szwajcarzy, Australijczycy oraz Islandczycy należą do nacji o największej przewidywanej długości życia.
Korea inwestuje w opiekę zdrowotną
Z czego wynikają tak dobre prognozy dotycząca Korei Południowej? Badania pokazują, że w tym kraju systematycznie zwiększa się dostęp do opieki medycznej, a świadomość konieczności zdrowego odżywiania również staje się coraz bardziej powszechna. Dodatkowo, Koreanki bardzo dbają o siebie w czasie ciąży i częściej od przedstawicielek innych nacji rezygnują z palenia papierosów w tym newralgicznym okresie.
Amerykanie będą żyć krócej?
Zaskoczeniem mogą być wyniki dotyczące długości życia obywateli USA, które w najbliższych latach mają ulec znacznemu obniżeniu. Problemy w tej kwestii wiążą się z epidemią otyłości, rosnącym odsetkiem śmierci matek i noworodków, a także społecznymi nierównościami oraz brakiem powszechnej opieki zdrowotnej. Program Obama Care poprawił sytuację tylko do pewnego stopnia, a wypracowana w ten sposób dobra zmiana prawdopodobnie się nie utrzyma, jeśli obecny prezydent Donald Trump zrealizuje obietnicę mówiącą o planach zlikwidowania Obama Care.
90 lat, ustanowione jako dotąd nieprzekraczalna bariera długości życia, może nie być ostateczną. Autorzy badania twierdzą, że w przyszłości realne jest sięgnięcie bariery 110 lub 120 lat, pod warunkiem, że zachodnie społeczeństwa zaczną racjonalnie i systematycznie inwestować w opiekę zdrowotną swoich obywateli.
Źródło: PAP