Przybywa chorujących na grypę
Katarzyna Szulik

Przybywa chorujących na grypę

Mimo popularyzacji szczepionek i alarmujących doniesień o kolejnych groźnych szczepach grypy, które powinny skłonić do działań profilaktycznych, liczba zarażonych zwiększa się. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy informuje, że w porównaniu z sezonem 2014/15 w Polsce zanotowano 11-procentowy wzrost zachorowań na tę chorobę.

O danych przedstawionych przez organizację poinformowała Polska Agencja Prasowa. Z informacji wynika, że od początku września na grypę lub podobne schorzenia zapadło prawie 2 mln osób, spośród których 6,2 tys. musiało leczyć się w szpitalu. Alarmująca jest zwłaszcza liczba zgonów powiązanych z grypą. Okres zachorowań jeszcze się nie zakończył, a Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH odnotował już 20 zgonów, podczas gdy rok temu w całym sezonie grypowym było ich 11. Wówczas całkowita liczba odnotowanych zachorowań wyniosła 3,7 mln, a hospitalizacji 12,2 tys.

Kolejne zgony na Śląsku i Pomorzu

Wczoraj w jednym z Gdańskich szpitali zmarła 82-letnia kobieta zarażona wirusem AH1N1. To już trzecia ofiara świńskiej grypy na Pomorzu. Wcześniej doprowadziła do śmierci 40-latka z Wejherowa oraz 60-latka w Gdyni. Zakażenie wirusem potwierdzono u 20 mieszkańców regionu, ale lekarze zapewniają, że nie ma mowy o epidemii. Świńska grypa budzi obawy, ale w tym okresie należy unikać każdej jej odmiany, dlatego profilaktyka i wczesne reagowanie są niezbędne.

Znacznie gorsza sytuacja jest na Śląsku, gdzie do tej pory stwierdzono 81 zachorowań i 6 zgonów z tytułu grypy, również, choć nie tylko świńskiej. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni liczba potwierdzonych zakażeń AH1N1 wzrosła o 50 osób, a ogólnie na terenie Śląska tygodniowo rejestruje się ponad 16 tys. zachorowań na grypę lub choroby pokrewne. Ze względu na duże prawdopodobieństwo zakażenia, na wielu oddziałach szpitalnych w regionie wprowadzono zakaz odwiedzin do odwołania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Z komunikatu Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wynika, że osoby, które w tym roku zaszczepiły się przeciwko grypie nie muszą obawiać się jej świńskiej odmiany, ponieważ szczepionki chronią również przed nią. To właśnie AH1N1 odpowiada za dużą część tegorocznych zachorowań, jednak warto pamiętać, że leczenie rozpoczęte w porę daje pełną gwarancję powrotu do zdrowia. Zgony związane z wirusem nie wynikają wyłącznie z jego obecności w organizmie, ale są efektem powikłań związanych ze zbyt długim lekceważeniem objawów. Dla wielu chorych wizyta u lekarza to ostateczność, po którą sięgamy dopiero, gdy zawiodą sposoby domowe. W tym czasie choroba może się rozwinąć, a nasz stan zdecydowanie pogorszyć, niezależnie od typu grypy, na jaki chorujemy. Nagłośniona obecnie świńska grypa wciąż wywołuje mniej zgonów niż jej zwykła, ale lekceważona odmiana.

Polecane dla Ciebie

Seniorzy, cukrzycy i sercowcy w grupie szczególnego ryzyka

Na grypę szczególnie uważać powinny osoby przewlekle chore na schorzenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i cukrzycę. Grypa zwiększa ryzyko zawału serca nawet trzykrotnie, a chorzy na nią cukrzycy są hospitalizowani z powodu wirusa sześć razy częściej niż inni zarażeni. Objawów nie powinny lekceważyć osoby po 65. roku życia, zwłaszcza cierpiące na jakiekolwiek przewlekłe schorzenie, ponieważ w ich wypadku ryzyko zgonu z tytułu powikłań rośnie aż dwustukrotnie. W niektórych częściach świata seniorzy stanowią aż 80 proc. osób umierających z powodu powikłań pogrypowych.

Warto zachować szczególną ostrożność zwłaszcza teraz, ponieważ właśnie na przełomie lutego i marca odnotowuje się najwięcej zachorowań na grypę.

Źródła: PAP, Gazeta Wyborcza, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij