Implant z chemioterapią pomoże leczyć raka trzustki
Katarzyna Szulik

Implant z chemioterapią pomoże leczyć raka trzustki

Naukowcy z oddziału Massachusetts Institute of Technology w Cambridge stworzyli niewielki implant dostarczający leki bezpośrednio do guzów na trzustce. Urządzenie z powodzeniem przeszło testy na myszach i wykazało dwunastokrotnie wyższą skuteczność niż standardowa terapia przeciwnowotworowa.

Efekty eksperymentu zespołu ukazały się na łamach pisma Biomaterials. Implant ma formę cienkiej, elastycznej błony wzbogaconej lekami, ciasno zwiniętej w tubkę i umieszczonej w cewniku. Po wszczepieniu jej w trzustkę, błona się rozwija i dostosowuje do kształtu guza. Zawarte w niej leki są uwalniane w ściśle określonym tempie i czasie. Konstrukcja implantu zapewnia, że substancje są wydzielane tylko od strony mającej kontakt z guzem, co pozwala minimalizować wpływ terapii na organy znajdujące się w pobliżu trzustki.

Łatwiejsze dotarcie do jądra problemu

Zdaniem współautorki badania, Dr Laury Indolfi, wspomniany implant dzięki precyzyjnemu oddziaływaniu na źródło nowotworu jest w stanie kontrolować postęp choroby, a nawet zmniejszyć guza do rozmiarów umożliwiających jego chirurgiczne usunięcie. To ogromny przełom, ponieważ rak trzustki należy do najbardziej śmiertelnych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Dostarczenie chemioterapii do organu jest bardzo trudne ze względu na jego położenie w głębi jamy brzusznej. Sytuacji nie rozwiązuje wstrzykiwanie leku bezpośrednio w guzy, ponieważ są one słabo ukrwione, a otaczająca je błona utrudnia przenikanie substancji leczniczych do wnętrza.

Zahamowanie i remisja

Implanty zostały wykonane z materiałów już dopuszczonych do użytku medycznego, co powinno ułatwić ich rozpowszechnienie i produkcję. Błona powstała z polimeru PLGA, który łatwo dopasowuje się do kształtu obiektu, na który zostanie nałożony. Lek był testowany na myszach, którym wszczepiono ludzkie guzy trzustki, co pozwala mieć nadzieję co do jego skuteczności. U zwierząt, u których zastosowano leczniczą błonę, wzrost guza został zahamowany, a w niektórych wypadkach wręcz się skurczył. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest ograniczanie rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych w ciele.

Już wkrótce naukowcy planują rozpocząć kliniczne testy leku na ludziach. Przewidują także, że w przyszłości błona może pomóc w leczeniu innych nowotworów zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach.

Powiązane produkty

Oczekiwany przełom w diagnostyce

W przypadku raka trzustki problemem jest nie tylko leczenie nowotworu, ale również diagnostyka choroby. W Europie odsetek pięcioletnich przeżyć po jego wykryciu wynosi zaledwie 5 proc. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nowotwór trzustki bardzo długo nie zdradza żadnych objawów, dlatego zazwyczaj jest wykrywany dopiero w chwili pojawienia się przerzutów, a więc gdy szanse na wyleczenie są niewielkie.

Ten stan rzeczy może zmienić zeszłoroczne odkrycie brytyjskich i hiszpańskich naukowców, którzy opracowali metodę diagnostyki raka trzustki na podstawie badania moczu. Przełom przyniosło wyodrębnienie trzech białek - LYVE1, REG1A i TFF1, których podwyższone stężenie w moczu wskazuje na raka trzustki. Badania w tym kierunku prowadzili m.in. naukowcy z Queen Mary University w Londynie. Zdaniem twórców metody diagnostyka na podstawie badania moczu mogłaby zwiększyć odsetek przeżyć nawet do 60 proc.

Źródło: Medical News Today

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij