Zagraniczni pacjenci coraz chętniej leczą się w Polsce
Katarzyna Szulik

Zagraniczni pacjenci coraz chętniej leczą się w Polsce

Według statystyk przedstawionych przez Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej, w ubiegłym roku pacjenci z zagranicy zostawili w naszym kraju 1,5 mld złotych. Dla porównania w 2011 roku tę wartość szacowano na 780 mln złotych. Obcych pacjentów przyciągają przede wszystkim niskie ceny oraz wysoka jakość usług.

Powodem wzrostu wartości rynkowej medycyny turystycznej jest coraz szerszy zakres sprzedawanych usług oraz ich wysoki poziom. Kliniki nastawiające się na przyjmowanie cudzoziemców planują już wprowadzenie pakietów medyczno-turystycznych.

Na europejskiej arenie

Turystyka medyczna w Polsce ma ogromny potencjał do rozwoju. Kadry lekarzy oraz personel są specjalnie szkolone pod kątem leczenia cudzoziemców. Liczba pacjentów przyjeżdżających na zabiegi wciąż rośnie, dlatego Polska stara się utrzymać na pozycji lidera w tej części Europy. Dużymi konkurentami dla naszego kraju w dziedzinie turystyki medycznej są Czechy, Węgry i Turcja. W tych państwach dużo wcześniej dostrzeżono korzyści płynące z tego biznesu i zainwestowano w kampanie marketingowo-informacyjne.

Mimo tego Polska oferta pozostaje konkurencyjna ze względu na jakość wykonywanych usług. Ważną rolę odgrywa także sieć tanich linii lotniczych, dzięki której napływający z zagranicy pacjenci nie czują bariery odległościowej.

Cena zdrowia

Poddając się zabiegom w Polsce, można sporo zaoszczędzić. W porównaniu do usług sprzedawanych w krajach zachodnich, ich ceny mogą być niższe nawet o 70 proc. Przykładowo, porcelanowa korona kosztuje w Niemczech powyżej 500 euro, a w naszym kraju około 200 euro. Największą różnicę widać pomiędzy cenami zabiegów kapoplastycznych. Wykonanie rekonstrukcji stawu biodrowego w Wielkiej Brytanii kosztuje około 10 tys funtów, a w Polsce cena takiego zabiegu wynosi 4 tys funtów.

Niektóre z placówek odczuły wzrost odwiedzin zagranicznych pacjentów o 20 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Kliniki nastawiające się na przyjmowanie cudzoziemców zaczynają oferować specjalne pakiety medyczno-turystyczne. Dzięki nim klienci mają zagwarantowane zakwaterowanie, leczenie oraz dojazd z lotniska do kliniki w jednej cenie. Pakiety obejmują także atrakcje turystyczne, takie jak wycieczka z przewodnikiem.

Polecane dla Ciebie

Medyczne hity wśród cudzoziemców

Największą popularnością wśród zagranicznych pacjentów w Polsce cieszą się chirurgiczne operacje plastyczne oraz leczenie stomatologiczne, głównie ze względu na dobrze wyszkoloną kadrę lekarzy oraz wysokiej jakości aparaturę medyczną. Badania wykazują, ze aż 90 proc. pacjentów leczonych w Polsce jest zadowolona z oferowanych tu usług. Specjalizacjami medycznymi równie chętnie wybieranymi przez cudzoziemców są ortopedia, kardiochirurgia, wczasy lecznicze, SPA i rehabilitacja. Wśród usług uzdrowiskowych najczęściej leczone są choroby reumatologiczne, górnego układu oddechowego, układu trawienia oraz ortopedyczno-urazowe.

Klienci odwiedzający nasz kraj potrafią wydać średnio od 40 do 75 tysięcy złotych podczas jednej wizyty.

Kto nas odwiedza?

Z polskich usług medycyny turystycznej korzystają głównie Brytyjczycy, Niemcy oraz Skandynawowie. Pacjenci ze Szwecji wybierają nasz kraj głównie ze względu na krótszy czas oczekiwania na zabieg (w szczególności z dziedziny chirurgii plastycznej). Klienci napływający z zachodu kierują się najczęściej korzystniejszą ceną, zaś pacjenci ze wschodu najbardziej cenią sobie jakość. Ostatnio zaczęli się również pojawiać turyści z Kanady i USA.

Dla porównania Polacy w celu leczenia chorób oczu najchętniej wyjeżdżają do Czech i Słowacji. Można tam przede wszystkim w dobrej cenie wyleczyć zaćmę. Polki w ciąży, chcące wykonać skomplikowane operacje na płodzie, wybierają Belgię. Pacjenci, którzy obierają kierunek w stronę Niemiec i USA, udają się tam z bardzo rzadkimi schorzeniami, których leczenie nie jest możliwe w naszym kraju.

Polska ma szanse wybić się ponad inne kraje w dziedzinie turystyki medycznej. Aby to się stało, kliniki muszą zainwestować w dobre kampanie informacyjne oraz współpracę z pośrednikami turystycznymi.

Źródła: zdrowie.dziennik.pl, businessmalopolska.pl, medi-tour.pl, skyscanner.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij