
Zagraniczni pacjenci coraz chętniej leczą się w Polsce
Powodem wzrostu wartości rynkowej medycyny turystycznej jest coraz szerszy zakres sprzedawanych usług oraz ich wysoki poziom. Kliniki nastawiające się na przyjmowanie cudzoziemców planują już wprowadzenie pakietów medyczno-turystycznych.
Na europejskiej arenie
Turystyka medyczna w Polsce ma ogromny potencjał do rozwoju. Kadry lekarzy oraz personel są specjalnie szkolone pod kątem leczenia cudzoziemców. Liczba pacjentów przyjeżdżających na zabiegi wciąż rośnie, dlatego Polska stara się utrzymać na pozycji lidera w tej części Europy. Dużymi konkurentami dla naszego kraju w dziedzinie turystyki medycznej są Czechy, Węgry i Turcja. W tych państwach dużo wcześniej dostrzeżono korzyści płynące z tego biznesu i zainwestowano w kampanie marketingowo-informacyjne.
Mimo tego Polska oferta pozostaje konkurencyjna ze względu na jakość wykonywanych usług. Ważną rolę odgrywa także sieć tanich linii lotniczych, dzięki której napływający z zagranicy pacjenci nie czują bariery odległościowej.
Cena zdrowia
Poddając się zabiegom w Polsce, można sporo zaoszczędzić. W porównaniu do usług sprzedawanych w krajach zachodnich, ich ceny mogą być niższe nawet o 70 proc. Przykładowo, porcelanowa korona kosztuje w Niemczech powyżej 500 euro, a w naszym kraju około 200 euro. Największą różnicę widać pomiędzy cenami zabiegów kapoplastycznych. Wykonanie rekonstrukcji stawu biodrowego w Wielkiej Brytanii kosztuje około 10 tys funtów, a w Polsce cena takiego zabiegu wynosi 4 tys funtów.
Niektóre z placówek odczuły wzrost odwiedzin zagranicznych pacjentów o 20 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Kliniki nastawiające się na przyjmowanie cudzoziemców zaczynają oferować specjalne pakiety medyczno-turystyczne. Dzięki nim klienci mają zagwarantowane zakwaterowanie, leczenie oraz dojazd z lotniska do kliniki w jednej cenie. Pakiety obejmują także atrakcje turystyczne, takie jak wycieczka z przewodnikiem.
Polecane dla Ciebie
Medyczne hity wśród cudzoziemców
Największą popularnością wśród zagranicznych pacjentów w Polsce cieszą się chirurgiczne operacje plastyczne oraz leczenie stomatologiczne, głównie ze względu na dobrze wyszkoloną kadrę lekarzy oraz wysokiej jakości aparaturę medyczną. Badania wykazują, ze aż 90 proc. pacjentów leczonych w Polsce jest zadowolona z oferowanych tu usług. Specjalizacjami medycznymi równie chętnie wybieranymi przez cudzoziemców są ortopedia, kardiochirurgia, wczasy lecznicze, SPA i rehabilitacja. Wśród usług uzdrowiskowych najczęściej leczone są choroby reumatologiczne, górnego układu oddechowego, układu trawienia oraz ortopedyczno-urazowe.
Klienci odwiedzający nasz kraj potrafią wydać średnio od 40 do 75 tysięcy złotych podczas jednej wizyty.
Kto nas odwiedza?
Z polskich usług medycyny turystycznej korzystają głównie Brytyjczycy, Niemcy oraz Skandynawowie. Pacjenci ze Szwecji wybierają nasz kraj głównie ze względu na krótszy czas oczekiwania na zabieg (w szczególności z dziedziny chirurgii plastycznej). Klienci napływający z zachodu kierują się najczęściej korzystniejszą ceną, zaś pacjenci ze wschodu najbardziej cenią sobie jakość. Ostatnio zaczęli się również pojawiać turyści z Kanady i USA.
Dla porównania Polacy w celu leczenia chorób oczu najchętniej wyjeżdżają do Czech i Słowacji. Można tam przede wszystkim w dobrej cenie wyleczyć zaćmę. Polki w ciąży, chcące wykonać skomplikowane operacje na płodzie, wybierają Belgię. Pacjenci, którzy obierają kierunek w stronę Niemiec i USA, udają się tam z bardzo rzadkimi schorzeniami, których leczenie nie jest możliwe w naszym kraju.
Polska ma szanse wybić się ponad inne kraje w dziedzinie turystyki medycznej. Aby to się stało, kliniki muszą zainwestować w dobre kampanie informacyjne oraz współpracę z pośrednikami turystycznymi.
Źródła: zdrowie.dziennik.pl, businessmalopolska.pl, medi-tour.pl, skyscanner.pl