Wzrost cen ma ograniczyć wywóz leków za granicę
Katarzyna Szulik

Wzrost cen ma ograniczyć wywóz leków za granicę

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda zapowiedział zdecydowane zmiany w ustawie refundacyjnej i o prawie farmaceutycznym informuje „Rzeczpospolita”. Jedną z nich ma być zwiększenie urzędowych cen leków refundowanych, co ma ukrócić proceder handlu równoległego.

Handel równoległy polega na sprzedaży leków z polskich aptek i hurtowni za granicę, gdzie ich ceny są znacznie wyższe. Poprzedni rząd wprowadził szereg ograniczeń związanych z wywozem, a aktualny resort zdrowia ma zamiar go ukrócić podnosząc ich urzędowe ceny. To może spowodować, że w wielu przypadkach eksport stanie się nieopłacalny. Podwyżkę odczują wyłącznie dystrybutorzy i hurtownicy, ponieważ wzrosty dotyczą cen urzędowych, a nie efektywnych. W wielu przypadkach mogą wynieść nawet kilkaset procent, przez co zrównają się z ceną uzyskiwaną przy sprzedaży zagranicznej. Zmiany mają służyć między innymi zwiększeniu dostępności insuliny czy leków na rozrzedzenie krwi, które w dużych ilościach trafiają między innymi do odbiorców Niemczech.

Kontrola i kary

Proceder handlu równoległego już ogranicza uchwalona wiosną 2015 roku nowela prawa farmaceutycznego. Jej zapisy nadają Inspekcji Farmaceutycznej uprawnienia do monitorowania, nadzoru oraz kontroli rozmieszczenia produktów leczniczych w łańcuchu dystrybucji. W praktyce oznacza to, że zarówno producenci, jak i hurtownicy oraz aptekarze muszą informować Inspekcję o stanach magazynowych oraz wielkości sprzedaży. IF musi również być informowany o każdym zamiarze wywozu leku za granicę. Jeśli Główny Inspektor Farmaceutyczny uzna, że eksport zagrozi dostępności preparatu w Polsce, ma obowiązek zgłosić swój sprzeciw w ciągu 7 dni od otrzymania zapytania. Eksport leków wbrew sprzeciwowi jest nielegalny i wiąże się z karą wynosząca maksymalnie 5 proc. rocznego obrotu netto.

Ponadto, jeśli okaże się, że w 5 proc. aptek w danym województwie brakuje konkretnego leku, wojewódzki inspektor farmaceutyczny musi zgłosić to do GIS, co po przekazaniu informacji do ministerstwa zdrowia skutkuje zakazem wywozu. Obecnie apteki muszą zamawiać wszystkie leki na piśmie, a nie telefonicznie, a w razie odmowy hurtownia musi przedstawić pisemne uzasadnienie. Ten zapis miał ukrócić sytuację, w której hurtownia odmawia sprzedaży leku polskiej aptece po to, by móc sprzedać go drożej za granicą.

Wzrost cen i patriotyczny bonus

Nowe przepisy nie polepszyły sytuacji w dużym stopniu – leki wciąż trafiają za granicę i brakuje ich w aptekach, a koncerny farmaceutyczne dostarczają je do Polski w coraz mniejszych ilościach.

Podniesienie urzędowych cen leków, zapowiadane przez obecny resort zdrowia za pośrednictwem wiceministra Łandy, to kolejny, ale nie jedyny krok mający ograniczyć handel równoległy na szeroką skalę. Przy okazji ostatniej nowelizacji aptekarze zwracali uwagę, że kaganiec na handlarzy niekoniecznie zaradzi niedoborom.

O dystrybucji leków decydują przede wszystkim zagraniczne koncerny farmaceutyczne, a hurtownicy najchętniej sprzedają je dużym aptekom sieciowym, często wprost odmawiając tego niewielkim, indywidualnym placówkom. By zapobiec tej sytuacji, resort chce uprzywilejować pozycję polskich producentów leków, których produkty miałyby większą szansę wpisania na listę refundacyjną. Znaczenie w tym względzie będzie mieć również to, czy badania nad preparatami są prowadzone w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita.pl, Rynekzdrowia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij