Niepełnosprawni obchodzą swój dzień – jak im pomóc?
Katarzyna Szulik

Niepełnosprawni obchodzą swój dzień – jak im pomóc?

Dni otwarte w muzeach, plebiscyty i projekcje uświetnią obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jednorazowe akcje i gesty to jednak za mało, by polepszyć sytuację niemal 5 mln Polaków dotkniętych niepełnosprawnościami. Palącym problemem tej grupy są trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Zgodnie z danymi serwisu WatchDog PFRON, aktywna zawodowo jest jedynie jedna czwarta niepełnosprawnych.

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku, by zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej. Ich sytuację reguluje między innymi ratyfikowana przez Polskę w 2012 roku konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, która między innymi zobowiązuje państwo do podejmowania działań na rzecz pełnego i aktywnego uczestnictwa niepełnosprawnych we wszystkich sferach życia.

Niezbędna pomoc

Z danych GUS wynika, że w Polsce co druga osoba niepełnosprawna ma problemy z codziennym funkcjonowaniem, a aż trzy czwarte potrzebuje pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych zbiegają się z międzynarodową kampanią16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć. W związku z tym w Polsce postanowiono ją rozszerzyć o zagadnienia dotyczące niepełnosprawnych kobiet i dziewcząt. To grupa szczególnie narażona na przemoc nie tylko w domu, ale też w miejscach publicznych, w tym w ośrodkach pomocy i szpitalach. Agresorem może być partner lub członek rodziny, ale też osoba zupełnie obca, na przykład pracownik którejś ze wspomnianych instytucji.

Praca jak przywilej

Osobom niepełnosprawnym trudno znaleźć zatrudnienie, a zajęcia im oferowane to w większości proste prace fizyczne, nie wymagające większych kwalifikacji. Eksperci szacują, że to aż 80 proc. wszystkich ofert kierowanych do osób o orzeczonej niepełnosprawności, niezależnie od jej stopnia czy typu. Między innymi z tego względu współczynnik zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym ryku jest bardzo niski i wciąż spada - w 2014 roku wyniósł 22 proc. wobec niemal 23  proc. rok wcześniej. Pogarsza się też współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym, który obecnie wynosi około 26 proc. Zgodnie z informacjami Polskiej Organizacji Pracodawców Niepełnosprawnych, firm zatrudniających takie osoby  przybywa, jednak mimo to ich zatrudnienie maleje.

Polecane dla Ciebie

Wolny rynek czy spółdzielnia?

Pomocą w znalezieniu im zatrudnienia zajmują się wyspecjalizowane organizacje, między innymi Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych działająca w Katowicach. Z jej danych wynika, że niepełnosprawni najczęściej mogą liczyć na wykonywanie prac porządkowych czy związanych z ochroną mienia, ewentualnie biurowych w charakterze pomocnika. Wykształcenie zmniejsza skalę problemu tylko w niewielkim stopniu – na lepsze oferty liczyć mogą głównie niepełnosprawni z wykształceniem ścisłym.

Alternatywą dla poszukiwania ofert na otwartym rynku jest założenie spółdzielni socjalnej, w ramach której niepełnosprawni mogą wykonywać w zasadzie każdą działalność, od rękodzielniczej po gastronomiczną. Mateusz Eichner z Centrum Społecznego Rozwoju w rozmowie z PAP tłumaczył, że na jej założenie można otrzymać nawet 100 tys. zł oraz dotacje pomocowe na każde stanowisko pracy.

Cięcie ulg i stanowisk

Sytuację niepełnosprawnych może pogorszyć nowelizacja ustawy o rehabilitacji  zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wejdzie w życie w lipcu 2016 roku. W wyniku zmian pracę stracić może nawet 15 tys. osób – wyliczył serwis WatchDog PFRON. Nowelizacja przewiduje zmniejszenie ulg we wpłatach do PFRON z 80 do 50 proc., co oznacza zwolnienia dla niemal połowy osób zatrudnionych właśnie dzięki ulgom. Ich obniżenie miało zmniejszyć nadużycia firm w tym zakresie, jednak wgląda na to, że jeszcze bardziej skomplikuje sytuację niepełnosprawnych poszukujących pracy.

Źródła: Inwestycje.pl, Rownetraktowanie.gov, Wyborcza.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij