Strach naprawdę mrozi krew w żyłach – naukowcy to potwierdzili
Katarzyna Szulik

Strach naprawdę mrozi krew w żyłach – naukowcy to potwierdzili

Premiera siódmej części sagi „Gwiezdne Wojny” może co najwyżej podnieść poziom adrenaliny u fanów, ale miłośnicy horrorów powinni poważnie rozważyć ograniczenie ulubionej rozrywki z myślą o własnym zdrowiu. Duńscy naukowcy dowiedli, że oglądanie filmów budzących strach zwiększa ryzyko zakrzepicy żylnej.

Określenie „krew mrozi się w żyłach” powstało jeszcze w średniowieczu i oddawało przekonanie, że straszne wydarzenia wpływają na konsystencję krwi, która miała zastawać w żyłach lub gęstnieć i zbijać się w grudki pod wpływem silnych emocji. Duńscy naukowcy są pierwszymi, którzy postanowili sprawdzić, ile prawdy kryje się za starodawnym przekonaniem.

Badacze z Leiden University Medical Center sprawdzili, w jaki sposób emocje związane z oglądaniem „strasznych” filmów wpływają na zdrowie widzów. Jak się okazało, mówienie, że dany horror „mrozi krew w żyłach” można przyjmować całkiem dosłownie, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Podczas oglądania horroru nasze ciało intensyfikuje wytwarzanie globuliny antyhemofilowej nazywanej czynnikiem VIII, który powoduje krzepnięcie krwi.

Horror kontra dokument

W badaniu uczestniczyło 24 zdrowych ochotników w wieku maksymalnie 30 lat. Wszyscy mieli zobaczyć horror „Insidious” oraz film dokumentalny „A Year in Champagne”. 14 osób zaczynało oglądanie horroru, a pozostałym w pierwszej kolejności wyświetlono dokument, przy czym oba seanse odbywały się z ponad tygodniową przerwą. Po zakończeniu każdego z nich uczestnikom pobierano krew i oznaczano poziom substancji odpowiedzialnych za proces krzepnięcia krwi.

Każdy z widzów miał również ocenić swoje doświadczenie w skali od 0 do 10, gdzie zero oznaczało brak strachu, a 10 najgorszy strach w życiu.

Jak się okazało, podczas oglądania horroru poziom czynnika VIII u widzów wzrastał średnio o ponad 11 IU/dl, co oznacza zwiększone ryzyko zakrzepicy żylnej. 12 z nich doświadczyło tego zjawiska podczas oglądania horroru, a trzech w trakcie dokumentu. U 18 osób zaobserwowano spadek poziomu czynnika po obejrzeniu filmu o szampanie, natomiast horror podziałał „kojąco” tylko na 9 uczestników.

Wyniki oznaczają, że oglądanie filmów wywołujących w nas strach może zwiększyć ryzyko zakrzepicy nawet o 17 proc. Właśnie takie niebezpieczeństwo wiąże się ze wzrostem czynnika VIII we krwi o około 11 IU/dl. Warto jednak zaznaczyć, że u żadnego z uczestników badania krew nie „zmroziła się” fizycznie, a więc nie wykryto zakrzepów.

Mechanizm ewolucyjny

Zdaniem naukowców, efekt mrożenia krwi w żyłach jest fizjologiczną reakcją organizmu na potencjalnie groźną sytuację. Silne emocje występują niezależnie od tego, czy wyłącznie oglądamy straszne wydarzenia na ekranie, czy też sami w nich uczestniczymy. Gęstnienie czy też krzepnięcie krwi w żyłach to ewolucyjny mechanizm mający nas uchronić przed ewentualną utratą krwi w sytuacjach zagrażających życiu.

Choć związek między horrorami a krzepnięciem krwi można uznać za wysoce prawdopodobny, duńskim naukowcom nie udało się ustalić jego przyczyn. Nie mniej jednak na tej podstawie można stwierdzić, że termin „mrożący krew w żyłach” znajduje potwierdzenie nie tylko w ludowych podaniach, ale również w rzeczywistości medycznej. Wzrost poziomu czynników związanych z krzepliwością zauważono u młodych i zdrowych osób, co sugeruje, że widzowie ze stwierdzoną zakrzepicą lub wysokim prawdopodobieństwem zachorowania powinny przerzucić się na inne gatunki filmowe.

Źródło: The Telegraph

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

  • Jakie są etapy żałoby?

    Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

  • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

    Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij