Problemy z zajściem w ciążę – badania
Roland Wilk

Problemy z zajściem w ciążę – badania

Niepłodność dotyczy 10 - 16% par w wieku reprodukcyjnym tj. co 6 pary. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje niepłodność jako chorobę, a ze względu na duży zasięg nawet jako chorobę społeczną.

W dzisiejszych czasach istnieje trend populacyjny dotyczący płodności i rozrodu, pary dość późno podejmują decyzję o ciąży i porodzie, zmniejszając tym znacząco szanse na zajście i donoszenie ciąży. Niepłodność dotyczy 10 - 16% par w wieku reprodukcyjnym tj. co 6 pary. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć iż w Polsce jest ponad milion niepłodnych par. Niepłodność jest chorobą dwojga ludzi (pary), a nie pojedynczej osoby.

W postępowaniu diagnostycznym (które wykonujemy zarówno u kobiety jak i u mężczyzny) wykorzystuje się wiele różnych narzędzi, do których należą:

Wywiad, który powinien być on szczegółowo zebrany oraz powinien jednoznacznie ukierunkować dalsze postępowanie. Lekarz powinien zapytać o dane dotyczące:

 • ogólnego stanu zdrowia obojga partnerów (wykluczenie cukrzycy, chorób tarczycy, nadnerczy, chorób nowotworowych itp.);
 • chorób przebytych (np. świnka, przebyte procesy zapalne narządów rozrodczych);
 • rytmu krwawień miesięcznych i ich charakteru;
 • ewentualnych poronień samoistnych lub/i sztucznych;
 • wieku partnerów;
 • interwencji chirurgicznych (operacji) głównie w obrębie jamy brzusznej i miednicy;
 • zawodu partnerów;
 • częstości stosunków;
 • ich stau psychicznego;
 • przyjmowania leków (głównie cytostatyków).

Badanie ginekologiczne kobiety, które ocenia budowę anatomiczną żeńskich narządów rozrodczych, badanie pH śluzu szyjkowego (jego kwaśności), procesów zapalnych żeńskich narządów rozrodczych, ocena stanu tarczy szyjki macicy itd.

USG przezpochwowe, nieinwazyjne narzędzie diagnostyczne w niepłodności. Umożliwia zobrazowanie przede wszystkim struktury jajnika i błony śluzowej jamy macicy (endometrium).

HSG – histerosalpingografia, badanie to polega na podawaniu środka cieniującego (kontrastu) od strony szyjki macicy oraz wykonywaniu zdjęć radiologicznych. Metoda ta pozwala na zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości macicy i jajowodów, szczególnie drożności jajowodów.

Badanie andrologiczne mężczyzny, które ocena stanu jąder, ocena naczyń żylnych powrózka nasiennego (w przypadku żylaków powrózka nasiennego należy wdrożyć leczenie), USG jąder, biopsja jąder, flebografia.

Badanie endoskopowe (histeroskopia, laparoskopia), jest to metoda diagnostyczna stanu anatomicznego narządów płciowych kobiety. Laparoskopia pozwala precyzyjnie ocenić stan anatomiczny jajowodów, histeroskopia zaś jamy macicy. Laparoskopia jest zalecana w każdym przypadku, kiedy w wywiadzie stwierdza się procesy zapalne przydatków (jajników i jajowodów) oraz zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie wyrostka robaczkowego, operacje na jajnikach).

Badania hormonalne – ocenia się;  

 • stężenie gonadotropin FSH i LH (hormon folikulotropowy i luteinotropowy) w surowicy (gonadotropiny to hormony uwalniane przez przysadkę mózgową);
 • stężenie prolaktyny;
 • stężenie steroidów płciowych (estronu, estradiolu, estriolu, estetronu, progesteronu, testosteronu);
 • stężenie hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4).

Badanie nasienia, badanie to określa liczbę plemników w 1ml nasienia, ruchomość plemników (wyróżniamy ruch postępowy szybki – typ A, ruch postępowy wolny – typ B, ruch drgający w miejscu- typ C, nieruchome- typ D), a także pozwala przeanalizować morfologię plemników. Według standardów WHO w nasieniu płodnego mężczyzny powinno się znajdować powyżej 20 milionów plemników w 1 ml nasienia, powyżej 60% plemników wykazujących ruch postępowy i poniżej 70 % patologicznych postaci plemników.

Test Simsa – Huhnera, jest to test pozwalający na rozpoznanie czynnika szyjkowego niepłodności, wykonuje się go 2 – 10 godzin po stosunku pobierając i oceniając śluz szyjkowy, jego ilość, przejrzystość, ciągliwość, obecność i ruchomość plemników w tym śluzie.

Zestawienie wyników badania nasienia mężczyzny z wykonywanym przez niego zawodem (rodzajem wykonywanym przez niego pracy) może być bardzo pomocne. Przykładem może być zawodowy kierowca, który ze względu na siedzący tryb pracy przegrzewa jądra i doprowadza w uproszczeniu do zmniejszonej produkcji plemników.

Pomiary podstawowej ciepłoty ciała (PCC) połączone z wykonywaniem tzw. testu po stosunku (PC - test), dokonuje się pomiarów temperatury spoczynkowej zaraz po obudzeniu umieszczając termometr w pochwie, przede wszystkim u kobiet miesiączkujących, pozwala to na wykreślenie diagramu i pośrednie wnioskowanie o funkcji jajnika. Prawidłowy wynik PC - testu może zwolnić z uciążliwego uzyskiwania nasienia na drodze masturbacji.

Badania immunologiczne, za pomocą tych badań można głównie wykryć przeciwciała antyplemnikowe u kobiety, które prowadzą do zlepiania plemników.

Badania genetyczne, badania te głównie koncentrują się na cytogenetycznej ocenie chromosomów płciowych z ustaleniem kariotypu.

Badania bakteriologiczne to badania pozwalające wykryć oraz leczyć zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Chodzi też o wykrywanie i leczenie zakażeń HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma.

Oczywiście dobór badań diagnostycznych przez lekarza jest sprawą indywidualną tzn. na każdą parę mającą problemy z zajściem w ciążę trzeba spojrzeć inaczej. Należy pamiętać, że badaniu poddaje się oboje partnerów. Duże znaczenie ma tutaj otwartość kobiety i mężczyzny tzn. przede wszystkim nie wstydzą się rozmawiać o tym problemie ze sobą oraz ze swoim lekarzem, gdyż od tego w dużej mierze zależy sukces diagnostyczny, a co za tym idzie terapeutyczny (leczniczy). 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Otarcia i podrażnienia po stosunku

  Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij