Oczekiwana długość życia już niedługo złamie barierę 90 lat
Katarzyna Szulik

Oczekiwana długość życia już niedługo złamie barierę 90 lat

Najnowsze badania wykazują, że oczekiwana długość życia społeczeństw będzie rosnąć, jednak do tej pory uważano, że limit ten nie przekroczy 90 lat. Okazuje się jednak, że przypadku Japonek, Koreanek i Francuzek, przewidywana długość życia stosunkowo niedługo może dosięgnąć, a nawet przekroczyć te pułap.

Najbardziej optymistyczne przewidywania w kwestii długości życia dotyczą krajów rozwiniętych, gdzie poziom życia i jakość opieki zdrowotnej sprzyjają długowieczności. Wyniki badania naukowców z Imperial College London, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” wskazują, ze najbardziej optymistyczne prognozy dotyczą mieszkanek Korei Południowej, Japonii oraz Francji. Zgodnie z nimi przewidywana długość życia Koreanek do 2030  roku wyniesie 90,8 lat, Francuzek 88,6 roku, a Japonek 88,4 lata. 

Mężczyźni także żyją coraz dłużej

Wraz z długością życia kobiet rośnie również żywotność mężczyzn, choć niekoniecznie według identycznego schematu. Do 2030 roku średnia długość żucia mieszkańców Korei Południowej ma wynieść 84,1 lat, a w przypadku Szwajcarów i Australijczyków 84 lata. 

Wyniki wspomnianych badań potwierdzają tendencje obserwowaną przez naukowców w poprzednich latach. Wskazuje ona, że mieszkanki Japonii i Singapuru oraz Szwajcarzy, Australijczycy oraz Islandczycy należą do nacji o największej przewidywanej długości życia. 

Korea inwestuje w opiekę zdrowotną

Z czego wynikają tak dobre prognozy dotycząca Korei Południowej? Badania pokazują, że w tym kraju systematycznie zwiększa się dostęp do opieki medycznej, a świadomość konieczności zdrowego odżywiania również staje się coraz bardziej powszechna. Dodatkowo, Koreanki bardzo dbają o siebie w czasie ciąży i częściej od przedstawicielek innych nacji rezygnują z palenia papierosów w tym newralgicznym okresie. 

Amerykanie będą żyć krócej?

Zaskoczeniem mogą być wyniki dotyczące długości życia obywateli USA, które w najbliższych latach mają ulec znacznemu obniżeniu. Problemy w tej kwestii wiążą się z epidemią otyłości, rosnącym odsetkiem śmierci matek i noworodków, a także społecznymi nierównościami oraz brakiem powszechnej opieki zdrowotnej. Program Obama Care poprawił sytuację tylko do pewnego stopnia, a wypracowana w ten sposób dobra zmiana prawdopodobnie się nie utrzyma, jeśli obecny prezydent Donald Trump zrealizuje obietnicę mówiącą o planach zlikwidowania Obama Care.

90 lat, ustanowione jako dotąd nieprzekraczalna bariera długości życia, może nie być ostateczną. Autorzy badania twierdzą, że w przyszłości realne jest sięgnięcie bariery 110 lub 120 lat, pod warunkiem, że zachodnie społeczeństwa zaczną racjonalnie i systematycznie inwestować w opiekę zdrowotną swoich obywateli. 

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij