×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Podziel się krwią w Światowym Dniu Krwiodawcy

Aż 1,2 mln donacji krwi i jej składników dokonano w Polsce w 2015 roku. Choć liczby wyglądają imponująco, przy okazji wypadającego dziś Światowego Dnia Krwiodawcy warto przypominać o ogromnej roli dawców w leczeniu. Choć próby podejmowane są coraz częściej, jak dotąd nie udało się stworzyć syntetycznego odpowiednika krwi, dlatego krwiodawstwo pozostaje jedynym ratunkiem między innymi dla ofiar wypadków i osób chorych na białaczkę.

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzimy 14 czerwca, na pamiątkę urodzin Karla Landsteiera, odkrywcy grup krwi, który za swoje osiągnięcie otrzymał Nagrodę Nobla. Dzień ten jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy bezinteresownie dzielą się krwią niezbędną do ratowania życia innych, a także pretekstem do szerzenia idei krwiodawstwa.

Mobilne dawstwo i akcje promocyjne w całym kraju

Krwi nie można wyprodukować ani skupować jej za pieniądze (przynajmniej w Polsce), dlatego system opieki zdrowotnej w tym względzie opiera się wyłącznie na dawcach, którzy oddają ją bezinteresownie i dobrowolnie. Minister Konstanty Radziwiłł w poprzedni weekend w ramach zachęcania do pomocy sam oddał krew oraz zainaugurował Trasę Czerwonej Nitki, czyli mobilnych punktów poboru krwi oraz edukacji dotyczącej krwiodawstwa. Jest ona kulminacyjnym punktem ogólnopolskiej akcji "Twoja krew, moje życie", która promuje honorowe krwiodawstwo.

Dawstwu mają sprzyjać również zmiany w prawie, które zostaną wprowadzone po wejściu w życie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi. Zakłada ona między innymi konieczność prowadzenia teleinformatycznego rejestru zawierającego dane o dawcach i kandydatach na dawców, co pozwoli łatwo i szybko zapewnić krew potrzebującym.

Oddawaj krew zwłaszcza w wakacje

Obchody Światowego Dnia Krwiodawcy akurat o tej porze roku mają szczególne znaczenie z punktu widzenia zapotrzebowania. Wakacje to tradycyjnie okres, w którym niedobory krwi są największe, co z jednej strony wynika z większej liczby wypadków, z drugiej natomiast z faktu, że wielu krwiodawców przebywa na urlopach i w tym czasie nie oddaje krwi. Stacje krwiodawstwa nie mają preferencji dotyczącej grup krwi – przyjmą każdą, choć z praktycznego punktu widzenia najbardziej pożądaną jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ może być przetoczona każdemu biorcy. Jest niezwykle cenna, ale też bardzo rzadka, ponieważ ma ją zaledwie 6 proc. Polaków.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew może oddać każda zdrowa osoba między 18 a 65 roku życia, ważąca przynajmniej 50 kilogramów, która w chwili oddawania jest zupełnie zdrowa - przeciwwskazaniem może być nawet zwykłe przeziębienie. Dawcami nie mogą być osoby, którzy cierpią na choroby przewlekłe lub przebyły je w przeszłości. Przeciwwskazaniem jest także posiadanie tatuażu, ale tylko do 6 miesięcy po jego wykonaniu. Wbrew obiegowej opinii, w krwiodawstwie nie przeszkadza również terapia hormonalna, także związana z przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych.

Jednorazowo oddać można 450 ml krwi pełnej, jednak dawca może dzielić się nie tylko nią, ale również poszczególnymi składnikami krwi, takimi jak płytki krwi czy krwinki czerwone. Krew nie powinna być pobierana częściej niż 4 razy do roku w przypadku kobiet i 6 razy do roku w przypadku mężczyzn.

Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez WHO, która aktywnie wspiera honorowych krwiodawców i dąży do tego, by do 2020 roku stanowili oni jedyne źródło krwi we wszystkich krajach. Obecnie taka sytuacja dotyczy 60 państw, a w kolejnych 40 krew pobierana jest również od członków rodzin pacjentów, a także oddawana za opłatą.

Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, Onet.pl


Podziel się: