Podziel się krwią w Światowym Dniu Krwiodawcy
Katarzyna Szulik

Podziel się krwią w Światowym Dniu Krwiodawcy

Aż 1,2 mln donacji krwi i jej składników dokonano w Polsce w 2015 roku. Choć liczby wyglądają imponująco, przy okazji wypadającego dziś Światowego Dnia Krwiodawcy warto przypominać o ogromnej roli dawców w leczeniu. Choć próby podejmowane są coraz częściej, jak dotąd nie udało się stworzyć syntetycznego odpowiednika krwi, dlatego krwiodawstwo pozostaje jedynym ratunkiem między innymi dla ofiar wypadków i osób chorych na białaczkę.

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzimy 14 czerwca, na pamiątkę urodzin Karla Landsteiera, odkrywcy grup krwi, który za swoje osiągnięcie otrzymał Nagrodę Nobla. Dzień ten jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy bezinteresownie dzielą się krwią niezbędną do ratowania życia innych, a także pretekstem do szerzenia idei krwiodawstwa.

Mobilne dawstwo i akcje promocyjne w całym kraju

Krwi nie można wyprodukować ani skupować jej za pieniądze (przynajmniej w Polsce), dlatego system opieki zdrowotnej w tym względzie opiera się wyłącznie na dawcach, którzy oddają ją bezinteresownie i dobrowolnie. Minister Konstanty Radziwiłł w poprzedni weekend w ramach zachęcania do pomocy sam oddał krew oraz zainaugurował Trasę Czerwonej Nitki, czyli mobilnych punktów poboru krwi oraz edukacji dotyczącej krwiodawstwa. Jest ona kulminacyjnym punktem ogólnopolskiej akcji "Twoja krew, moje życie", która promuje honorowe krwiodawstwo.

Dawstwu mają sprzyjać również zmiany w prawie, które zostaną wprowadzone po wejściu w życie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi. Zakłada ona między innymi konieczność prowadzenia teleinformatycznego rejestru zawierającego dane o dawcach i kandydatach na dawców, co pozwoli łatwo i szybko zapewnić krew potrzebującym.

Oddawaj krew zwłaszcza w wakacje

Obchody Światowego Dnia Krwiodawcy akurat o tej porze roku mają szczególne znaczenie z punktu widzenia zapotrzebowania. Wakacje to tradycyjnie okres, w którym niedobory krwi są największe, co z jednej strony wynika z większej liczby wypadków, z drugiej natomiast z faktu, że wielu krwiodawców przebywa na urlopach i w tym czasie nie oddaje krwi. Stacje krwiodawstwa nie mają preferencji dotyczącej grup krwi – przyjmą każdą, choć z praktycznego punktu widzenia najbardziej pożądaną jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ może być przetoczona każdemu biorcy. Jest niezwykle cenna, ale też bardzo rzadka, ponieważ ma ją zaledwie 6 proc. Polaków.

Powiązane produkty

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew może oddać każda zdrowa osoba między 18 a 65 roku życia, ważąca przynajmniej 50 kilogramów, która w chwili oddawania jest zupełnie zdrowa - przeciwwskazaniem może być nawet zwykłe przeziębienie. Dawcami nie mogą być osoby, którzy cierpią na choroby przewlekłe lub przebyły je w przeszłości. Przeciwwskazaniem jest także posiadanie tatuażu, ale tylko do 6 miesięcy po jego wykonaniu. Wbrew obiegowej opinii, w krwiodawstwie nie przeszkadza również terapia hormonalna, także związana z przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych.

Jednorazowo oddać można 450 ml krwi pełnej, jednak dawca może dzielić się nie tylko nią, ale również poszczególnymi składnikami krwi, takimi jak płytki krwi czy krwinki czerwone. Krew nie powinna być pobierana częściej niż 4 razy do roku w przypadku kobiet i 6 razy do roku w przypadku mężczyzn.

Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez WHO, która aktywnie wspiera honorowych krwiodawców i dąży do tego, by do 2020 roku stanowili oni jedyne źródło krwi we wszystkich krajach. Obecnie taka sytuacja dotyczy 60 państw, a w kolejnych 40 krew pobierana jest również od członków rodzin pacjentów, a także oddawana za opłatą.

Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij