Turystyka medyczna, czyli podróżujemy również w celach zdrowotnych
Katarzyna Szulik

Turystyka medyczna, czyli podróżujemy również w celach zdrowotnych

Turystyka zdrowotna to termin określający podróże realizowane w celach poprawy stanu zdrowia lub urody. Jednym z głównych powodów ich podejmowania są względy ekonomiczne, ale i jakość świadczonych usług. Coraz chętniej obieranym kierunkiem w turystyce zdrowotnej jest też Polska.

Pacjenci wybierający się w podróż w celach poprawy zdrowia sugerują się nie tylko niską ceną. Równie istotna jest dla nich sama jakość usług oraz potwierdzone i rzetelne opinie o miejscu leczenia. Powszechny dostęp do informacji pozwala w łatwy sposób zweryfikować zarówno katalog dostępnych usług, jak i zadowolenie pacjentów korzystających z zabiegów danej placówki w przeszłości. Według badań Grail Research, ponad połowa osób poszukuje informacji medycznych właśnie w Internecie. Mogą tam bowiem znaleźć informacje o konkretnych lekarzach, kosztach zabiegów, a także opis wybranej placówki. To wszystko sprawia, że podróże w celach medycznych stają się coraz powszechniejsze. Wskazuje się nawet, że turystyka zdrowotna stała się sektorem przemysłu, wraz z powstającymi od niedawna firmami specjalizującymi się w organizowaniu podróży zdrowotnych dla pacjentów. 

Które kraje wybieramy najchętniej?

Spośród najchętniej wybieranych państw Europy wskazuje się Belgię, Czechy, Turcję, Hiszpanię i Węgry. Węgry specjalizują się głównie w dziedzinie stomatologii, kraj ten wybiera około 40% turystów zainteresowanych usługami dentystycznymi. Dla przykładu, w 60-tysięcznym mieście Sopron mieści się około 300 klinik dentystycznych, a zatrudnia się tu około tysiąc lekarzy stomatologów. Hiszpanię w celach zdrowotnych rocznie odwiedza około 100 tysięcy osób, co przynosi przychód w granicach 500 milionów euro. Kraj może poszczycić się wieloma klinikami połączonymi z centrum spa, domami opieki oraz hotelami. Co więcej, w promocji usług pomaga rząd, reklamując usługi hasłem „Spaincares”. Warto wspomnieć także o Niemczech, w których istnieją trzy główne ośrodki turystyki medycznej – Monachium, Kolonia oraz Freiburg. Freiburg może pochwalić się dodatkowo jedną z najlepszych klinik w Niemczech. Także w Grecji, nieco rzadziej wybieranej przez pacjentów, działania w ramach turystyki medycznej są skoordynowane. W czerwcu zeszłego roku powstało The Greece Health Tourism Confederation, w skład którego wchodzi niespełna 30 podmiotów. Jej celem jest promocja turystyki zdrowotnej w Grecji. Warto też dodać, że kraje, które są wybierane przez pacjentów najchętniej, łączy zintegrowana strategia promocyjna i działanie wedle spójnych projektów. 

Polska coraz popularniejsza

Coraz większym zainteresowaniem pacjentów cieszy się także Polska. Według rankingu Medical Tourism Index, plasuje się ona na 24 miejscu spośród krajów wybierany najchętniej jako cel turystyki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że to zasługa poszczególnych placówek medycznych, aniżeli całościowego działania w skali kraju. Trudności nastręcza również oszacowanie wielkości rynku – w większości wybierane są tutaj zabiegi stomato-logiczne, okulistyczne lub upiększające, a zwłaszcza do tych ostatnich pacjenci przyznają się niechętnie. Zebrane dane dowodzą, że najchętniej Polskę w celach medycznych odwiedzają Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie. Kierują się niższą ceną, ale często wracają zadowoleni z poziomu usług oraz profesjonalizmu i polecają polskich lekarzy znajomym. 

Źródła: Medexpress, Służba Zdrowia 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij