Jak cię widzą...
Irena Stanisławska

Jak cię widzą...

Rozmowa z Anną Szyszką - stylistką, wizażystką, projektantką mody i konsultantką wizerunku, ekspertem w dziedzinie mody biznesowej.

Irena A. Stanisławska: - Chciałabym porozmawiać o psychologicznym znaczeniu barw. Co z tego, że jest mi dobrze w beżach, skoro mam wrażenie, że wyglądam jak „szara myszka".

Anna Szyszka:  - To prawda, że w beżach jesteś osobą nierzucającą się w oczy. Ale badania psychologiczne udowodniły, że jest to doskonały kolor, kiedy chcemy współpracować w zespole. Kiedy pani przedszkolanka ubrana jest na beżowo, wtedy wszystkie dzieci chcą się z nią bawić. Bo beż oznacza dobry kontakt. To dotyczy również wszystkich tzw. kolorów ekologicznych.

- Szarości też?

- Szarość, ponieważ od wielu lat jest używana w biznesie, ma już trochę inne oddziaływanie. To kolor konserwatywny, klasyczny. Podobnie jak granat i czerń. To trzy kolory, które przypisane są mężczyznom biznesmenom. 

- A co będzie, jeśli bizneswoman włoży pastelowy beżowy kostium?

- Będzie odbierana jako osoba, która świetnie sprawdza się w pracy zespołowej. Ale jeśli chciałaby dać do zrozumienia, że jest silną kobietą, która potrafi rządzić, wtedy zdecydowanie w jej ubraniu powinny pojawić się kontrasty - granat z bielą, czerń z bielą, duże różnice kolorystyczne, które dodają autorytetu. Im większy kontrast między kolorami - tym większe autorytarne wrażenie.

- A czerwona bluzka, żółta, pomarańczowa?

- Żółty i pomarańczowy w klasycznym biznesie - stricte finansowym, ubezpieczeniowym - nie funkcjonuje.

- Odchodząc od biznesu - idziesz do urzędu załatwić sprawę i jako kontrast wkładasz czerwoną bluzkę.

- Czerwień jest odbierana różnie. U jednych budzi agresję - działa jak przysłowiowa płachta na byka - a inni z zaciekawieniem obserwują, co to za człowiek i dlaczego tak wyzywająco wygląda. Zależy też, jaki odcień czerwieni włożysz: czy „strażacką" czy trochę idącą w bordo. Im bardziej złamana, spokojniejsza - tym bardziej elegancka i tym więcej ma takiego osadzenia, autorytetu. Natomiast im bardziej jaskrawa, tym mocniejszą wysyłasz informację: patrz na mnie, zwróć na mnie uwagę! Jeśli idziesz prosić o coś, to jest to bardzo niedobry kolor. Niedobry również wtedy, gdy jesteś oskarżona i bierzesz udział w procesie. Są kolory, które dodają niewinności, na przykład różowy. To kolor, który mówi: Zaopiekuj się mną. Jestem niewinna, delikatna. Jestem dziewczęca. Potrzebuję twojej pomocy.

- A gdybym w czerwonym kostiumiku poszła do pana mechanika, który naprawia mój samochód?

- Myślę, że bardzo byś mu się spodobała. Bo mężczyźni czerwień odbierają jako seksapil, erotyzm. Myślę, że dużo mogłabyś załatwić. Czerwień jest też dobra, kiedy masz w dużej grupie ludzi pełnić kierowniczą rolę, kiedy masz pokierować konferencją czy kursem, i chcesz, żeby cię słuchano. To kolor dodający energii  i skupiający uwagę.

- Żółty również dodaje energii.

- To młody kolor w modzie, który dotychczas prawie nie funkcjonował w naszej szerokości geograficznej. W zasadzie kojarzy się ze słońcem, z latem, z odpoczynkiem. Jeśli włożysz coś intensywnie żółtego, jesteś odbierana jako osoba młoda, kreatywna, twórcza. Podobnie jest z kolorem pomarańczowym i zielenią wiosenną. Ale ich negatywną stroną jest to, że możesz być odebrana jako osoba mało poważna.

- Więc nie każdy szef, do którego pójdę w ostrej zieleni, odbierze mnie jako osobę niezwykle kreatywną?

- Wszystko zależy od tego, jak sztywne jest środowisko, w którym pracujesz, jak poważne, jak skostniałe pod względem etykiety dotyczącej wizerunku. Bo twórcze zawody są odbierane inaczej. Natomiast w środowisku, w którym twój wygląd ma pokazywać, jaki masz autorytet, jakie budzisz zaufanie, jak dużą masz wiedzę - jest coraz smutniej kolorystycznie. Bo od razu zostaniesz sklasyfikowana, że jesteś źle ubrana, nie według schematu, który obowiązuje.

- A fiolet?

- Ten kolor od wieków był zarezerwowany dla kleru i koronowanych głów, ponieważ barwniki, których używano, aby go otrzymać, były niesamowicie drogie (to wyciągi z ośmiornicy, sinic, mątw). Co prawda, kiedy mieszczaństwo zaczęło posiadać pieniądze, również zaczęło nosić stroje w tym kolorze, ale ciągle jest to kolor uznawany za królewski, dostatni, widoczny. Ale też mistyczny.

- A kobiety w biznesie mogą mieć fioletowy kostium?

- Jeżeli jest to kolor śliwki, to tak. Ale intensywny fiolet odpada. Czyli ważna jest gradacja: natężenie, ostrość czy stonowanie. W biznesie ciągle im mniej się wyróżniasz - tym lepiej.

- Więc dobrym kolorem byłby brąz.

- Brąz w ogóle nie funkcjonuje w kolorystyce męskich garniturów biznesowych, dlatego że był kolorem biedoty i pospólstwa, którego nie było stać na barwienie tkanin. Ale ten kolor teraz awansował. Coraz częściej spotyka się bizneswoman w czekoladowym garniturze. Ale musi to być ładny brąz, garnitur o nowoczesnym kroju i z dobrego gatunkowo materiału. Ale jest to kolor trudny dla osób o jasnym odcieniu skóry, dlatego koniecznie przy twarzy muszą założyć coś rozświetlającego, żeby ich nie przytłumił. Pamiętajmy, że w wizerunku najważniejsza jest harmonia, czyli jasne osoby powinny nosić kolory pastelowe, a osoby o bardziej wyrazistym wyglądzie - kolory intensywne.

- A jeżeli czuję potrzebę chodzenia w żółtych ciuchach a jako jasnej blondynce nie jest mi dobrze w tym kolorze?

- Jeśli twój organizm ci podpowiada, że potrzebujesz w swoim otoczeniu koloru żółtego, należy się temu poddać. Niekoniecznie musisz ubrać się na żółto od stóp do głów. Możesz włożyć swoje korzystne kolory i jakiś niewielki detal w żółcieni - apaszkę, korale. Ważny jest też odcień. Każdy kolor ma swój odcień chłodny lub ciepły, więc jeżeli nie jest nam dobrze w ciepłym żółtym, możemy włożyć coś w odcieniu zimnej żółci cytrynowej. A jeśli już w ogóle jest nam niedobrze, to po prostu otaczajmy się tym kolorem w domu - to może być żółty kubek, ręcznik, kwiaty. Najważniejsze by być w zgodzie z sobą.

- Tylko że ta zgoda z sobą wiąże się z tym, że każde moje podejście do tego, aby ubierać się elegancko, jak na kobietę w moim wieku przystało, kończyło się fiaskiem.

- To kwestia osobowości, tego, co ci się podoba i jak chcesz być postrzegana. Twoim hasłem jest naturalność, wygoda. Styliści, biorąc pod uwagę osobowość, podzielili ludzi na cztery typy. Ty ewidentnie jesteś typem sportowym, ekologicznym. Drugi typ to typ klasyczny - kostiumy, eleganckie buty, najlepsze tkaniny, ale dyskretnie. Trzeci typ - romantyczny - malarski. To pastele, koronki, szyfony i kobiecość nad wyraz. Wszystko, czego nie włoży facet, to włoży ona. I czwarty - awangardowy - artystyczny, dramatyczny: zwróć na mnie uwagę, jaka jestem fantastyczna i nowatorska, jak mocno oddziałuję.

- A co to jest styl? Styl to sposób zestawienia dodatków, kolorów, krojów, po to, żeby uwydatnić naszą osobowość. Chyba najlepszym typem jest typ klasyczny?

- Kobieta „klasyczna" jest perfekcyjna. Ale czasami taka perfekcja może mrozić. Mamy tak dopracowany każdy detal ubioru, każdy odcień, jesteśmy tak doskonałe, że taki chłód od nas bije, iż nikt nie chce z nami rozmawiać. Może więc niekoniecznie do tych beżowych butów torebka idealnie w tym samym odcieniu. Ale dobrze jest rozpoznać, jakim typem jesteś i z tym nie walczyć. Bo w ubraniu masz się czuć dobrze. Ubiór nie jest przebraniem, lecz „drugą skórą".

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

    Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

  • Terapia EMDR – na czym polega?

    Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

  • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

    Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

  • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

    Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

  • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

    Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  • Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

    Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

  • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

    Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij