Ferie zimowe – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
Anna Posmykiewicz

Ferie zimowe – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Zima to czas, kiedy wyjeżdżamy w góry i korzystamy z jej dobrodziejstw. Śnieg, lód, sanki, narty i łyżwy oraz górskie wędrówki są dla wszystkich miłą formą zimowego wypoczynku. Niestety, czasami mogą nam przydarzyć się przykre wypadki i musimy wiedzieć, jak wtedy należy się zachować. Co zatem może przydarzyć się w czasie zimowych szaleństw?

Odmrożenia

Na skutek niskiej temperatury połączonej ze zbyt lekkim ubraniem lub zbyt długim przebywaniem na dworze, może dojść do odmrożenia, które jest miejscowym uszkodzeniem tkanek na skutek działania zimna. W przypadku odmrożenia skóra początkowo jest zaczerwieniona, potem staje się sina, a na końcu biało-blada. Mogą pojawić się pęcherze. Lekkie odmrożenia są zwykle bardzo bolesne, ciężkie odmrożenia z kolei nie dają bólu. 

Jak należy zatem zachować się w przypadku odmrożenia? 

Przy odmrożeniach należy w pierwszej kolejności poluzować przylegającą do odmrożonej części ciała odzież, a w przypadku stóp - buty. Poszkodowanego okrywa się kocami, zakłada mu się dodatkowe części garderoby, celem ogrzania dłoni zaleca się je chować pod pachy. Podaje się do picia małymi łykami gorące, słodkie napoje. Odmrożone okolice pokrywa się materiałem opatrunkowym, należy uważać, aby okolic tych nie uciskać.

Jeśli powstaną pęcherze, należy przykryć je jałowym opatrunkiem i nie przekłuwać. Absolutnie nie wolno nacierać odmrożonych okolic śniegiem, podawać do picia alkoholu (alkohol rozszerza naczynia krwionośne i może to doprowadzić do dalszego wychłodzenia organizmu) oraz palić papierosów (nikotyna zwęża naczynia krwionośne, a to pogarsza rokowanie). Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Polecane dla Ciebie

Załamanie lodu

W okresie zimy zdarza się także, że dochodzi do zarwania się zbyt cienkiego lodu.

Jak wtedy pomóc takiej osobie?

Aby dotrzeć do poszkodowanej osoby, należy położyć się na lodzie i doczołgać się do niej: powoduje to równomierne rozłożenie ciężaru ciała i zmniejsza ryzyko zarwania się lodu. Nie powinno podawać się poszkodowanemu własnej ręki, grozi to bowiem wciągnięciem nas przez poszkodowanego pod lód. Można zatem podać swój szalik, kurtkę czy kij znaleziony na brzegu. Jeśli w ten sposób uda się wyciągnąć poszkodowanego, trzeba z nim doczołgać się do brzegu. Ponieważ poszkodowany jest bardzo wychłodzony, należy koniecznie go okryć oraz zacząć podawać do picia gorące, słodkie napoje, nie wolno podawać alkoholu. Należy unikać jakichkolwiek zbędnych ruchów poszkodowanego. W miarę możliwości należy zbliżyć poszkodowanego do zewnętrznego źródła ciepła - jednak należy pamiętać o tym, aby temperatura nie podnosiła się zbyt gwałtownie. Oczywiście, należy także wezwać pogotowie ratunkowe. 

Złamanie, skręcenie czy zwichnięcie?

Przy uprawnianiu zimowych sportów może także dojść do złamania, skręcenia czy zwichnięcia kończyny.

Jak wtedy należy postąpić?

Skręcenie to najlżejszy z wymienionych urazów, powstaje na skutek przekroczenia fizjologicznego ruchu w stawie. Pojawia się wtedy ból, obrzęk, krwiak, kończyna jest w tym miejscu bardziej ucieplona. Choć chory odczuwa ból, to jednak jest w stanie poruszać chorym stawem, zwykle może także samodzielnie przejść kilka kroków. Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu kończyny, następnie lekarz zdecyduje, czy poszkodowany wymaga założenia gipsu, czy też wystarczy opaska elastyczna.  Poważniejsze jest zwichnięcie, w którym dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości połączonych torebką stawową. W przypadku zwichnięcia zawsze dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych oraz naciągnięcia lub rozerwania torebki stawowej. Staw jest wtedy zniekształcony, pojawia się też ból, obrzęk, krwiak, chory nie jest w stanie wykonać żadnego ruchu w chorym stawie. W przypadku takiego urazu także należy unieruchomić staw, a następnie zawieźć poszkodowanego do lekarza, który musi nastawić staw, konieczne też będzie założenie gipsu. Najpoważniejszym urazem jest złamanie, w którym dochodzi do przerwania ciągłości kości. Poszkodowany odczuwa bardzo silny ból, nie jest w stanie poruszać kończyną. Złamaną kończynę oraz sąsiadujące z nią stawy należy unieruchomić i także przewieźć poszkodowanego do lekarza, który we właściwy sposób zaopatrzy kończynę (może zajść konieczność nastawienia, założenie gipsu). Jeśli złamanie jest bardzo poważne, po unieruchomieniu kończyny lepiej wezwać na miejsce zdarzenia pogotowie ratunkowe. 

Widać zatem, że nawet w trakcie beztroskiego zimowego szaleństwa mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa. Najważniejsze to nie tracić w takiej sytuacji zimnej krwi i umieć udzielić poszkodowanemu pomocy przed wezwaniem karetki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij