Obywatelski projekt zaostrza przepisy antyaborcyjne - portal DOZ.pl
Obywatelski projekt zaostrza przepisy antyaborcyjne
Katarzyna Szulik

Obywatelski projekt zaostrza przepisy antyaborcyjne

Aborcja dopuszczalna wyłącznie w przypadku zagrożenia życia ciężarnej, a nielegalny zabieg zagrożony karą nawet 5 lat więzienia dla matki i lekarza – taką zmianę przepisów przewiduje obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej, przygotowany przez Fundację „Pro-prawo do życia”. Jego autorzy na razie zbierają podpisy, a posłowie PiS nieoficjalne dopuszczają udzielenie mu poparcia, jeśli trafi do Sejmu.

Zgodnie z projektem, jedną przesłanką do przerwania ciąży byłoby bezpośrednie zagrożenie życia matki. W przeciwnym wypadku wykonanie zabiegu miałoby grozić karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat zarówno dla kobiety w ciąży, jak i osób dokonujących aborcji i pośredniczących w niej. Matka mogłaby liczyć na złagodzenie kary lub całkowite odstąpienie od niej, gdyby sąd podjął taką decyzję.

Radykalny zwrot

To zdecydowane zaostrzenie przepisów w stosunku do obowiązującego stanu prawnego, który dopuszcza przerwanie ciąży w trzech przypadkach: zagrożenia życia i zdrowia ciężarnej, gdy istnieje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, bądź też gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, czyli gwałtu.

Jak na razie projekt znajduje się na etapie zbierania podpisów - żeby trafił do Sejmu, potrzeba ich co najmniej 100 tysięcy. Droga do formalnego procedowania nad projektem wciąż jest daleka, jednak posłowie PiS nieoficjalne przyznają, że jeśli trafi on do parlamentu, poprą go. Gdy we wrześniu 2015 roku, jeszcze za rządów PO, do Sejmu trafił inny projekt zaostrzający przepisy antyaborcyjne, większość posłów PiS opowiedziała się za jego przyjęciem.

Zdaniem ekspertów dalsze zaostrzanie już i tak restrykcyjnych przepisów nie przysłuży się sytuacji kobiet, które podejmują decyzję o usunięciu ciąży.

Zabieg wzbudził wątpliwości

Projekt ma być odpowiedzią na zdarzenie, do którego doszło w Szpitalu im. Św. Rodziny na początku marca. Po zabiegu aborcyjnym, dokonanym w 24. tygodniu ciąży, miało urodzić się dziecko z oznakami życia, które jednak zmarło po 22 minutach. Poród został wywołany przedwcześnie w związku z ciężkim uszkodzeniem płodu - dziecko miało zespól Downa, niesprawne nerki i wadę serca. Sprawie obecnie przygląda się prokuratura, która wszczęła śledztwo w sprawie przerwania ciąży z naruszeniem warunków ustawowych oraz nieudzielenia pomocy nowo narodzonemu dziecku. Kontrolę w szpitalu prowadzi także Ministerstwo Zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Polska zaostrza, Chile łagodzi

Podczas gdy u nas trwają starania o zaostrzenie prawa antyaborcyjnego, w Chile parlament właśnie zezwolił na zniesienie absolutnego zakazu przerywania ciąży, który do tej pory obowiązywał w kraju. Po ponad rocznej dyskusji, niższa izba parlamentu uznała, że aborcja powinna być dopuszczalna, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, w razie nieusuwalnej wady płodu oraz zagrożenia życia matki. Nowe przepisy przewidują, że legalną aborcję będzie można przeprowadzić do 14. tygodnia ciąży.

Przepis o absolutnym zakazie przerywania ciąży niezależnie od okoliczności został wprowadzony 25 lat temu, za czasów dyktatury Augusta Pinocheta. Aborcja była zagrożona karą 5 lat więzienia dla matki, lekarzy i pielęgniarek uczestniczących w zabiegu. Mimo to, zgodnie z szacunkami, w Chile dochodziło do około 70 tys. zabiegów przerwania ciąży rocznie.

Choć zmianę prawa popiera aż 70 proc. Chillijczyków, prawica długo nie chciała do niej dopuścić i w publicznej dyskusji porównywała aborcję do niewolnictwa i mordów za czasów dyktatury Pinocheta. Złagodzenie prawa to w dużej mierze zasługa obecnej, socjalistycznej prezydent Chile Michelle Bachelet, która zapoczątkowała szereg reform, w tym legalizację związków jednopłciowych, wprowadzenie równościowej edukacji publicznej czy reformę podatkową, która ukróciła faworyzowanie wielkich przedsiębiorstw państwowych.

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij