Szpitale nie przestrzegają zasad przeprowadzania legalnych aborcji
Katarzyna Szulik

Szpitale nie przestrzegają zasad przeprowadzania legalnych aborcji

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny stworzyła raport, z którego wynika, że normą jest utrudnianie przez szpitale przeprowadzania zabiegów legalnej aborcji – informuje „Gazeta Wyborcza”. To kolejny głos w dyskusji, która rozgorzała z nową siłą po zapowiedziach zaostrzenia przepisów w sprawie przerywania ciąży.

Dodatkowe opinie lekarskie, badania, konsylia, a czasem nawet zgoda męża – z informacji Fundacji wynika, że kobiety chcące legalnie przerwać ciążę spotykają się z dodatkowymi, niezgodnymi z prawem obostrzeniami, uniemożliwiającymi wykonanie zabiegu. Raport oficjalnie ujrzy światło dzienne w czwartek, jednak „Gazeta Wyborcza” poznała jego wnioski już wcześniej. Sformułowano ja na podstawie danych pozyskanych z połowy, czyli 200 polskich szpitali posiadających oddziały ginekologiczno-położnicze.

W przypadków wskazań natury medycznej, do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest posiadanie zaświadczenia o wskazaniu do aborcji, wystawione przez innego lekarza niż ten, który przeprowadza zabieg. Gdy natomiast ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, dodatkowo konieczne jest zaświadczenie z prokuratury.

Dla wielu szpitali te dokumenty są jednak niewystarczające:

 • 25 spośród badanych wymaga dwóch zaświadczeń lekarskich.
 • 22 zwołuje w tym celu konsylium.
 • 8 wymaga zgody konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa.
 • 5 oczekuje złożenia przez kobietę pisemnej prośby o przeprowadzenie zabiegu.
 • W jednym z małopolskich szpitali do wykonania aborcji konieczna jest zgoda komisji orzekającej przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • W innej placówce aborcja może być wykonana tylko za zgodą męża kobiety, przy czym nie wiadomo, jak wspomniana procedura przebiega, gdy ciężarna jest panną lub rozwódką.
 • W pięciu szpitalach poinformowano, że przeprowadzenie aborcji jest niemożliwe, ponieważ cały personel podpisał klauzulę sumienia, przy czym w takiej sytuacji placówka nie ma obowiązku wskazania innej, w której kobieta mogłaby poddać się zabiegowi.

Sytuację pacjentek utrudnia fakt, że niewiele szpitali ma jasne i spisane procedury, do których można się odnieść. Fundacja otrzymała je tylko od 9 ze 133 placówek, natomiast 111 zadeklarowało, że opracowało własne, ale nie spisało ich na piśmie. Taka sytuacja otwiera szerokie pole do rozmaitych interpretacji, zazwyczaj niekorzystnych dla kobiet, którym przepisy gwarantują prawo do legalnej aborcji.

Chaos informacyjny szkodzi kobietom

Federacja wysłała ankiety z pytaniami o procedury w przypadku aborcji do 200 placówek, w wielu przypadkach kilkakrotnie, choć wspomniane dane są jawne zgodnie z zasadami dostępu do informacji publicznej. Wspomnianych informacji udzieliły 133 placówki, a 22 zadeklarowały, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie przeprowadziły żadnej aborcji, co jednak okazało się niezgodne z wyceną procedur wykonaną przez NFZ. Dane o aborcjach z Funduszy i Ministerstwa zdrowia również są bardzo rozbieżne. Zdaniem NFZ w 2014 roku przeprowadzono w Polsce 1812 legalnych aborcji, a w opinii Ministerstwa o niemal połowę mniej, czyli 977. Te dane sugerują, że szpitale nie zgłaszają ministerstwu wszystkich zabiegów, co dodatkowo pogłębia chaos.

Z raportu jasno wynika, że sytuacja pacjentki kwalifikującej się do aborcji zależy od tego, do jakiego szpitala trafi. To, że dana placówka ją przeprowadzi nie oznacza jednak, że po drodze nie zechce rzucić jej kłód pod nogi, które dodatkowo zwiększają stres towarzyszący takiemu zabiegowi.

Ustawa aborcyjna do poprawki?

Od czasu rozpoczęcia dyskusji nad zmianami w ustawie aborcyjnej, do Fundacji dociera coraz więcej sygnałów od kobiet, którym utrudnia się przerwanie ciąży w sytuacji, gdy jest to legalne. Polskie prawo dopuszcza taką możliwość, gdy dziecko pochodzi z gwałtu lub kazirodztwa, gdy jego urodzenie poważnie zagraża życiu lub zdrowiu matki, a także w razie wystąpienia ciężkich wad płodu.

Obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej, przygotowany przez Fundację „Pro-prawo do życia”, przewiduje całkowitą niedopuszczalność aborcji oraz kary więzienia zarówno dla matki, która się jej podda, jak i dla lekarza, który ją przeprowadzi. Twórcy projektu jak na razie zbierają podpisy potrzebne do przedstawienia go w Sejmie, jednak przedstawiciele rządzącego Prawa i Sprawiedliwości już teraz wyrazili wstępne poparcie dla zaostrzenia przepisów.

Bezpośrednim bodźcem do wniesienia projektu miała być sytuacja, do której doszło w stołecznym Szpitalu im. Św. Rodziny. Na początku marca 2016 roku dokonano tam zabiegu aborcji, po którym dziecko miało urodzić się z oznakami życia, ale mimo to zmarło. Sprawą zajęła się prokuratura, a Ministerstwo Zdrowia wszczęło kontrolę w placówce.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij