Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych okiem kosmetologa
Magdalena Wierucka-Rybak

Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych okiem kosmetologa

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz dermatologii cieszą się niezwykłą popularnością wśród kobiet oraz mężczyzn. Pacjenci, w zależności od problemu, z jakim przyszli do specjalisty, są kierowani na różnego rodzaju terapię, która może być bardziej lub mniej inwazyjna. Niemniej jednak po wyjściu z gabinetu lekarskiego pozostają oni dalej pod stałą kontrolą i opieką dermatologa czy kosmetologa. Skóra po wykonaniu różnego typu kuracji powinna podlegać prawidłowemu procesowi gojenia się i regeneracji. W tym czasie niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja, która przyspieszy ten proces.

Jak postępować ze skórą po wykonaniu zabiegu?

Mezoterapia, botox, laseroterapia czy głębokie złuszczanie naskórka… Pomimo prawidłowego wykonania zabiegu z zakresu dermatologii czy medycyny estetycznej, skóra jest uszkodzona, podrażniona, zaczerwieniona, a także cechuje ją stan zapalny. W przypadku niektórych zabiegów może dojść do pieczenia czy świądu. Wszystkie wymienione cechy są reakcją organizmu na wykonaną ingerencję ze strony lekarza nakierowaną na skórę. Jej efektem jest uruchomienie procesu zapalnego, z którym bezpośrednio wiąże się gojenie, a więc regeneracja i odbudowa.

Kremy i maści apteczne

Prawidłowe postępowanie pielęgnacyjne po wykonaniu zabiegów dermatologicznych czy z zakresu medycyny estetycznej jest związane z rodzajem terapii. W większości przypadków pracownicy służby zdrowia polecają zastosowanie kremów i maści aptecznych. Niestety, większość kosmetyków dostępnych w drogeriach może wywoływać podrażnienia i pogłębiać proces zapalny, a nawet sprzyjać alergii. Z tego względu wykorzystuje się preparaty apteczne, które działają jak opatrunek dla zranionej skóry. Najlepiej zaopatrzyć się w preparaty, które są przeznaczone do delikatnej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry, po zabiegach dermatologicznych. Preparaty te nie zawierają substancji zapachowych ani konserwantów. Są hipoalergiczne, a zawarte w nich substancje aktywne wpływają na zmniejszenie nadpobudliwości włókien nerwowych skóry, wyciszają ją oraz uspokajają, minimalizując dyskomfort spowodowany kłuciem, pieczeniem czy ściągnięciem. 

Na dzień najlepiej używać kremów ochronnych i nawilżających z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Najlepiej na początku zabezpieczyć skórę kremem o SPF 30-50, gdyż silne działanie UV na skórę nie tylko nasili podrażnienia na jej powierzchni, ale również wpłynie na pojawienie się przebarwień. Preparat należy nakładać obficie przynajmniej 2 razy dziennie na oczyszczoną i delikatnie osuszoną skórę.

Na noc przyda się preparat silnie regenerujący, który przyspieszy, przywróci równowagę procesowi gojenia, dzięki czemu uzyskamy doskonały efekt jej odbudowy. Kremy i maści obok kompleksów regenerujących, zawierają także kompleksy przeciwbakteryjne, które skutecznie ochronią zranioną skórę przed wtórnym zakażeniem rany. Wśród aktywnych składników odnajdziemy cynk, miedź,  pantenol, alantoinę, a także madekasozyd. Preparaty te wzbogacane są także o wyciągi roślinne oraz wody termalne. Synergizm składników aktywnych miedzi wspomaga proces tworzenia się nowej, zagojonej skóry, gwarantując doskonały jej wygląd po zagojeniu.

Po zabiegach dermatologicznych skórę należy zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieniowania UV kremami z wysokim faktorem. Należy podkreślić, że aplikację należy powtórzyć już po kilku godzinach.

Kremy do zadań specjalnych

Po wykonaniu zabiegów dermatologicznych, skóra każdego z nas inaczej reaguje. Podczas gdy u jednych będzie ona silnie zaczerwieniona, drudzy mogą zauważyć wyłącznie lekkie podrażnienie. Należy także zaznaczyć, że stopień uszkodzenia naskórka i skóry właściwej zależy od rodzaju zabiegu, jakiemu się poddaliśmy. Dlatego też w niektórych przypadkach, potrzebna będzie dodatkowa pielęgnacja.

  • Antybakteryjne lotiony są polecane w przypadku sączących się ran. Wspomagają one nie tylko każdy etap gojenia się naskórka, ale dzięki kompleksom antybakteryjnym neutralizują i wchłaniają wysięki. Zawierają one m.in. talk i krzemionkę. 

  • Regenerujące preparaty na siniaki, obrzęki i stłuczenia przeznaczone są dla osób będących po zabiegach dermatologii estetycznej, których efektem ubocznym jest pojawienie się obrzęku czy zasinienia. Preparaty tego typu stosuje się profilaktycznie już przed zabiegiem, zazwyczaj około tygodnia, a następnie 2 razy dziennie do momentu całkowitego wchłonięcia się krwiaka. Wśród składników aktywnych wyróżnić można wyciąg z arniki i apigeninę, które hamują odczyn zapalny, regenerujący i przyspieszający proces odbudowy cynk, a także substancje przeciwbólowe i przeciwświądowe. 

  • Kremy zapobiegające powstawaniu blizn, których warunkiem skuteczności jest systematyczność. Ich działanie związane jest z ograniczeniem niekontrolowanej proliferacji komórek i tworzenia kolagenu. Dzięki czemu nie dochodzi do przerostu blizny. Preparaty te zawierają głównie wyciąg z cebuli, żyworódki, alantoinę, czy heparynę i silikon.

Oczyszczanie i osuszanie skóry

Po wykonaniu wszelkiego typu zabiegów ingerujących w naskórek należy nie tylko w prawidłowy sposób aplikować kremy i maści, ale również przeprowadzać oczyszczanie. Usuwanie zanieczyszczeń i przygotowanie skóry pod przyjęcie preparatu powinno przebiegać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i higieny. Niewłaściwie wykonane może nie tylko pogłębiać proces zapalny, ale również przyczyniać się do podrażnienia i nadkażenia ran.

Najlepszym sposobem oczyszczania skóry jest zastosowanie delikatnych preparatów myjących, na bazie wody termalnej bądź płynów micelarnych. Wszystkie środki powinny być bezalkoholowe, bezzapachowe i bez dodatku środków barwiących. Bardzo podrażnioną skórę z sączącymi się ranami można spryskiwać wyłącznie sprayem – mgiełką, o ile lekarz nie zalecił innego sposobu jej oczyszczania i przemywania.

Czego unikać?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że zabiegi z zakresu dermatologii czy medycyny estetycznej są zabiegami, które penetrują głębokie warstwy skóry. Dlatego też należy unikać wszystkich aktywności, które mogłyby narazić nas na pogłębianie się procesu zapalnego, tworzenia wybroczyn, czy narażenia skóry na zakażenia bakteryjne, grzybicze.

  • Najważniejszym elementem jest unikanie słońca, głównie przez okres około 3-4 tygodnie po zabiegu, a w przypadku laseroterapii ten okres wydłuża się nawet do 6 miesięcy. Ponadto trzeba zrezygnować z sauny i solarium.  
  • Przy niektórych zabiegach niewskazana jest także siłownia, fitness, a nawet noszenie ciężkich zakupów.
  • Nie należy również rozdrapywać ran, ani zdrapywać strupków, a w przypadku szczypiącej i swędzącej skóry, nie drapać.
Bezwzględnie stosowanie się do wskazań lekarza oraz pomoc w trakcie okresu gojenia, umożliwi powrót do zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także wskazać najlepsze produkty kosmetyczne do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach czy, a może przede wszystkim odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij