Ruchome uzupełnienia protetyczne
Joanna Łuniewska-Rajch

Ruchome uzupełnienia protetyczne

U osób z rozległymi brakami zębowymi niemożliwym może okazać się wykonanie stałych protez (takich jak mosty). Jednocześnie nie wszyscy pacjenci są w stanie pozwolić sobie na większy wydatek, z jakim wiąże się wykonanie protez stałych – zawsze będących lepszym, ale droższym rozwiązaniem. U tej grupy pacjentów wykonuje się ruchome konstrukcje protetyczne – częściowe protezy ruchome. Natomiast pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby zaopatruje się w protezy całkowite.

Jakie są protezy ruchome?

Występuje kilka rodzajów protez ruchomych, podzielonych ze względu na budowę i sposób przenoszenia sił na kość. Są to:

  • protezy całkowite
  • protezy nakładowe – typu overdenture
  • protezy częściowe osiadające
  • protezy szkieletowe

Wyróżnia się również między innymi protezy natychmiastowe – wykonywane przed ekstrakcją zęba, a oddawane pacjentowi i użytkowane od razu po usunięciu zęba, z już dostawionymi zębami dopiero co usuniętymi.

Protezy całkowite

Są to konstrukcje protetyczne uzupełniające braki wszystkich zębów – wykonywane u osób bezzębnych. Przywracają one tej grupie pacjentów utraconą czynność żucia, poprawiają wymowę i polepszają wygląd estetyczny, a co za tym idzie codzienne funkcjonowanie. Powinny być one wykonane tak, aby przywracać komfort pacjenta, jednak prawie nigdy, szczególnie przy trudnych warunkach anatomicznych, nie tworzą warunków, jak przy zębach własnych. Niejednokrotnie dużo lepszym rozwiązaniem, zalecanym przez lekarzy jest wszczepienie implantów i wykonanie uzupełnień na nich opartych – stałych lub ruchomych typu „overdenture”.

Polecane dla Ciebie

Protezy nakładowe – typu overdenture

Są to protezy ruchome pokrywające powierzchnię korzenia lub korzeni resztkowych (pozostałych w jamie ustnej) albo implantów i na nich oparte. Pozostałą swoją powierzchnią te konstrukcje opierają się na błonie śluzowej wyrostka zębodołowego. Jako oparcie takich protez wykorzystuje się zęby, które nie mogą być zakwalifikowane jako podparcie protez stałych – zęby mocno zniszczone, niekorzystnie rozmieszczone, gdy pozostałych zębów jest niewiele. Protezy typu overdenture mogą utrzymywać się na pozostałych zębach za pomocą różnych zaczepów – zatrzasków (jest to najczęściej stosowane rozwiązanie), magnesów czy połączeń teleskopowych. Protezy takie zapewniają pacjentowi lepszy komfort niż klasyczne protezy częściowe osiadające, dobry efekt estetyczny i chronią wyrostek zębodołowy przed zanikiem.

Protezy częściowe osiadające

Jest to uzupełnienie odbudowujące utracone zęby. Składa się z płyty akrylowej i osadzonych w niej zębów oraz elementów dodatkowych – klamer, pełniących zasadniczą rolę w utrzymaniu protezy. Protezy te są stosowane przy rozległych brakach w uzębieniu naturalnym, kiedy liczba i rozmieszczenie zębów pozostałych uniemożliwia wykonanie protez stałych lub podpartych ozębnowo (protez typu overdenture lub szkieletowych). Wykonuje się je również jako protezy czasowe – podczas etapowego przechodzenia pacjenta do bezzębia, podczas podnoszenia zwarcia (wysokości zębów) lub przed wykonaniem innego typu uzupełnień protetycznych. Niejednokrotnie takie protezy są wykonywane pacjentom, ze względów ekonomicznych, mimo warunków w jamie ustnej umożliwiających wykonanie innych typów protez. Protezy częściowe osiadające są bowiem rozwiązaniem tańszym, a poza tym refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ze względu na swoją budowę i przenoszenie sił żucia jedynie przez okostną (oparcie tylko na błonie śluzowej), mają one negatywny wpływ na wyrostek zębodołowy – przyspieszają jego zanik, powodują stany zapalne przyzębia i błony śluzowej, a dodatkowo charakteryzują się dużo gorszym utrzymaniem, a co za tym idzie komfortem użytkowania.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe często są najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta przy rozległych brakach w uzębieniu naturalnym, szczególnie skrzydłowych (braki tylnych zębów) i mieszanych. Dodatkowo stosuje się je do szynowania zębów w chorobach przyzębia, jako protezy nakładowe przy zaburzeniach zwarcia i w celu utrwalenia wyników leczenia ortodontycznego. Są to ruchome uzupełnienia protetyczne o konstrukcji metalowo-akrylowej, zaopatrzone w elementy umożliwiające przenoszenie sił żucia na kość nie tylko przez błonę śluzową, ale również przy pomocy zębów filarowych. Dzięki temu chroniony jest wyrostek zębodołowy,
a stabilizacja i retencja protezy są znacznie większe. Protezy te umożliwiają dużo bardziej komfortowe funkcjonowanie pacjentowi. Są również konstrukcjami, które mogą służyć pacjentowi znacznie dłużej niż konwencjonalne protezy częściowe osiadające.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij