Polacy wolą alkohol od słodkich napojów
Katarzyna Szulik

Polacy wolą alkohol od słodkich napojów

Polska znalazła się w gronie krajów, w których, zgodnie z wynikami badania prowadzonego przez Euromonitor International, alkohol dostarcza mieszkańcom więcej kalorii niż słodkie napoje. Te wnioski każą przeanalizować myślenie o przyczynach otyłości, do której wydatnie przyczynia się również konsumpcja alkoholu.

We wspomnianym badaniu wzięto pod uwagę zwyczaje żywieniowe w 24 krajach. Tendencja wskazana w Polsce jest właściwa dla wszystkich z nich poza Tajwanem, w którym – jako jedynym badanym państwie – słodkie napoje dostarczały więcej kalorii niż alkohol. Z kolei największy rozdźwięk w tej kwestii stwierdzono w Korei Południowej, gdzie na każde 44 kalorie dostarczane przez słodki napój przypadało aż 168 kalorii pochodzących z alkoholu.

W Polsce wspomniany stosunek wynosi 160 kalorii w przypadku alkoholu do 103 dla słodkich napojów i jest podobny do tego stwierdzonego u naszych sąsiadów, czyli Niemców i Czechów, a także Finów.

Wysoka cena płynnej słodyczy

Świadomość wysokiej kaloryczności słodkich napojów jest powszechna. Dietetycy są zgodni w uznawaniu ich za jedną z podstawowych przyczyn otyłości, ponieważ, podobnie jak alkohol dostarczają płynnych, łatwo przyswajalnych kalorii, które jednak nie zapewniają poczucia sytości. W jednej szklance soku znajduje się nawet 6 łyżeczek cukru, a w porcji napoju gazowanego ta ilość przekracza 10. W związku z tym większość dietetyków w pierwszej kolejności karze wyeliminować z diety słodkie napoje na rzecz wody. Ten fakt może do pewnego stopnia tłumaczyć przewagę kalorii „alkoholowych” nad tymi ze słodkich napojów, ponieważ rezygnacja z nich w imię diety staje się coraz popularniejsza.

W USA i Wielkiej Brytanii picie słodkich napojów wciąż jest plagą, dlatego wyspiarze postanowili utrudnić dostęp do nich wprowadzając tzw. podatek cukrowy. Zgodnie z jego założeniami, Napoje zawierające więcej niż 8 gramów cukru w 100 mililitrach zostaną objęte wyższym podatkiem niż te mające mniej niż 5 gramów cukru w tej samej ilości napoju. Ze zwiększeniem kosztów muszą liczyć się nie tylko producenci napojów, ale również ich sprzedawcy i dystrybutorzy.

Podatek uderza przede wszystkim w tzw. soft drinks, czyli napoje gazowane i niegazowane o sporej zawartości cukru. Od dodatkowych opłat zwolnione będą naturalne soki, a także napoje (również słodkie) zawierające mleko, w tym popularne szejki i gorąca czekolada, a także słodzona herbata czy kawa.

Alkohol tuczy niepostrzeżenie

Większości z nas łatwiej jest na dobre odstawić płynną słodycz niż całkowicie zrezygnować z alkoholu, który dostarcza równie dużo kalorii. Duże, jasne piwo kalorycznością niemal dorównuje tabliczce mlecznej czekolady, ponieważ ma ich około 500. Ciemne jest jeszcze bardziej kaloryczne – ma 250 kalorii w 330 mililitrach. W przypadku win najwięcej kalorii mają oczywiście wermuty (146 kalorii w kieliszku), a wśród mocniejszych alkoholi koniak mający 160 kalorii w lampce. Lubiący wina na diecie powinni wybierać opcje wytrawne, a przez wzgląd na walory zdrowotne – wino czerwone, które ma tylko 80 kalorii w lampce. Kieliszek wódki to 110 kalorii, a wina słodkiego obojga kolorów około 110 kalorii. Prawdziwą bombą kaloryczną są cydry, poza alkoholem posiadające mnóstwo cukru, w wersji słodkiej nawet 6 łyżeczek na pół litra.

Woda dla zdrowia i urody

Jeśli chcemy zachować zdrowie, powinniśmy zdecydowanie ograniczyć alkohol i słodkie napoje na rzecz wody. To zalecenie pozostaje w zgodzie z nową piramidą żywienia, do której dołączyła aktywność fizyczna. Mięso, węglowodany i tłuszcze są w odwrocie, ponieważ podstawowym składnikiem diety powinny być warzywa i owoce. Zgodnie z zaleceniami, powinniśmy przyjmować 1,5 l płynów każdego dnia, przede wszystkim razem z warzywami i pod postacią wody. Dopuszczalna ilość kawy i herbaty to 3-5 filiżanek dziennie. Warto dodać, że eksperci sklasyfikowali kawę jako napój służący naszemu zdrowiu. Pita w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko udaru i zachorowania na Alzheimera i Parkinsona, a także ryzyko zgonu o około 10 proc.

Źródło: Rzeczpospolita, Poradnik zdrowie, Daily Mail

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Telefon komórkowy jako zagrożenie podczas pandemii koronawirusa – czy, jak i jak często go dezynfekować?

  Około 2500 razy – średnio tyle razy dziennie dotykamy naszego smartfona, równocześnie wchodząc w kontakt ze wszystkimi drobnoustrojami znajdującymi się na jego powierzchni. Wśród nich może znaleźć się nowy koronawirus. W dobie pandemii SARS-CoV-2 dbajmy więc nie tylko o czyste ręce, ale też wolny od drobnoustrojów telefon komórkowy. Można to robić łatwo, efektywnie i bez obaw o zniszczenie urządzenia. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia się koronawirusem

  Dotychczasowe obserwacje lekarzy wskazywały, że niedobór witaminy D w organizmie, z którym w większym lub mniejszym stopniu zmaga się większość z nas, może zwiększać prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Były to jednak wyłącznie obserwacje niepoparte badaniami o jednoznacznych wynikach. Te przypuszczenia, choć nie całkowicie, potwierdziło badanie naukowców z Uniwersytetu w Chicago. 

 • Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

  Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij