
11 powodów, żeby odwiedzić dentystę
Regularnie – czyli jak często?
Niestety wielu z nas, pomimo wiedzy o konieczności regularnych wizyt u lekarza dentysty, po prostu ich unika i nie udaje się do gabinetu. Ma to bardzo negatywny wpływ na nasze uzębienie, ponieważ zmiany zauważone na wczesnym etapie znacznie łatwiej się leczy. Przeciętna dorosła osoba powinna pójść na wizytę u lekarza dentysty co 6 miesięcy. Jeśli stan jamy ustnej jest bardzo dobry, jak również higiena jest nienaganna, takie wizyty mogą odbywać się raz do roku. Z drugiej strony osoby o zwiększonym ryzyku próchnicy – dzieci (szczególnie w trakcie wymiany uzębienia), osoby użytkujące aparaty ortodontyczne, osoby o zmniejszonym wydzielaniu śliny, osoby cierpiące na choroby ogólnie (w tym między innymi cukrzycę) – powinny udawać się na wizyty kontrolne co 3-4 miesiące.
Przedstawimy kilka powodów, które powinny Ci uświadomić, że warto już nie odkładać terminu kolejnej wizyty.
1. Odczuwasz ból zęba, który pojawia się nagle i niespodziewanie
W sytuacji wystąpienia przewlekłego bólu zęba większość osób nie odkłada już wizyty u dentysty. Niemniej jednak jest grupa osób, która czeka aż dolegliwości ustąpią, a takie postępowanie nie rozwiązuje problemu. Samoistny ból zęba – pojawiający się bez żadnych czynników wyzwalających – świadczy o zapaleniu miazgi zęba i jest bardzo ważnym powodem udania się do lekarza.
Polecane dla Ciebie
2. Ból pojawia się podczas jedzenia gorących, zimnych lub słodkich posiłków
Ból taki ustępuje po zaprzestaniu działania czynnika drażniącego, stąd po prostu myślisz, że nic się nie dzieje i ignorujesz problem. Jednak takie dolegliwości mogą świadczyć o różnych zjawiskach mających miejsce w Twojej jamie ustnej – o głębokich ubytkach próchnicowych, nadwrażliwości zębów czy też zapaleniu przyzębia.
3. Nie jesteś w stanie jeść lodów, pić zimnych napojów lub odczuwasz ból na mrozie
Takie dolegliwości zazwyczaj świadczą o nadwrażliwości zębów. Może być ona związana z odsłoniętymi szyjkami zębów – postępującym zapaleniem przyzębia. W celu zniesienia takich dolegliwości, niewystarczającym będzie włączenie past do zębów nadwrażliwych, lecz konieczna jest wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy.
4. Już dawno temu powinieneś wymienić ten opatrunek
Gdy się zastanowisz to pamiętasz, że na ostatniej wizycie, jak przyszedłeś nagle z bólem, lekarz powiedział, że na kontynuację leczenia powinieneś się zgłosić po dwóch tygodniach. Jednak dolegliwości ustąpiły, a Ty jakoś o wszystkim zapomniałeś. W końcu nie było czasu. Zaleceń lekarza nie można ignorować – nie stawienie się na kontynuację leczenia zęba w odpowiednim terminie, po na przykład włożeniu do środka wkładki dewitalizacyjnej, może skutkować powstaniem stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych. Dodatkowo wypełnienia czasowe, po pewnym czasie tracą swoją szczelność i wręcz działają na naszą niekorzyść.
5. Zaobserwowałeś krwawienie z dziąseł
Jeśli zauważyłeś, że ostatnio Twoje dziąsła zaczęły krwawić podczas szczotkowania zębów nie ignoruj tego. Krwawienie dziąseł jest objawem toczącego się procesu zapalnego w ich obrębie, jak również może symbolizować inne schorzenia. W takiej sytuacji konieczne jest postawienie diagnozy przez lekarza i wprowadzenie przez niego leczenia, obejmującego między innymi oczyszczenie zębów.
6. Odczuwasz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, czyli halitoza, jest problemem, który może świadczyć o różnych schorzeniach. Niezbędna w jego rozpoznaniu jest wizyta u dentysty. Najczęstszą przyczyną są jednak zęby z miazgą w stanie zgorzelinowego rozpadu lub obecne złogi nazębne.
7. Odczuwasz silny ból w okolicy ucha, szczególnie rano
Bóle w okolicy uszu, pochodzące ze stawów skroniowo-żuchwowych, szczególnie nasilające się rano, są objawami bruksizmu. Świadczą o tym, że podczas snu zaciskasz zęby lub nimi zgrzytasz. Nieleczenie tej dysfunkcji może prowadzić do znacznego zniszczenia tkanek twardych zębów. W związku z tym niezbędnym jest włączenie leczenia na jak najwcześniejszym etapie. Lekarz dentysta rozpoznaje przyczyny schorzenia i stara się je usunąć, zatrzymując rozwój choroby.
8. Ostatnio ciągle brakuje Ci śliny
Jeśli cały czas odczuwasz suchość w jamie ustnej i czujesz, że brak Ci śliny, również powinieneś zgłosić się do lekarza. Taki stan może być objawem wielu chorób – zarówno zaburzeń hormonalnych (chorób okresu menopauzalnego), kamieni w przewodach wyprowadzających ślinianek, stanów chorobowych ślinianek, jak również cukrzycy. Dodatkowo zbyt mała ilość śliny sprzyja rozwojowi próchnicy i chorobom błon śluzowych.
9. Zauważyłeś, że „cofają” Ci się dziąsła
Jeśli spostrzegłeś, że linia Twoich dziąseł jest na coraz niższej wysokości zęba powinieneś udać się do lekarza denstysty w celu rozpoczęcia leczenia periodontologicznego. Obniżający się poziom dziąseł świadczy o przewlekłym zapaleniu przyzębia, który w przyszłości może powodować rozchwianie i utratę zębów.
10. Na błonach śluzowych pojawiły się dziwne przebarwienia
Jeśli zauważysz, że na błonie śluzowej policzków, na wardze lub w jakimkolwiek innym miejscu pojawi się dziwne przebarwienie lub rana, którą miałeś w tych miejscach bardzo długo się nie goi (ponad 2 tygodnie) – powinieneś skonsultować taką zmianę ze stomatologiem. Może ona świadczyć o różnorodnych chorobach zarówno miejscowych, jak i ogólnych.
11. Chorujesz na przewlekłe choroby ogólne
Jeśli chorujesz na przewlekłe choroby ogólne powinieneś regularnie odwiedzać lekarza dentystę. Próchnica w zębach i stan zapalny toczący się wokół (tzw. ogniska infekcji) nich sprzyjają zaostrzeniom i nawrotom wielu chorób – m.in. kłębuszkowego zapalenia nerek, łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów. Również osoby chore na cukrzycę lub serce powinny regularnie udawać się na wizyty dentystyczne.