Czy opalanie szkodzi zdrowiu? Fakty i mity
Ernest Niewiadomski

Czy opalanie szkodzi zdrowiu? Fakty i mity

Opalanie, czyli długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez wątpienia jest szkodliwa dla zdrowia, przyspiesza procesy starzenia się skóry i jest najczęstszą przyczyną zachorowań na czerniaka. Czy należy bezwzględnie unikać słońca? Oczywiście nie, ponieważ wykazuje ono również dobroczynny wpływ na wiele procesów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.

Podczas opalania na naszą skórę oddziałują trzy typy promieniowania słonecznego UV-A, UV-B oraz UV-C. Promieniowanie UV-A działa na skórę przez cały rok, przenika najgłębiej przez jej warstwy uszkadzając włókna kolagenowe i przyspieszając procesy starzenia. Szczególnie narażone na jego działanie są twarz, dekolt i dłonie. Stymuluje syntezę barwnika skóry-melaniny, może być przyczyną reakcji alergicznych w postaci zaczerwienienia i swędzenia. Promieniowanie UV-B działa na powierzchowne warstwy skóry głównie latem i odpowiada za piękny i długo utrzymujący się kolor opalenizny. Niestety jest ono także odpowiedzialne za powstawanie poparzeń słonecznych i nieodwracalnych zmian w skórze, które mogą być przyczyną tworzenia się ognisk nowotworowych. Promieniowanie UV-C jest niemal całkowicie absorbowane przez warstwę ozonową i nie stanowi istotnego wpływu na stan skóry.

Nadmierne opalanie może być przyczyną nowotworów skóry. Fakt

Od dawna wiadomo i potwierdza to wiele badań naukowych, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, i związane z tym poparzenia mogą być przyczyną poważnych chorób skóry zagrażających nie tylko zdrowiu, ale również życiu.

Wśród najczęstszych nowotworów skóry wyróżniamy raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego oraz czerniaka. Szczególnie niebezpieczne, choć występujące najrzadziej są czerniaki, które odpowiadają za największą liczbę zgonów wśród chorych na nowotwory skóry. 

Na słońce można się uczulić. Fakt

Promieniowanie słoneczne może wywoływać szereg niegroźnych, ale mało przyjemnych schorzeń skóry, będących wynikiem reakcji alergicznej. Jednymi z najczęstszych są świerzbiączka letnia charakteryzująca się wykwitami na skórze z towarzyszącym im stanem zapalnym i świądem, osutki świetlne w postaci różowo-czerwonych plamek, pęcherzyków i rumienia oraz trądzik wiosenny będący wynikiem nadwrażliwości mieszków włosowych na promieniowanie słoneczne.

Powiązane produkty

Zbyt długa ekspozycja na słońce może być przyczyną starzenia i niezdrowego wyglądu skóry. Fakt

Przenikające w głąb skóry promieniowanie UV-B uszkadza włókna kolagenowe odpowiadające za jej właściwą strukturę i napięcie prowadząc do powstawania zmarszczek, jest to tzw. efekt fotostarzenia. Może również dochodzić do rogowacenia i łuszczenia skóry oraz przebarwień. Pod wpływem słońca nasila się wydzielanie sebum, powstają zaskórniki i zaostrza się trądzik, rozszerzają się i pękają drobne naczynia włosowate.

Osoby ze skórą naczynkową, trądzikiem różowatym czy opryszczką powinny stosować specjalne kremy z wysokim filtrem.

Stosowanie niektórych leków i kosmetyków w połączeniu z opalaniem może wywoływać uczulenie. Fakt

Niektóre składniki kosmetyków i leki mogą pod wpływem promieniowania słonecznego wywołać reakcje fototoalergiczne dając nieprzyjemne objawy podobne do atopowego zapalenia skóry, nawet w miejscach nieeksponowanych na słońce. Do najczęstszych fotouczulaczy zaliczamy antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki moczopędne, statyny i retinoidy. Warto czytać ulotki leków i informacje na opakowaniach kosmetyków lub skorzystać z porady farmaceuty lub lekarza.

Nadmierna ekspozycja na słońce może wywołać udar cieplny pomimo stosowania kosmetyków z wysokim filtrem. Fakt

Zbyt długie przebywanie na słońcu, szczególnie bez nakrycia głowy może doprowadzić do przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Objawia się on bólem i zawrotami głowy, mdłościami, gorączką, spadkiem ciśnienia krwi, a nawet omdleniem. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, ale przydarzyć się może każdemu. W upalne dni należy jak najczęściej przebywać w cieniu, pić dużo wody mineralnej i elektrolitów oraz stosować nakrycie głowy. Ostry udar słoneczny może być śmiertelny.

Należy bezwzględnie unikać słońca przez cały rok. Mit

Nie należy całkowicie rezygnować z ekspozycji na słońce, ponieważ ma ono bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Stymuluje uwalnianie endorfin, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie i stajemy się bardziej aktywni. Najbardziej pożądanym efektem jego działania jest synteza witaminy D niezbędnej m.in. do prawidłowego rozwoju kości, już 15 minut ekspozycji na słońce dziennie w okresie letnim wystarczy do wytworzenia niezbędnej ilości „witaminy słońca”. Jest jednak warunek, należy wyeksponować ok 18% powierzchni ciała nieokrytej i niezabezpieczonej filtrami przeciwsłonecznymi, wystarczą przedramiona i łydki. Istnieją badania potwierdzające korzystny wpływ słońca na libido i płodność. Dzięki ekspozycji na promieniowanie słoneczne zwiększa się synteza tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Działanie to ma korzystny wpływ na pracę serca i układu krwionośnego, co ogranicza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca.

Opalanie w solarium jest zdrowsze od opalania na słońcu. Mit

Często słyszymy opinie, że opalanie w solarium jest mniej szkodliwe od działania słońca. Nie jest to prawdą, ponieważ lampy solarium emitują kilkadziesiąt razy większe promieniowanie UV niż podczas długotrwałego przebywania na słońcu w pogodny dzień. Procesy wynikające z tak silnego napromieniowania skóry w bardzo krótkim czasie przebiegają znacznie szybciej. 

Wychodząc na słońce wystarczy nasmarować odsłonięte części ciała kremem z wysokim filtrem. Mit

Należy pamiętać, że filtry przeciwsłoneczne skutecznie chronią naszą skórę do dwóch godzin, dlatego należy ich używać przynajmniej co dwie godziny oraz przed i po każdej kąpieli. Pamiętajmy również, że zwiewne jasne tkaniny przepuszczają promieniowanie słoneczne, dlatego warto stosować krem z filtrem na całe ciało.

Pięknie opalona skóra wygląda atrakcyjnie, zdrowo i jest symbolem udanego urlopu, należy jednak pamiętać, aby podczas opalania zachować umiar i odpowiednio zabezpieczyć skórę kosmetykami z filtrem dobranymi do typu skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co na prezent? Idealne pomysły pod choinkę

    Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W sklepach od tygodni wiszą świąteczne dekoracje, ulice rozświetlają się kolorowymi iluminacjami i spotkać na nich można Świętego Mikołaja. To ostatni gwizdek, aby pomyśleć o gwiazdkowych prezentach dla najbliższych.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Pomysły na wyjątkowy prezent na Walentynki

    Walentynki, czyli Święto Zakochanych, w Polsce obchodzimy od lat 90. XX wieku. Dla niektórych to tylko komercja, jednak dla większości to dzień, w którym każdy zakochany chce podarować bliskiej swojemu sercu osobie wyjątkowy prezent. A czy Ty masz już prezent dla swojej drugiej połówki?

  • 5 najczęstszych błędów popełnianych przy redukcji wagi

    Redukcja wagi ciała, czyli odchudzanie to nie tylko modny trend robienia formy na wakacje i bycia fit. Bardzo często jest ona konieczna ze względów zdrowotnych, dlatego istotne jest, aby była przeprowadzona mądrze, a najlepiej pod okiem specjalisty dietetyka lub trenera personalnego. Wiele osób przechodzących na dietę redukcyjną popełnia szereg błędów, które mogą skutkować brakiem spodziewanych rezultatów, efektem „yo-yo”, frustracją, złym nastrojem a nawet problemami zdrowotnymi. Oto 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas redukcji wagi.

  • Przygotuj się na długi weekend. Majówka bez komarów

    Za oknami piękna słoneczna pogoda, wiosna rozkwita zielenią, przyroda budzi się do życia. Pomimo wielu obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa w poprzednich latach dziś możemy cieszyć się spędzaniem czasu na łonie natury. Co zrobić, aby komary nie odebrały nam radości czerpanej z czasu spędzonego na świeżym powietrzu, którego ostatnio było tak niewiele?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo przyjemną czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią nasza skórę zarówno w trakcie ekspozycji na Słońce, jak i pomagają nam ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na Słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć jej trwałość? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij