Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?
Anna Miros

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Lato to czas beztroskiej zabawy dzieci na świeżym powietrzu. Szczególnie w tym okresie pamiętajmy, aby chronić nasze pociechy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna? Jakie są zasady bezpiecznego przebywania na słońcu?

Skóra dziecka

Skóra niemowlaka jest cieńsza i delikatniejsza od skóry osoby dorosłej. Ponadto wykazuje większą wrażliwość na szkodliwe czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie ultrafioletowe. Wytwarza mniej melaniny – barwnika skóry, odpowiedzialnego za naturalną ochronę przed promieniami UV. Termoregulacja również jest niewystarczająco rozwinięta, ponieważ gruczoły potowe są mniej aktywne. W związku z tym należy pamiętać, że funkcje ochronne skóry przed promieniowaniem i regulacja temperatury ciepła u niemowląt i dzieci do 3 lat są ograniczone, dlatego musimy w odpowiedni sposób ochronić skórę dziecka w słoneczne, gorące dni.

Jak działają na nasz organizm promienie UV?

Promieniowanie ultrafioletowe pomimo wielu korzyści takich jak: zwiększenie wytwarzania witaminy D (ułatwia przyswajanie wapnia), działanie antydepresyjne, pomoc w leczeniu chorób skóry (łuszczyca, egzema), pobudzenie układu immunologicznego, niestety ma szkodliwy wpływ na nasz organizm. Promieniowanie UVA jest bardziej niebezpieczne, niż UVB ponieważ wnika głębiej - aż do skóry właściwej. Przyczynia się do przyspieszonego starzenia skóry (fotostarzenia) oraz uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Ponadto jest główną przyczyną reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych, a także wykazuje działanie mutagenne i kancerogenne. Natomiast promieniowanie UVB jest pochłaniane przez naskórek, przez co powoduje jego uszkodzenie i nadmierne rogowacenie. Odpowiada za stan zapalny skóry (zaczerwienienie, pieczenie, bolesność), a także może powodować oparzenia, alergie oraz choroby nowotworowe skóry.

Polecane dla Ciebie

Bezpieczne przebywanie na słońcu

Każdy rodzic lub opiekun powinien przestrzegać kilku zasad w okresie letnim, aby zabezpieczyć skórę malucha przed niekorzystnymi skutkami promieniowania UV.

Pamiętajmy, że niemowląt i dzieci do 3 lat nie wolno opalać i wystawiać na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Niezbędne wskazówki:

  • Unikaj spacerów z dzieckiem w godzinach południowych – między 11 a 15, z uwagi na najsilniejsze promieniowanie.
  • Jeśli to możliwe, staraj się przebywać z dzieckiem w cieniu.
  • Stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym: do 3 roku życia SPF 50, później minimum SPF 30. Należy wybierać kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi), ponieważ nie wnikają w skórę (tak jak filtry chemiczne) i odbijają promienie słoneczne. Aplikacja kremu powinna być 15-20 minut przed wyjściem z domu. Następnie co 2-3 godziny, ponieważ krem może zostać wytarty np. w trakcie zabawy, po spoceniu się lub po kąpieli w morzu. Krem należy nakładać na całe ciało dziecka, ponieważ promienie również docierają do skóry przez ubrania. Szczególną uwagę należy zwrócić na odsłonięte części ciała takie jak: twarz, uszy, kark, stopy oraz znamiona barwinkowe – w tych miejscach należy nałożyć grubszą warstwę kremu. Sprawdzaj czy kremy oprócz ochrony przed promieniami UVB, chronią także przed UVA oraz od którego miesiąca życia można je stosować.
  • Chroń głowę dziecka przed słońcem. Jeśli niemowlak nie chodzi, podnieś daszek wózka lub zainstaluj specjalną parasolkę. W wózku nie trzeba zakładać dziecku czapki, aby nie doprowadzić do przegrzania. Gdy dziecko potrafi chodzić lub będzie narażone bezpośrednio na promienie UV załóż mu bawełnianą czapkę z daszkiem, najlepiej z osłonką na kark lub kapelusz z szerokim rondem.
  • Gdy wybieracie się na plażę należy szczególnie uważać na promienie słoneczne, ponieważ odbijają się one zarówno od piasku jak i od wody. Warto zakupić kostium kąpielowy z tkaniny nie przepuszczającej promieni UV oraz wodoodpornekremy z filtrem. Pamiętaj, aby smarować dziecko co 2 godziny i po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli był nałożony kosmetyk wodoodporny. Wycieranie ręcznikiem, zabawa w piasku również ścierają nałożony wcześniej krem. Po powrocie do domu należy zmyć kremy ochronne.
  • Dzieci powyżej 1 roku życia powinny nosić okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem odpowiednio dopasowane przez optyka.
  • Pamiętaj o częstym podawaniu dziecku picia - najlepiej wody mineralnej niegazowanej.
  • W gorące dni może dojść do odparzenia pupy pod pieluszką. Przy każdym przewijaniu należy ją przemyć i posmarować kremem. Wskazane jest wtedy częste „wietrzenie” pupy.
  • Na skórze dziecka mogą pojawić się potówki, dlatego należy ubierać dziecko w lekkie, bawełniane ubranka, aby nie doprowadzić do przegrzania.
Pamiętajmy, że nie istnieje całkowita ochrona przeciwsłoneczna. Nawet kosmetyki z najwyższymi filtrami nie chronią naszego organizmu w 100%. Warto zastosować powyższe wskazówki, aby wraz z dzieckiem cieszyć się słonecznym dniem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij