Problemy z zajściem w ciążę – badania - portal DOZ.pl
Problemy z zajściem w ciążę – badania
Roland Wilk

Problemy z zajściem w ciążę – badania

Niepłodność dotyczy 10 - 16% par w wieku reprodukcyjnym tj. co 6 pary. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje niepłodność jako chorobę, a ze względu na duży zasięg nawet jako chorobę społeczną.

W dzisiejszych czasach istnieje trend populacyjny dotyczący płodności i rozrodu, pary dość późno podejmują decyzję o ciąży i porodzie, zmniejszając tym znacząco szanse na zajście i donoszenie ciąży. Niepłodność dotyczy 10 - 16% par w wieku reprodukcyjnym tj. co 6 pary. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć iż w Polsce jest ponad milion niepłodnych par. Niepłodność jest chorobą dwojga ludzi (pary), a nie pojedynczej osoby.

W postępowaniu diagnostycznym (które wykonujemy zarówno u kobiety jak i u mężczyzny) wykorzystuje się wiele różnych narzędzi, do których należą:

Wywiad, który powinien być on szczegółowo zebrany oraz powinien jednoznacznie ukierunkować dalsze postępowanie. Lekarz powinien zapytać o dane dotyczące:

 • ogólnego stanu zdrowia obojga partnerów (wykluczenie cukrzycy, chorób tarczycy, nadnerczy, chorób nowotworowych itp.);
 • chorób przebytych (np. świnka, przebyte procesy zapalne narządów rozrodczych);
 • rytmu krwawień miesięcznych i ich charakteru;
 • ewentualnych poronień samoistnych lub/i sztucznych;
 • wieku partnerów;
 • interwencji chirurgicznych (operacji) głównie w obrębie jamy brzusznej i miednicy;
 • zawodu partnerów;
 • częstości stosunków;
 • ich stau psychicznego;
 • przyjmowania leków (głównie cytostatyków).

Badanie ginekologiczne kobiety, które ocenia budowę anatomiczną żeńskich narządów rozrodczych, badanie pH śluzu szyjkowego (jego kwaśności), procesów zapalnych żeńskich narządów rozrodczych, ocena stanu tarczy szyjki macicy itd.

USG przezpochwowe, nieinwazyjne narzędzie diagnostyczne w niepłodności. Umożliwia zobrazowanie przede wszystkim struktury jajnika i błony śluzowej jamy macicy (endometrium).

HSG – histerosalpingografia, badanie to polega na podawaniu środka cieniującego (kontrastu) od strony szyjki macicy oraz wykonywaniu zdjęć radiologicznych. Metoda ta pozwala na zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości macicy i jajowodów, szczególnie drożności jajowodów.

Badanie andrologiczne mężczyzny, które ocena stanu jąder, ocena naczyń żylnych powrózka nasiennego (w przypadku żylaków powrózka nasiennego należy wdrożyć leczenie), USG jąder, biopsja jąder, flebografia.

Badanie endoskopowe (histeroskopia, laparoskopia), jest to metoda diagnostyczna stanu anatomicznego narządów płciowych kobiety. Laparoskopia pozwala precyzyjnie ocenić stan anatomiczny jajowodów, histeroskopia zaś jamy macicy. Laparoskopia jest zalecana w każdym przypadku, kiedy w wywiadzie stwierdza się procesy zapalne przydatków (jajników i jajowodów) oraz zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie wyrostka robaczkowego, operacje na jajnikach).

Badania hormonalne – ocenia się;  

 • stężenie gonadotropin FSH i LH (hormon folikulotropowy i luteinotropowy) w surowicy (gonadotropiny to hormony uwalniane przez przysadkę mózgową);
 • stężenie prolaktyny;
 • stężenie steroidów płciowych (estronu, estradiolu, estriolu, estetronu, progesteronu, testosteronu);
 • stężenie hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4).

Badanie nasienia, badanie to określa liczbę plemników w 1ml nasienia, ruchomość plemników (wyróżniamy ruch postępowy szybki – typ A, ruch postępowy wolny – typ B, ruch drgający w miejscu- typ C, nieruchome- typ D), a także pozwala przeanalizować morfologię plemników. Według standardów WHO w nasieniu płodnego mężczyzny powinno się znajdować powyżej 20 milionów plemników w 1 ml nasienia, powyżej 60% plemników wykazujących ruch postępowy i poniżej 70 % patologicznych postaci plemników.

Test Simsa – Huhnera, jest to test pozwalający na rozpoznanie czynnika szyjkowego niepłodności, wykonuje się go 2 – 10 godzin po stosunku pobierając i oceniając śluz szyjkowy, jego ilość, przejrzystość, ciągliwość, obecność i ruchomość plemników w tym śluzie.

Zestawienie wyników badania nasienia mężczyzny z wykonywanym przez niego zawodem (rodzajem wykonywanym przez niego pracy) może być bardzo pomocne. Przykładem może być zawodowy kierowca, który ze względu na siedzący tryb pracy przegrzewa jądra i doprowadza w uproszczeniu do zmniejszonej produkcji plemników.

Pomiary podstawowej ciepłoty ciała (PCC) połączone z wykonywaniem tzw. testu po stosunku (PC - test), dokonuje się pomiarów temperatury spoczynkowej zaraz po obudzeniu umieszczając termometr w pochwie, przede wszystkim u kobiet miesiączkujących, pozwala to na wykreślenie diagramu i pośrednie wnioskowanie o funkcji jajnika. Prawidłowy wynik PC - testu może zwolnić z uciążliwego uzyskiwania nasienia na drodze masturbacji.

Badania immunologiczne, za pomocą tych badań można głównie wykryć przeciwciała antyplemnikowe u kobiety, które prowadzą do zlepiania plemników.

Badania genetyczne, badania te głównie koncentrują się na cytogenetycznej ocenie chromosomów płciowych z ustaleniem kariotypu.

Badania bakteriologiczne to badania pozwalające wykryć oraz leczyć zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Chodzi też o wykrywanie i leczenie zakażeń HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma.

Oczywiście dobór badań diagnostycznych przez lekarza jest sprawą indywidualną tzn. na każdą parę mającą problemy z zajściem w ciążę trzeba spojrzeć inaczej. Należy pamiętać, że badaniu poddaje się oboje partnerów. Duże znaczenie ma tutaj otwartość kobiety i mężczyzny tzn. przede wszystkim nie wstydzą się rozmawiać o tym problemie ze sobą oraz ze swoim lekarzem, gdyż od tego w dużej mierze zależy sukces diagnostyczny, a co za tym idzie terapeutyczny (leczniczy). 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij