×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kawa może wpływać na nasz zegar biologiczny

Naukowcy z University of Colorado odkryli, że picie kawy późnym wieczorem cofa nasz zegar biologiczny, na którym bazuje koordynacja niezliczonych procesów fizjologicznych a także ekspresji wielu genów. Jakie są konsekwencje?

Zdaniem naukowców, wypicie kawy (podwójne espresso) 3 godziny przed snem cofa zegar biologiczny o godzinę, co oznacza, że wieczorny wzrost melatoniny pojawi się z opóźnieniem. Proces ten był dużo bardziej widoczny u osób, które wypijały kawę w nocy, a następnie były wystawione na ekspozycję sztucznego światła (praca na nocną zmianę). Takie połączenie sprawiało, że wydzielanie melatoniny było spóźnione o niemal 2 godziny.

Wnioski płynące z badań mają istotne znaczenie praktyczne - zaburzenie rytmu dobowego wiąże się z takimi schorzeniami jak cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory, choroby układu krążenia, czy choroba Alzheimera.

Kofeina jest najczęściej przyjmowaną substancją psychoaktywną na świecie. Naukowcy wierzą, że dokładniejsze poznanie  wpływu kofeiny na ludzki organizm może przyczynić się do lepszego poznania i zrozumienia wielu zjawisk patofizjologicznych.

Źródło: medexpress.pl


Podziel się: