Sejmowa komisja sprawiedliwości odrzuciła projekt zakazu aborcji
Katarzyna Szulik

Sejmowa komisja sprawiedliwości odrzuciła projekt zakazu aborcji

Wczorajsze popołudnie upłynęło pod znakiem silnych, politycznych emocji,. Najpierw niemal bez uprzedzenia zwołano posiedzenie komisji sprawiedliwości, a następnie, w atmosferze chaosu i wzajemnych pretensji, jej prezydium doprowadziło do odrzucenia projektu Ordo Iuris przewidującego całkowity zakaz aborcji i karanie kobiet w niej uczestniczących.

Komentatorzy są zgodni – do wczorajszych wydarzeń doszło pod wpływem społecznych protestów, które skumulowały się w ostatni poniedziałek. Wówczas w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, w ramach sprzeciwu wobec ustawy o całkowitym zakazie aborcji, na ulice całej Polski wyszło ponad 150 tysięcy kobiet, a wiele innych udzieliło poparcia protestowi również w internecie.

PiS się ugiął – projekt został odrzucony

Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że te wydarzenia skłoniły Jarosława Kaczyńskiego do nadzwyczajnego spotkania z kierownictwem partii rządzącej, co następnego dnia skutkowało zwołaniem posiedzenia komisji i odrzuceniem projektu. Wniosek w tej sprawie zgłosił poseł PiS Witold Czarnecki, będący, zgodnie z informacjami „Gazety”, wieloletnim i bliskim współpracownikiem prezesa PiS, co może sugerować, że sygnał do takich działań wydał sam Jarosław Kaczyński.

Późnym wieczorem w Sejmie odbyła się debata omawiająca sprawozdanie komisji sprawiedliwości rekomendującej odrzucenie obywatelskiego projektu w całości. Debata trwała około pół godziny, a prowadzący posiedzenie wicemarszałek, mimo protestów opozycji i wnioskodawców, nie zezwolił na zadawanie pytań.

Protesty od Dublina po Kenię

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu to głosami PiS projekt Ordo Iuris, zakładający całkowity zakaz aborcji oraz kary więzienia dla poddających się jej kobiet oraz lekarzy, został przekazany do dalszych prac w komisjach. Mimo wcześniejszych zapowiedzi o kierowaniu do dalszych prac każdego obywatelskiego projektu, na tym samym posiedzeniu posłowie odrzucili liberalny projekt komitetu „Ratujmy Kobiety”. Po tych wydarzeniach w całej Polsce odbyły się protesty, wspierane przez kobiety z innych krajów, od Niemiec po Kenię. W środowy wieczór temat praw kobiet w Polsce podjął także Europarlament, organizując debatę w tej sprawie.

Polecane dla Ciebie

Czy będą kolejne projekty?

Ostateczne odrzucenie obywatelskiego projektu musi zatwierdzić sejmowe głosowanie, podczas którego w Prawie i Sprawiedliwości może zostać ustanowiona dyscyplina, nakazująca posłom głosowanie za odrzuceniem projektu. Wskazuje na to zwołane na dzisiejszy poranek posiedzenie klubu PiS. W pierwszym głosowaniu szef klubu zapowiadał, że poprze on skierowanie do prac w komisjach obu projektów, jednak partia w tej kwestii się podzieliła i projekt liberalny został odrzucony. Dyscyplina miałaby więc zapobiec kolejnej różnicy zdań w klubie.

Po odrzuceniu propozycji Ordo Iuris PiS ma zamiar zgłosić własny projekt ustawy aborcyjnej przewidujący zakaz, obecnie dopuszczalnego, przerywania ciąży ze względu na poważne uszkodzenie płodu. Z kolei Ordo Iuris zapowiada złożenie do Sejmu kolejnego projektu, jeśli ten zostanie odrzucony. Głosowanie w tej sprawie zostało zaplanowane na dzisiejsze przedpołudnie.

Źródła: Gazeta Wyborcza, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij