×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Upały mogą wywoływać agresję

Wysokie temperatury źle wpływają na samopoczucie i mogą nawet wywoływać agresję. Wystarczy wyjście z domu na podwórze zalane słońcem aby zmienił się nasz nastrój.

Podwyższenie temperatur powoduje zaburzenia wodno – elektrolitowe, a te mogą wywołać zmiany w zachowaniu. Pojawić się może zwiększona drażliwość i irytacja przechodząca w złość, a nawet w agresję. Organizm odbiera wysoką temperaturę jako stan zagrożenia życia, powodując wzrost ilości związków odpowiedzialnych za agresję, co może prowadzić do nadmiernych reakcji. W trakcie upałów najczęściej można zaobserwować trudności z utrzymaniem równowagi psychicznej. Co gorsza, można mieć świadomość takiego stanu, jednak nie można nic z tym zrobić, bo to reakcja bezwarunkowa. Jedyne co można uczynić, to znaleźć chłodniejsze, klimatyzowane miejsce, w którym chwilę ochłoniemy i uspokoimy organizm.

Po przylocie do ciepłych krajów, mogą pojawić się gwałtowne zmiany nastrojów, zwłaszcza wśród osób źle znoszących wysokie temperatury.

Permanentne upały negatywnie wpływają na mieszkańców kraju, w którym temperatury są stale wysokie. Ponad 2/3 Włochów jest latem w złym humorze. Niektóre badania wykazują wręcz, że wysokie temperatury wpływają na wzrost przestępczości.

Źródło: polskieradio.pl


Podziel się: