Oczekiwana długość życia już niedługo złamie barierę 90 lat
Katarzyna Szulik

Oczekiwana długość życia już niedługo złamie barierę 90 lat

Najnowsze badania wykazują, że oczekiwana długość życia społeczeństw będzie rosnąć, jednak do tej pory uważano, że limit ten nie przekroczy 90 lat. Okazuje się jednak, że przypadku Japonek, Koreanek i Francuzek, przewidywana długość życia stosunkowo niedługo może dosięgnąć, a nawet przekroczyć te pułap.

Najbardziej optymistyczne przewidywania w kwestii długości życia dotyczą krajów rozwiniętych, gdzie poziom życia i jakość opieki zdrowotnej sprzyjają długowieczności. Wyniki badania naukowców z Imperial College London, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” wskazują, ze najbardziej optymistyczne prognozy dotyczą mieszkanek Korei Południowej, Japonii oraz Francji. Zgodnie z nimi przewidywana długość życia Koreanek do 2030  roku wyniesie 90,8 lat, Francuzek 88,6 roku, a Japonek 88,4 lata. 

Mężczyźni także żyją coraz dłużej

Wraz z długością życia kobiet rośnie również żywotność mężczyzn, choć niekoniecznie według identycznego schematu. Do 2030 roku średnia długość żucia mieszkańców Korei Południowej ma wynieść 84,1 lat, a w przypadku Szwajcarów i Australijczyków 84 lata. 

Wyniki wspomnianych badań potwierdzają tendencje obserwowaną przez naukowców w poprzednich latach. Wskazuje ona, że mieszkanki Japonii i Singapuru oraz Szwajcarzy, Australijczycy oraz Islandczycy należą do nacji o największej przewidywanej długości życia. 

Korea inwestuje w opiekę zdrowotną

Z czego wynikają tak dobre prognozy dotycząca Korei Południowej? Badania pokazują, że w tym kraju systematycznie zwiększa się dostęp do opieki medycznej, a świadomość konieczności zdrowego odżywiania również staje się coraz bardziej powszechna. Dodatkowo, Koreanki bardzo dbają o siebie w czasie ciąży i częściej od przedstawicielek innych nacji rezygnują z palenia papierosów w tym newralgicznym okresie. 

Amerykanie będą żyć krócej?

Zaskoczeniem mogą być wyniki dotyczące długości życia obywateli USA, które w najbliższych latach mają ulec znacznemu obniżeniu. Problemy w tej kwestii wiążą się z epidemią otyłości, rosnącym odsetkiem śmierci matek i noworodków, a także społecznymi nierównościami oraz brakiem powszechnej opieki zdrowotnej. Program Obama Care poprawił sytuację tylko do pewnego stopnia, a wypracowana w ten sposób dobra zmiana prawdopodobnie się nie utrzyma, jeśli obecny prezydent Donald Trump zrealizuje obietnicę mówiącą o planach zlikwidowania Obama Care.

90 lat, ustanowione jako dotąd nieprzekraczalna bariera długości życia, może nie być ostateczną. Autorzy badania twierdzą, że w przyszłości realne jest sięgnięcie bariery 110 lub 120 lat, pod warunkiem, że zachodnie społeczeństwa zaczną racjonalnie i systematycznie inwestować w opiekę zdrowotną swoich obywateli. 

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij