Dolnoślązacy dostaną sms-owe przypomnienie o wizycie lekarskiej
Katarzyna Szulik

Dolnoślązacy dostaną sms-owe przypomnienie o wizycie lekarskiej

W 2015 roku Dolnoślązacy nie stawili się na w sumie 30 tysięcy wizyt, a w pierwszym kwartale tego roku zignorowali 6 tysięcy konsultacji. Nieobecności często są wynikiem roztargnienia, dlatego dolnośląski NFZ będzie przypominał pacjentom o umówionej wizycie za pośrednictwem wiadomości SMS.

Gdy nie pojawiamy się na umówionej wizycie, marnujemy miejsce w kolejce, przez co ta się wydłuża. Długie oczekiwanie to z kolei częsty powód, dla którego zapominamy
o konsultacji, więc koło się zamyka. Dolnośląski NFZ chce zmniejszyć skalę zjawiska, wprowadzając system sms-owych przypomnień o wizytach. Pacjent dostanie wiadomość na pięć dni przed terminem, co da mu czas na dostosowanie pory wizyty do swoich zajęć lub odwołanie jej, jeśli uzna, że nie może się zjawić na konsultacji.
W sms-ie znajdzie się również numer do właściwej przychodni, który pozwoli odwołać wizytę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prywatne placówki sms-ują od dawna

Patent z przypomnieniami SMS znają pacjenci prywatnych przychodni, które nawet kilkakrotnie przypominają pacjentom w o umówionej wizycie, często nawet w dniu konsultacji. W razie potrzeby można ją odwołać odpowiadając na sms-a, ale także przez internet za pośrednictwem konta pacjenta. Częste przypomnienia to sposób na jak najbardziej efektywne wykorzystanie czasu pacjentów i lekarzy, ponieważ na zwolniony termin z dnia na dzień może „wskoczyć” inny pacjent, który nrmalnie musiałby czekać na wizytę dłużej.

Plaga absencji na endokrynologii

Na Dolnym Śląsku najwięcej „pustych” wizyt odnotowuje się w poradniach endokrynologicznych – w 2015 roku u specjalisty nie pojawił się co piąty pacjent. W przypadku ortopedii i onkologii odsetek ten wynosił 15 procent. Endokrynologia to dziedzina generująca jedne z najdłuższych kolejek, sięgających nawet kilkunastu miesięcy. Ten fakt z jednej strony powinien zmobilizować pacjentów do pojawienia się na wyczekanej wizycie. Z drugiej jednak wiele osób nie może lub nie chce czekać na konsultację tak długo, dlatego w międzyczasie umawiają wizytę prywatną i po prostu zapominają o tej w publicznej przychodni. W ten sposób sami pacjenci w istotny sposób przyczyniają się do wydłużania kolejek, na które później narzekają.

Polecane dla Ciebie

Jeśli nie przyjdziesz – odwołaj

Każdą wizytę u lekarza w publicznej przychodni można i powinno się odwołać, jeśli nie jesteśmy w stanie się na niej pojawić. Jeśli tego nie zrobimy, tracą nie tylko pacjenci, którzy przez to czekają na swoją kolej dłużej, ale również przychodnia, dla której nieobecność pacjentów oznacza brak pieniędzy z NFZ.

Sytuację pogarsza fakt, że pacjenci nie stawiają się nie tylko na umówione wizyty, ale też na operacje, często planowane z kilkuletnim wyprzedzeniem. W tym wypadku różnica jest mniejsza, ale konsekwencje znacznie poważniejsze. Np. na operację zaćmy w pierwszym kwartale tego roku na Mazowszu czekało ponad 60 tys. osób, a nie stawiło się 800. Biorąc pod uwagę, że operacje są wykonywane w zaawansowanym stadium choroby, konieczność dłuższego czekania dla wielu osób oznacza mniejsze szanse na odzyskanie pełnej zdolności widzenia.

Wielu pacjentów przyznaje, że nie odwołuje wizyt, ponieważ nie ma świadomości, w jaki sposób ich bierność lub zapominalstwo wpływają na cały system i innych pacjentów. Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się na wizycie, powinniśmy ją odwołać – wystarczy jeden telefon.

Źródło: NFZ Dolny Śląsk, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij